Google dokáže zpracovat až stovky megabajtů velkou stránku

John Mueller prozradil ve včerejším hangoutu (společný videochat přes Google Plus), že GoogleBot dokáže procrawlovat až stovky megabajtů velkou stránku. Takže pokud máte strach, že vaše stránka je moc velká a na text ve spodní části by se mohl GoogleBot vykašlat, tak jsou to zbytečné obavy. Projde je, zpracuje a možná i indexuje.

Zároveň však upozornil, že u takto velkých stránek byste měli řešit jiné věci, než GoogleBota. Co tím měl na myslel?

Velké stránky jsou pohromou pro uživatele mobilního internetu. Za přenesená data se platí. Takže vlastně návštěvníci platí za vstup na vaši stránku. Někteří to berou doslova a jsou dokonce schopni spočítat kolik zaplatili za přístup na vaše stránky. Proto byste k ním měli být ohleduplní. Optimalizovat obrázky, gify a videa spouštět až po interakci uživatele a hlavně nepřehánět to s robustností stránky. Doslova pohromou jsou weby, které si myslí že je in dávat si do záhlaví na pozadí videa.

Reklamu snad ani řešit nemusíme. Automatické přehrávání videa anebo přehrávání po najetí myšidla si nezaslouží nic jiného než AdBlock. Takovéto reklamy navíc budou internetové prohlížeče v budoucnosti trestat (Chrome od roku 2018 a Opera už to dělá). Google si o přehnaných reklamách také myslí své. Dokonce může ovlivnit hodnocení kvality vašeho webu. Samozřejmě veřejně se o tom moc nepíše ;)

Co se týká samotného zdrojového kódu (Text, HTML, JavaScript, CSS), tak jakmile jdete do megabajtů, tak spolehlivě odpálíte třeba Internet Explorer 11. Prakticky jakékoliv velké stránky u mě končí zaseknutím, popřípadě varováním na dlouho běžící skript. Ano používám IE 11 :) Nemám jinou možnost než stránku spustit v Chrome anebo Opeře.

Závěr

Proč tedy Google umí zpracovat až stovky megabajtů velké stránky? Protože internet je o informacích. Pokud někde nevhodně přepíše manuál o stovkách stránek na nějaký produkt na jednu HTML stránku, tak jsou ty informace stále velice hodnotné. Zvláště pokud nikde jinde není alternativa. Pro těch pár stovek anebo jen desítek lidí, kteří takto najdou řešení svého problému bude Google ten nejlepší vyhledávač na světě. A to je přesně to co Google chce dosáhnout.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup