Fáze sběru nápadů na článek a fáze psací

Minulý rok jsem zvládal psát zhruba 13 článků na týden pro svou potřebu. 6 – 7 bylo vyhrazeno pro 404M, 5 pro mou PBN a sem tam nějaký článek bokem. Koncem roku přibylo pracovních povinností a tak jsem musel přesunout produktivní čas jinam. Bohužel se mi po novém roce nedařilo dlouho chytnout dech.

Spousta článků u mě vzniká při odpočinkových aktivitách jako je třeba běh. Další pokud najdu něco zajímavého o čem by stálo zato psát. S běháním jsem ze zdravotních důvodů musel polevit a nějak se mi nedaří dostat do tempa. Pokud už běhám, tak si v hlavě rovnám spíše nápady pro práci anebo vypnu a prostě relaxuji.

Samozřejmě že mi to celkem dost vadí, takže jsem začal experimentovat s různými metodami jak se dostat zpět do tempa těch 13 článků za týden. Jenomže honit čísla u kreativní činnosti mi tedy moc nejde :)

Důležitá je inspirace a zdroje informací. Přidal jsem si do feed.ly další RSS kanály, desítky lidí na Twitter účty a pár webů do záložek. Situace se moc nezlepšila. Navíc více informačních kanálů znamená také více informačního šumu. V posledních měsících se navíc na Twitter baví spousta lidí o politice, které dříve nevěnovala pozornost. To je další šum :)

Po spoustě experimentování jsem nakonec došel k závěru, že chyba bude spíše v momentálním rozpoložení mé osoby. Zřejmě vlivem menšího množství relaxace prostě nedokážu sednout k počítači a prostě něco napsat jako dříve. Možná mi jen chybí nějaké vitamíny, kdo ví :)

Takže mám draga, který může produktivně pracovat ale nechce se mu u toho moc myslet, a pak draga kterému se nechce produktivně moc makat ale zase je schopný ponořit se do problému, analyzovat a vymýšlet nové věci (hlavně že přitom ale nemusí nic dělat).

Zkusil jsem si tedy zapisovat nápady na články, když se mi nechce moc psát. Někdy jsou to dvě tři slova jako námět, jindy několik vět. Píšu si to ke každému webu, který mám evidovaný v Trello.

V momentě kdy mám chuť začít psát, tak si jen projde návrhy na články a prostě píšu. Popravdě celkem dost to pomůže, protože není nic horšího než když chcete psát ale nevíte o čem :)

Závěr

Opravdu by mě zajímalo jak to řešíte vy? Také máte odkladiště na texty? Používáte blok a propisku anebo něco jiného?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Fáze sběru nápadů na článek a fáze psací“

  1. Při psaní na náš agenturní blog (blog.inizio.cz) taky p’oužívám Trello. V jednom sloupečku jsou všechny náměty na článek. Ve druhém ty, které už jsou rozepsané. V dalším ty, které jsou hotové a čekají na korekturu/publikaci.

    Důležitý je pro mně systém štítkování (SEO, PPC, Analytika…) a taky fakt, že si do Trella k jednotlivým námětům píšu osnovu či rovnou začnu psát článek. Je to pro mně lepší, než mít 50 konceptů ve WordPressu.

    Když mám témat hodně, tak se mi snadno s dalším začíná, protože si můžu vybrat to, na které mám zrovna chuť :-)

  2. Stav, kdy jsem páchal článek denně jsem měl tak před 10 lety. Posledních tak 5 let jsem rád, že vyplodím jeden článek měsíčně. Hledat témata na denní články mě trochu irituje a radši dám jeden za delší periodu, ale týkající se toho co mě živí (vydělává mi peníze), se kterým si víc vyhraji ohledně informační hodnoty (fakt v článku o PostgreSQL, Go, nebo Pythonu nebudu honit nějaké SEO optimalizace).

Komentáře nejsou povoleny.