Rozbité rozhraní Google AdSense kvůli AdBlock Plus

Do Google AdSense moc nechodím, ale před cca dvěma měsíci se někdo na něco ohledně AdSense ptal na Webtrhu a chtěl jsem si ověřit odpověď. Při kliknutí na Přehledy se stránka chvilku načítala a pak vyskočila chybová zpráva. Prý se omlouvají za problémy a už pracují na nápravě. Říkám si ok, nechám to na později… jenomže ani po dvou měsících se situace nezlepšila…

Omlouváme se za nepříjemnosti, ale v tuto chvíli nejsme schopni váš požadavek zpracovat. Naši vývojáři byli s problémem seznámeni a budou pracovat na jeho odstranění.

Dneska mi to už nedalo. Přeci v Google nemohou být takový lajdáci a ignorovat rozbité rozhraní. Zkusil jsem si stránku načíst znovu a probliklo tam nastylované tlačítko pro mobilní reklamu. Hmm… tohle nebude klasická chybová hláška, že se něco rozbilo na serveru, třeba se jen rozbil JavaScipt a data tam jsou.

Podle Nástrojů pro vývojáře ve FireFox jsem našel celkem rychle nějaké nestažené soubory.

Zkusil jsem projít síťový provoz a problém byl u souboru async_survey z domény google.com. Nikde jsem jej tam neviděl. Žádná 404, 503 apod. Prostě tam nebyl.

Tehdy mě trklo, že by za tím mohl být nainstalovaný AdBlock Plus. Jsem zvyklý hledat chyby v Chrome a ten přímo píše, když něco zasáhne do síťového provozu. AdSense společně s pár dalšími věcmi mám mimo ve FireFox z důvodu bezpečnosti.

Jak se ukázalo byla to pravda. Z nějakého důvodu se ten skript dostal na EasyPrivacy list k blokování. Na druhou stranu to není překvapením skripty na URL consumer survey nevypadá jako něco, co nutně potřebujete k životu a spíše budou obtěžovat.

 

Závěr

Takže situace vyřešena. Chyba byla v zapnutém blokování reklam. Myslím že podobných problémů jako jsem měl já asi mělo více lidí a pokud opravdu dostávají reporty o chybách, tak už to mohli vyřešit. Třeba podobně jako Sklik, kde se objeví varování, že detekovali blokování reklam a může to ovlivnit fungování rozhraní.

Zatím to dělá jen rozšíření do prohlížeče, ale v budoucnu se podobný problém může objevit už díky samotnému prohlížeči. Tvůrci do nich postupně přidávají vychytávky, které pomohou s ochranou osobních údajů a nepříjemnými reklamami.

Je to také varování pro nás všechny, kteří děláme webové stránky. Musíme si dávat pozor jak co pojmenujeme anebo kam to umístíme. Často stačí nevhodně pojmenovaná subdoména, kde máme kvůli rychlejšími načítání anebo CDN skripty a je hotovo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Rozbité rozhraní Google AdSense kvůli AdBlock Plus“

  1. Nejlepší je názvy všech formálářů, polí, skriptů, stylů, apod. obfuskovat. Dělám to tak už mnoho let, a výhody jsou neskutečné. Těžko se chytají různé automatické skripty, ať už na blokaci, generování spamů, vysávání dat, pokusy o prolomení. Nic se nechytá, co se jakkoli opírá o název.

    Odpovědět

Napsat komentář