Autorita anebo Relevance?

Autorita anebo Relevance?

Posledních několik měsíců nemám moc pocit, že bych pokročil v budování obsahových webů. Na mou pidisíť PBN prakticky nezbývá čas a jsem rád když držím krok 1 tématický článek za týden pro každý z blogů. Většinu času pohlcuje práce, případně můj blogísek magazín o Pokémon GO (tento projekt se jako blog už vést nedá, protože to chce jiný přístup). Popravdě na rozvoj a získávání nových SEO poznatků není ani moc chuť. I když …

… zrovna před pár hodinami jsem se připletl do super diskuze o budování PBN a musím se podělit :)

Většina blogů v PBN se dnes stále jede stylem: co nejvíce za co nejmenší cenu. Kompletní automatizace, roboti a levné texty „na kila“. Mimochodem pokud si myslíte, že 50 CZK u nás za normostranu je příšerně málo, tak u anglických textů se dostanete ještě níž.

Prostě tohle pořád jede i když vychází jeden Googlý algoritmus za druhým. Ve skutečnosti tyto PBN likvidují ve většině případů manuální penalizace.

Já osobně jsem si před pár lety myslel, že dnes tohle všechno už bude pasé a pojede se nějaký ten kvalitativní průměr. Prostě ruční práce, kde musí být vidět, že si s tím někdo dal námahu. No zatím to tak není.

Ale už se blýská na lepší časy, protože se řeší stále častěji autorita vs relevance. Takové to masové vyrábění webů bylo postavené na tom, že si vezmete seznam expirovaných domén, zjistíte si k nim ranky a doménu si za 5 USD necháte odchytit. Nahodíte na to nějaký obsah, začnete budovat odkazy a když to u Google projde zařadíte do PBN.

Jenomže Google už je obezřetnější a objevují se názory že už to „nežere“. Například pokud na doméně byl web nějaké neziskovky, která nabrala kvalitní zpětné odkazy a historii (všechny metriky jí ukazují jako ideální), a vy na ní uděláte blog třeba s pojištěním, tak to nejde jak by mělo.

To je ale jen začátek. Obecně relevance se však prolíná celým linkbuildingem. Odkaz z tématického (relevantního) blogu/článku, který nemá velkou autoritu, může být stejně silný jako odkaz z autoritativního, ale ne až tak moc tématického blogu/článku. Navíc relevantní (tématický) začíná být magické slovíčko podobně jako autoritativní. Poptávka po tématických odkazech roste i z důvodu, že se o nich píše v každé SEO příručce.

Stále však jde u komerčních PBN hlavně o cenu. Chrlit stále nové blogy je nákladné, nejde je udělat přes noc, a udržovat stávající také něco stojí. Musí se navíc počítat s nějakou tou úmrtností. Kam k tomu ještě nacpat relevantnost?

Samozřejmě jsou i služby, kde vám postaví PBN jen pro vás na míru. Takže můžete mít autoritu i relevanci. Ale tady už jsou ceny někde jinde. Zvláště když chcete vše stavět na doménách s historií, která odpovídá vašim požadavkům. Popravdě myslím si že by se v těchto případech snad vyplatilo najít nějaké mrtvé blogy, dohledat majitele a dát mu pár tisíc ať vám je přenechá.

Závěr

V dané diskuzi se spíše řešilo jak najít nějaký střed a jak to udělat. Prostě místo pojištění udělat třeba finance. Popřípadě jestli si nejet jen určité dobře prodávané témata.

No a co z toho vyplývá pro nás? Třeba že když už i spameři indexu přemýšlí nad tematičností, tak bychom neměli kupovat reklamní články na obecných webech i když mají lepší ranky. Místo toho si vybrat specificky zaměřené a netrápit se tím, že má třeba nějaké hodnocení 3/10.

Dále pokud tvoříte obsah možná zauvažovat nad „výplní“ mimo témata, když zrovna není o čem psát. Místo toho radši aktualizovat starší článek a smířit se s tím, že dnes nevyšel žádný nový. Ona i aktualizace úspěšného článku může přes sociální sítě přinést více návštěvnosti než nudná výplň o kterou nikdo nestojí :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Autorita anebo Relevance?“

  1. No u nás to není tak rozjetý, protože i těch 50 kč je na masivní budování PBN pořád moc. Ono kontextovou reklamou moc nevyděláš a jiné formy tu až tak dobře nefungují protože nemáš relevatní inzerenty na různě tématické magazíny (možná tak něco co patří do sítě VIVnetworks). To v zahraničí je situace o dost lepší. Na jednu stranu máš u lowcost PBN mraky konkurentu z indie, pakistánu etc… ale na druhou stranu máš o dost levnější články. Mě píšou za dolar a věřím, že kdybych hodně pohledal tak se na těch 80 centů dostanu. A to už jde, na to se samozřejmě vydělává líp. Ale narážím na jiný problém… Jakmile máš stovky článků měsíčně které musíš zmanagovat, tak to šíleně leze do času a samozřejmě kdyby to člověk přepočetl na peníze už to tak zářný není :-) Jediné řešení které mě napadlo tuhle činnost outsourcovat někam do indie, ale ten člověk zas něco stojí a na to je potřeba opět větší PBN. A její zvětšení stojí opět další čas a peníze :-)

Komentáře nejsou povoleny.