Výsledky průzkumu PageFair potvrzují nárůst AdBlock za rok 2016

Výsledky průzkumu PageFair potvrzují nárůst AdBlock za rok 2016

Nejnovější průzkum společnosti PageFair potvrdil razantní nárůst blokování reklamy za rok 2016. Počet uživatelů, kteří blokují reklamu stoupl o 30 % oproti předchozímu roku. Celkový počet zařízení na světě, které nějakým způsobem omezují zobrazování reklam je odhadován na 615 milionů. Reklamní průmysl tak trochu věřil, že přechod uživatelů z desktop na mobilní zařízení bude znamenat méně blokované reklamy. Opak je však pravdou.

Blokování reklam v Česku a na Slovensku

Podle průzkumu PageFair u nás blokuje reklamu 10 % uživatelů na desktopu, mobilní data chybí. Na Slovensku je to 9 % a data z chytrých zařízení chybí. Pokud se podíváme na celková data střední a východní Evropy tak adblock používá 12 % desktopů a jen 1 % chytrých telefonů.

Celkově je to méně, než u nás odhadují jiné průzkumy.

Blokování reklam celosvětově

Celosvětově se procentuálně nejvíce blokuje reklama v západní Evropě – 20 %, nejméně pak v Africe – 2 %.  Zajímavé je však sledovat podíl mobilních zařízení. Jak je vidět s výjimkou Asijko-Pacifického regionů je v podstatě blokování reklam na mobilech zanedbatelné.

Pokud bychom to převedli na hrubá čísla, tak 94 % celosvětového používání adblock na mobilních telefonech probíhá uživateli v Asii a Pacifiku. 68 % blokování na mobilech pak v Severní Americe a Evropě.

Blokování na mobilech

Mobilní zařízení jsou oproti desktopům daleko jednodušší na ovládání. Vlastně není potřeba nic extra vědět. Od BFU s chytrým telefonem se moc neočekávalo, že by blokovali reklamu. Přeci jen i na desktopech je stále blokování reklam asociováno spíše se zkušeným uživatelem. Tento předpoklad se „nesplnil“. Došlo spíše k opaku. 62 % ze zařízení, které momentálně blokuje reklamu jsou právě mobilní telefony. Ovšem tohle vše je záležitostí zatím pouze Asie a Pacifiku. Na druhou stranu tento region je často označován jako velký nový trh.

O uživatelích kteří blokují

V roce 2016 byl nejčastějším důvodem proč lidé blokují obava o bezpečnost. Uvedlo to až 30 % lidí. 29 % blokuje reklamu kvůli, tomu že je ruší. 16 % poukazuje na rychlost. Jen 14 % lidí poukázalo na to to, že je na internetu příliš mnoho reklam. Celkově tak padá mýtus, že reklamu blokují lidé protože jí je prostě hodně.

O bezpečnost mají strach spíše ženy než muži. 70 % dotázaných uvedlo více než jeden důvod. Pouze 4 % uživatelů označilo jako důvod ochranu soukromí.

O adblock se dozví uživatel v 37 % případů od jiného člověka, 28 % nových uživatelů se o možnosti blokovat reklamu dočte na internetu v novinách anebo jiných médií. U žen je to nejčastěji kamarád anebo přítel. U mužů zase internetový článek.

Vliv na šíření v roce 2015 a 2016 měl hlavně internet, kde se toto téma začalo hojně rozebírat v médiích.

Jaká reklama nejvíce vadí

Statické reklamy lidem nevadí. Za přijatelné jsou považovány i video reklamy, které je možné přeskočit. Naopak nevhodné jsou nepřekročitelné reklamy a ty, které se spouští sami.

Celkem zajímavý je i neutrální postoj k native ads (reklamy, které vypadají jako součást stránky, třeba sponzorovaný tweet, reklamní příspěvek na fóru atd.)

Co se týká uživatelů adblock, tak 77 % z nich by nějaké reklamě dalo výjimku. 52 % preferuje statické reklamy a 35 % překročitelné videoreklamy.

Celkově z průzkumu vyšlo, že uživatelé doslova nesnáší reklamy, které nějakým způsobem přerušují jejich činnost na stránce. Doslova jim způsobují frustraci. Naopak statické bannery jsou brány jako obecně přijatelné.

Boj s adblock

Minulý rok začaly hromadně nasazovat weby řešení, které mělo uživateli se zapnutým adblock zamezit přístup na web (adblock wall). Podle průzkumu Pagefair 74 % uživatelů, kteří na nějaké takové omezení narazí, pak web opustí. Na druhou stranu 26 %, co zůstane je poměrně zajímavé číslo. S adblock wall se setkalo 90 % uživatelů. Vypnout adblock kvůli požadavku na stránce jsou ochotní spíše starší lidé a muži.

Závěr

Výzkum PageFair předpokládá rychlý nárůst používání software na blokování reklam na mobilních zařízeních. Jako důvod uvádí partnerství mezi tvůrci prohlížečů s funkcí blokování reklam a výrobců a dodavatelů mobilních zařízení. Přirozený masivní růst předvídají zvláště v severní Americe a Evropě. Je zde také možnost opravdu extrémního nárůstu, pokud by některý z výrobců se rozhodl do svého zařízení přímo zabudovat nějaké adblock řešení.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Výsledky průzkumu PageFair potvrzují nárůst AdBlock za rok 2016“

  1. Důvod proč je v Asii tak vysoké procento blokování reklamy bude ten, že na tomto trhu jsou nejrozšířenější jiné prohlížeče než např. v evrope – zde je nejpoužívanější Chrome, a ten funkci na blokování nemá (má ji např. jen méně rozšířena Opera atd.). Jejich nejpoužívanější prohlížeče jsou např. UC Browser od Alibaby nebo QQ Browser – oba mají funkci blokování reklamy na webech hned v hlavičce v prohlížeči .

  2. Skvělý komentář, Petře! Díky.
    „Naopak nevhodné jsou nepřekročitelné reklamy a ty, které se spouští sami.“ -> „Naopak nevhodné jsou nepřeSKočitelné reklamy a ty, které se spouští samY.“

  3. Mám to odsledované na vlastných štatistikách a na vzorke zopár stoviek tisíc návštevníkoch mesačne .. a zhruba v priemere pred rokom bolo použivanie adblocku mojich návštevníkoch na urovni okolo 5% a dnes to je niečo cez 8% – skoro 9%

  4. Já říkám pořád, že kdo vymyslí jednoduché a účinné řešení proti adblock, stane se milionářem prakticky přes noc.

Komentáře nejsou povoleny.