Výsledky průzkumu PageFair potvrzují nárůst AdBlock za rok 2016

Nejnovější průzkum společnosti PageFair potvrdil razantní nárůst blokování reklamy za rok 2016. Počet uživatelů, kteří blokují reklamu stoupl o 30 % oproti předchozímu roku. Celkový počet zařízení na světě, které nějakým způsobem omezují zobrazování reklam je odhadován na 615 milionů. Reklamní průmysl tak trochu věřil, že přechod uživatelů z desktop na mobilní zařízení bude znamenat méně blokované reklamy. Opak je však pravdou.

Blokování reklam v Česku a na Slovensku

Podle průzkumu PageFair u nás blokuje reklamu 10 % uživatelů na desktopu, mobilní data chybí. Na Slovensku je to 9 % a data z chytrých zařízení chybí. Pokud se podíváme na celková data střední a východní Evropy tak adblock používá 12 % desktopů a jen 1 % chytrých telefonů.

Celkově je to méně, než u nás odhadují jiné průzkumy.

Blokování reklam celosvětově

Celosvětově se procentuálně nejvíce blokuje reklama v západní Evropě – 20 %, nejméně pak v Africe – 2 %.  Zajímavé je však sledovat podíl mobilních zařízení. Jak je vidět s výjimkou Asijko-Pacifického regionů je v podstatě blokování reklam na mobilech zanedbatelné.

Pokud bychom to převedli na hrubá čísla, tak 94 % celosvětového používání adblock na mobilních telefonech probíhá uživateli v Asii a Pacifiku. 68 % blokování na mobilech pak v Severní Americe a Evropě.

Blokování na mobilech

Mobilní zařízení jsou oproti desktopům daleko jednodušší na ovládání. Vlastně není potřeba nic extra vědět. Od BFU s chytrým telefonem se moc neočekávalo, že by blokovali reklamu. Přeci jen i na desktopech je stále blokování reklam asociováno spíše se zkušeným uživatelem. Tento předpoklad se “nesplnil”. Došlo spíše k opaku. 62 % ze zařízení, které momentálně blokuje reklamu jsou právě mobilní telefony. Ovšem tohle vše je záležitostí zatím pouze Asie a Pacifiku. Na druhou stranu tento region je často označován jako velký nový trh.

O uživatelích kteří blokují

V roce 2016 byl nejčastějším důvodem proč lidé blokují obava o bezpečnost. Uvedlo to až 30 % lidí. 29 % blokuje reklamu kvůli, tomu že je ruší. 16 % poukazuje na rychlost. Jen 14 % lidí poukázalo na to to, že je na internetu příliš mnoho reklam. Celkově tak padá mýtus, že reklamu blokují lidé protože jí je prostě hodně.

O bezpečnost mají strach spíše ženy než muži. 70 % dotázaných uvedlo více než jeden důvod. Pouze 4 % uživatelů označilo jako důvod ochranu soukromí.

O adblock se dozví uživatel v 37 % případů od jiného člověka, 28 % nových uživatelů se o možnosti blokovat reklamu dočte na internetu v novinách anebo jiných médií. U žen je to nejčastěji kamarád anebo přítel. U mužů zase internetový článek.

Vliv na šíření v roce 2015 a 2016 měl hlavně internet, kde se toto téma začalo hojně rozebírat v médiích.

Jaká reklama nejvíce vadí

Statické reklamy lidem nevadí. Za přijatelné jsou považovány i video reklamy, které je možné přeskočit. Naopak nevhodné jsou nepřekročitelné reklamy a ty, které se spouští sami.

Celkem zajímavý je i neutrální postoj k native ads (reklamy, které vypadají jako součást stránky, třeba sponzorovaný tweet, reklamní příspěvek na fóru atd.)

Co se týká uživatelů adblock, tak 77 % z nich by nějaké reklamě dalo výjimku. 52 % preferuje statické reklamy a 35 % překročitelné videoreklamy.

Celkově z průzkumu vyšlo, že uživatelé doslova nesnáší reklamy, které nějakým způsobem přerušují jejich činnost na stránce. Doslova jim způsobují frustraci. Naopak statické bannery jsou brány jako obecně přijatelné.

Boj s adblock

Minulý rok začaly hromadně nasazovat weby řešení, které mělo uživateli se zapnutým adblock zamezit přístup na web (adblock wall). Podle průzkumu Pagefair 74 % uživatelů, kteří na nějaké takové omezení narazí, pak web opustí. Na druhou stranu 26 %, co zůstane je poměrně zajímavé číslo. S adblock wall se setkalo 90 % uživatelů. Vypnout adblock kvůli požadavku na stránce jsou ochotní spíše starší lidé a muži.

Závěr

Výzkum PageFair předpokládá rychlý nárůst používání software na blokování reklam na mobilních zařízeních. Jako důvod uvádí partnerství mezi tvůrci prohlížečů s funkcí blokování reklam a výrobců a dodavatelů mobilních zařízení. Přirozený masivní růst předvídají zvláště v severní Americe a Evropě. Je zde také možnost opravdu extrémního nárůstu, pokud by některý z výrobců se rozhodl do svého zařízení přímo zabudovat nějaké adblock řešení.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Výsledky průzkumu PageFair potvrzují nárůst AdBlock za rok 2016“

  1. Důvod proč je v Asii tak vysoké procento blokování reklamy bude ten, že na tomto trhu jsou nejrozšířenější jiné prohlížeče než např. v evrope – zde je nejpoužívanější Chrome, a ten funkci na blokování nemá (má ji např. jen méně rozšířena Opera atd.). Jejich nejpoužívanější prohlížeče jsou např. UC Browser od Alibaby nebo QQ Browser – oba mají funkci blokování reklamy na webech hned v hlavičce v prohlížeči .

  2. Skvělý komentář, Petře! Díky.
    “Naopak nevhodné jsou nepřekročitelné reklamy a ty, které se spouští sami.” -> “Naopak nevhodné jsou nepřeSKočitelné reklamy a ty, které se spouští samY.”

  3. Mám to odsledované na vlastných štatistikách a na vzorke zopár stoviek tisíc návštevníkoch mesačne .. a zhruba v priemere pred rokom bolo použivanie adblocku mojich návštevníkoch na urovni okolo 5% a dnes to je niečo cez 8% – skoro 9%

  4. Já říkám pořád, že kdo vymyslí jednoduché a účinné řešení proti adblock, stane se milionářem prakticky přes noc.

Komentáře nejsou povoleny.