Pomalá indexace obsahu vyhledávači u důležitých článků

Poslední automatická aktualizace WordPress 4.7.1 skončila pro některé instalace poměrně katastrofálně. Většinou v důsledku kolize s pluginem došlo k situaci, kdy bez přístupu k souborům na hostingu anebo zásahu do databáze nešlo WordPress zprovoznit. Prohlížeče návštěvníkům vraceli chybu 500 a pokus o přihlášení administrátorovi zase bílou obrazovku smrti.

Pro nás zkušenější, kteří jsme si ještě patlali MFAčka ručně a nepotřebovali jsme k tomu žádný redakční systém, tak oprava trvala jen chvilku. Prostě zapnout hlášení chyb, vypnout problémový plugin přejmenováním jeho adresáře a bylo to. Práce na 5 minut i s generováním nového hesla k FTP.

Jenomže co ten zbytek postižených uživatelů? Automatické bezpečnostní aktualizace má totiž zapnutá každá nová instalace WordPress a popravdě moc BFU ani neví jak jí vypnout. Všichni tito lidé se tak dostali do nepříjemné situace a museli jít někam pro pomoc. S trochou štěstí jim pomohla zákaznická podpora hostingu, přeci jen WordPress dnes používá přes 26% aktivních webů, takže by o něm měli něco vědět. Další to zkusili na diskuzních fórech a skupinách na sociálních sítí. No a ten zbytek? Samozřejmě vyhledávače.

Potřebuji pomoc teď! vs pomalá indexace

Vyhledávače si často berou celkem dost času na indexaci obsahu, zvláště u menších webů, kde autor napíše příspěvek jednou za čas. Prioritou jsou pro ně velké a často aktualizované magazíny. Jenomže ty většinou píší, co zajímá masy. I magazíny o IT u nás zrovna moc aktualizaci WordPress 4.7.1, která znepříjemnila život počítám stovkám lidí moc neřešily.

Je pravda, že Google dnes dokáže indexovat obsah poměrně rychle, zvláště pokud se začne něco kolem daného tématu dít. Ovšem není tomu tak vždy. Někdy jako by snad zkoumal zdali to nejsou nějaké ty “fake news” :)

Seznam nevím, tam jsem to teď moc nezkoumal, ale zcela běžné bývalo i zpoždění několik dnů. Nejdříve se objevil článek v agregátorech obsahu a za několik dnů originál.

V každém případě si nemyslím, že by Google i Seznam dokázaly rychle (v řádech desítek minut) zaindexovat článek na nějakém zapadlém blogu, který by právě teď našel řešení na problém, který trápí tisíce lidí i kdyby o článku věděly (prošli jej tedy botem ihned po zveřejnění).

Potřebuji pomoct teď! vs sociální sítě

A právě tady ztrácí vyhledávače oproti sociálním sítím. Jakmile se totiž objeví nějaký problém a napíšete řešení, tak komunita které se tento problém třeba i jen okrajově týká celkem solidárně pomůže se sdílením. Samozřejmě vyhledávače sociální sítě bedlivě sledují a zvýšenou aktivitu už by promítli i do ochoty indexovat obsah, na který vedou všechny odkazy.

Ve výsledku by se tak zřejmě důležitý obsah do vyhledávačů dostal za pár hodin.

Závěr

Popravdě vyhledávače se v těchto případech nemají šanci měřit se sociálními sítěmi. Spousta aktuálních problémů jsem nejen vyřešil ale i objevil díky Twitter. Tohle byl také jeden z důvodů, proč někteří lidé se domnívali, že by v budoucnu mohly i sociální sítě nahradit částečně vyhledávače. Což se nakonec ukázal jako mylný předpoklad. Sociální sítě jsou dobré rozcestníky, ale obsah na nich je převážně nekvalitní.

Možná by to chtělo nějak označovat obsah, který je právě teď důležitý pro lidi a vyhledávače by jej měly zpracovat co nejrychleji. Klidně i s tím, že jeho váhu za pár dnů minimalizují.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Pomalá indexace obsahu vyhledávači u důležitých článků“

  1. Pokud článek dáš do Google+, indexuje ho téměř okamžitě, pokud je již web v indexu. Další možnost je dát odkaz na Reddit nebo na nějaké významnější fórum kam se boti dostanou.

    Po publikaci v G+ mám během minuty okolo 20-30 přístupů různých botů, funguje to tak už dýl jak rok. Odkaz na Redditu je taky obvykle přiláká velice rychle.

  2. Celkom dobrý príklad tejto situácie je, keď včera vyše pol dňa malo výpadok monitorovanie dat a údajov v adsense. Neviem či to postihlo úplne všetkých majiteľov adsense účtov, alebo iba niektorých pretože trochu vznikala aj panika, z rôznych banov a koncu adsense apod. a z článkov sa nedalo vygoogliť vôbec nič, pretože v priebehu pár hodín ak aj nejaké vznikli tak ich google nezaindexoval, až po trochu ťažšom hľadaní som sa na BHW dozvedel že to je trochu viac globálne ten výpadok, a na twitteri som sa to následne dozvedel prakticky hned a aj s radami – napr. že mobilná adsense appka funguje stále iba desktopová verzia adsense nefunguje.

Komentáře nejsou povoleny.