Učit se nestačí, chce to hrát si :)

Nedávno se mě někdo zeptal, proč když potřebuju nějakého robota, tak ho napíšu v PHP. Odpověděl jsem, že mi PHP tak nějak nejvíc sedlo. Pak jsem o tom zpětně přemýšlel a vlastně je to tím, že s ním mám nejvíce zkušeností. Na druhou stranu hrál jsem si se spoustou programovacích jazyků, proč to nakonec bylo PHP?

K internetovým stránkám jsem se dostal koncem 90. let minulého století. Tehdy jsem objevil s kamarádem nástroj podobný Frontpage. Dali se v něm dělat pohodlně dělat jednoduché internetové stránky. Řekli jsme si, že tomu přijdeme na kloub a koukli do “zdrojáku”. Aha takže na tlusté písmo potřebujete <b></b>  na kurzívu <i></i> … tohle má být programování? Během jednoho odpoledne jsme věděli jak na to. Bylo to víceméně zklamání. Tvorba stránek byla více o grafice než kódování…

Už ani nevím jak jsem se dostal k zelené knížce o programování v PHP4. Už od prvního příkazu jsem v hlavě měl nápad, že udělám onlinovku. Každá kapitola mě k tomu více přiblížila. Dokonce po naučení SESSION jsem dokázal vytvořit jednoduchou textovku, kde v roli SG1 jste měli splnit nějakou misi. Strávil jsem nad ní několik hodin, ale zpětně když na to pohlédnu tak většinou jsem řešil zapomenuté středníky (;), uvozovky a další syntaktické chyby.

V poslední části byly databáze a popravdě jakmile jsem pochopil k čemu jsou dobré, tak jsem začal dělat na mé onlinovce. Samozřejmě jako správný newbie se mi podařilo rychle vyčerpat prostředky tehdy nejznámějšího freehostingu s podporou PHP wz.cz. Aneb k čemu více tabulek, když jdou všechny data o uživateli a jeho postavě nacpat do jedné tabulky :)

Tři týdny. Tolik jsem do toho projektu investoval. Možná si říkáte, že to je strašně moc zbytečného času. Popravdě ano. Dneska bych tu samou práci dal za tři dny, možná i odpoledne. V té době nejvíce času zabralo ladění jednoduchých chyb a hlavně to byl opravdu old school zdroják. Žádné funkce natož třídy :)

Tisíce řádku “zbytečného” kódu z vidinou udělat si onlinovku, mě dostali k dalším onlinovkovám, reklamnímu systému a dalším projektům. Ale popravdě bez toho všeho hraní bych asi dnes nedělal roboty, co za mě dělají různou práci – hlavně sbírají data.

Jistě hodně mi toho uteklo, ale ty syntaktické chyby a učení se různým zjednodušením bych se nikdy sám neprokousal nebýt nějakého toho hraní si a cílům, které jsem chtěl splnit. Neumím si představit, že by jen pouhé přečtení si knížky mě takto posunulo dopředu.

Tu praxi to prostě chce nějak získat …

Je to jen o programování?

Pokud navštěvujete 404M anebo CN130 delší dobu, možná jste si všimli, že přibyly ilustrační obrázky ke článkům. Na jednom webu z mého PBN jsem je začal používat a prostě to začalo fungovat. Zkusil jsem to i jinde a pomocí jednoduchého A/B testování jsem došel k závěru, že se to líbí nejen návštěvníkům, ale funguje to i na vyhledávače a sociální sítě. Podmínkou ale je originalita. Ideálně tedy vlastní tvorba.

S Gimp jsem měl zkušenosti už z minula, ale víceméně tutoriály, když bylo něco potřeba. Nutnost dělat si vlastní grafiku mě ale donutila používat jej několikrát za týden a často i na delší dobu, než vytvořím vhodný obrázek. Ze začátku to bylo o studování tutoriálů, ale později už jsem tak nějak intuitivně věděl co a jak udělat. Samozřejmě že i dnes jsou tutoriály od zkušených grafiků hlavní inspirací ale už tak nějak vím co vlastně hledám. Tvorba obrázků se značně zrychlila, fotím co se dá a děláme si vlastní fotbanku pro další použití.

Je tedy pravda, že ty největší experimenty si nechávám pro PBN anebo tam kde prostě nejdou moc vidět :)

Chce to ohrát si, ale s cílem

Pokud se chcete něco nového naučit, chce to prostě trénovat a trénovat. Daleko nad rámec učebnic. V současné době si myslím, že to platí naprosto o všem. Ostatní programovací jazyky mi “nesedly” protože jsem jim nedal dostatek prostoru. Myslím si, že kdybych v C# udělal víc než jen jednoduchou hru, kde Furby chytá dvacetikoruny, možná by dneska někteří mí roboti jeli na počítači a průběžně stahovaly data. Místo toho jedou na hostingu v PHP, kde je podle potřeby spouští CRON zhruba v 20 vteřinových intervalech. Otestují zdali mají nějakou práci a pokud ano, tak jí vykonají.

Prostě pokud se do něčeho nového chcete pustit, tak nepočítejte s tím, že vám budou stačit vědomosti. Už od samotného počátku si s tím budete muset hrát a aplikovat to v reálném prostředí…


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Učit se nestačí, chce to hrát si :)“

  1. Určitě je třeba hrát si, zkoušet nové věci ale mít na paměti že na konci by měl být nějaký cíl. Já si poslední dobou hraju s TensorFlow konkrétně WaveNetem :-) Jednou doufám snad budu mít robota co mi bude psát zdarma MFA články :-) Ale je zajímavé jak člověk má různé postupy jak se dobrat ke svým cílům. Já zakotvil nakonec též u PHP, ale přišel jsem že na to že než si vše psát je pro mě levnější (z pohledu čas/výkon) nakupovat developerské licence na php scripty, či pluginy. Ze začátku v tom člověk smysl nevidí, ale po nějaké době člověk vidí že má pokryty skoro všechny oblasti a psát musí jen specializované věci či co mu chybí. Ve výsledku mám asi totéž co ty, ale dobral jsem se tomu jinou cestou.

    • Je toho celkem hodně. Sledují třeba aukce domén, jestli se nějaká neuvolnila, přepočítávají zpětné odkazy atd. Z dat pak dělám různé přehledy.

  2. Ja som si pred rokmi kúpil Corel 3 aj s príručkami, grafický kresliaci program vo vektoroch. Pol roka som čítal príručkua nič. Až som si povedal, že nakreslím logo nášho automodelárskeho klubu. A za dva dni intenzívnej práce som sa naučil všetko, čo som za pol roka len s knihou v ruke nedokázal. Naozaj to chce sa s tým pohrať. A rovanko tak je to v záhrade. Chce to kúpiť s i veľkú prázdnu záhradu a všetko, čo je v knihách, čo ste videli na videu alebo u suseda, si vyskúšať sám, na vlastnom pote. Výsledky ale stoja za to!

  3. Taky jsem několik let dělal v PHP, ale dnes je pro mě levnější, rychlejší a hlavně spolehlivější si na tu „špinavou“ práci někoho najmout.

Komentáře nejsou povoleny.