Páteční filozofické SEO

Většina z nás se dívá na SEO jako něco faktického. Uděláme si seznam úkonů, budeme podle nich postupovat a ve výsledku nějak dosáhneme na dobré pozice. Ano “nějak” to prostě půjde anebo třeba taky ne. Těžko říct kolik jsem si přečetl zaručených návodů a početních tipů na dokonalou “SEO optimalizaci”. Když nefungovala jak by měla, tak se prostě udělala “SEO optimalizace optimalizace”. Ve výsledku však nakonec zabralo prosté získání více odkazů. Tím se to zabalilo a všichni byli spokojeni. Jenomže byl by s něčím takovým spokojený i Ga’s al Rhul? Ne nebyl, ten vždy chtěl mít jasno a proto jsme jej měli rádi :)

Problém je, že se na SEO dívá většina lidí prostě blbe

Téměř všichni si myslí, že hodnocení webu či dokonce stránky podle faktorů (Google) či signálů (Seznam) rovná se lepší pozice ve vyhledávačích. To je ale základní problém. Hodnocení totiž s pozicemi ve skutečnosti nemá nic společného. To co je v SERP jsou jen klíčová slova. A klíčové slovo je v podstatě faktor/signál.

Tedy já buduji web, který je nějak hodnocený ve vyhledávači a snažím se, aby byl hodnocený co nejlépe. V momentě kdy pak na nějakou stránku dám klíčové slovo, tak to je pro vyhledávače faktor/signál, aby se daná stránka objevila v SERP.

To o co tu běží je, že většina lidí nejdříve přemýšlí právě o daném klíčovém slovu a kolem něj nabaluje ostatní hodnotící faktory. Jenomže v konečném důsledku to nemusí fungovat, protože web jako celkem není dostatečně dobře hodnocen. Když se nad tím zamyslíte, tak o tomto se poslední roky hodně mluví na Google, jen jak se to Xkrát přepisuje, tak ti kteří nechápou že Google ranking je právě hodnocení webu to pak převádí právě ke klíčovým slovům.

Chce si to urovnat v hlavě

Jen si to znovu řekněte – hodnocení webu je prostě síla webu jako celku* a klíčové slovo je jen faktor/signál, který rozhoduje jestli stránka bude v SERP.

* Nedávno jsem se setkal s označením webu jako navzájem prolinkovaném bloku obsahu. To jen pro zajímavost.

Teď jak to využít

Vytvořit dokonalou stránku není problém. Už před érou MFA se manipuluje touto formou s výsledky vyhledáváním. Není toho moc ke zlepšování. Občas přibude nějaká ta nová technologie, kterou vyhledávače podpoří nějakým tím bonusem. Ovšem právě jedna stránka je zároveň slabinou vyhledávače. Proto MFA už pomalu nefungují jak dříve (ta moje tedy už nefungují vůbec více jak rok).

Naopak se začíná rozmáhat pojem autoritativní web. Jenomže když se nad tím zamyslíte, není autoritativní web jen velmi dobře hodnocení web?

Takže vlastně stačí dělat dobře hodnocené weby jako celek. To taky není nic nového. Na druhou stranu to vysvětluje proč i sebelepší stránka na podprůměrném webu prostě nefunguje. A tohle mě tento rok párkrát zabolelo. Chvilku jsem si myslel, že má doména nějakou penalizaci, jenomže on byl jen velmi špatně hodnocený web jako celkem a sebelepší stránka jej prostě nezachránila.

Chce to tedy přistupovat k naprosto každé stránce, kterou chcete mít ve vyhledávači jako něčemu důležitému. Ladit jí, vylepšovat, zdokonalovat a aktualizovat. Teprve poté web jako celek bude zajímavý. Mimochodem Google poslední roky nějak ujíždí na osobním přístupu webmastera k návštěvníkům. Takže jestli chcete zdarma nějaké dobré body v hodnocení, tak si založte stránku s kontaktem, kde bude fotka, telefon, email, adresa, profily a kontaktní formulář. Njn asi bere autoritativní jako důvěryhodný.

Závěr

Co dodat na závěr? Dělejte důsledně weby a ne jen stránky :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Páteční filozofické SEO“

 1. Ešte by som doplnil, že ked je autoritatívny (dobre hodnocený) celý web tak často krát sa stáva že nejaký článok môže byť aj úplny balast, totálne zle napísaný a bla bla bla ale ked je ten web silný, tak aj napriek tomu sa bude daný článok rankovať v serpe veľmi veľmi dobre a predbehne kadejaké kvalitné spracované jednostránky a články.

 2. Jak už sem v komentářích psal dříve, jde tak trochu o nesmysl. Přebijte wikipedii, wikii, vládní stránky oficiální stránky, možná něco jako imdb… to nejde takže i když uděláte web jak nejlépe můžete jste max někde na 11 pozici, sbíráte desetiny, setiny návštěvnosti co tyhle “zaběhlé” weby.

  A jak už sem říkal, tenhle googlovský přístup co určitě pro usnadnění práce vymyslel nějakej strašně “geniální” indickej zaměstnanec je jedinej druh přístupu, kterej může zlomit googlu vas. Protože si buduje silnou konkurenci, místo malé stránky z českého prdelákova si vytvořil konkurenty s příjmy stovek milionů dolarů a s tím už se dá pracovat – interní, multiwebové vyhledávání a mnohé další věci.

  Však se stačí podívat na fotobanky a jejich růst po té co přestal G posílat návštěvníky z obrázků – fotografové své galerie a že jich nebylo málo smazali a vše dali na fotobanky a ty teď vydělávaj miliard a G nepotřebují.

  • Co myslíš tim “zaběhlý” – weby co jsou tu delší dobu? Podle Google prej nemá moc vliv, jak dlouho stránky existujou, ale dle mejch prozatimních zkušeností to má vliv právě velkej.

   • Tím sem myslel to o čem je vlastně článek, že pokud je ta samá stránka (odmysleme si na chvíli, že existuje duplicita) na wikipedii a na webu B.

    Tak wikipedie bude vždy na pozici číslo 1. Stránka na webu B při nejlepším někde na 8 pozici, spíš ale třeba na 3 stránce.

Komentáře nejsou povoleny.