V rámci boje s hazardem budeme cenzurovat online hry

Cenzura internetu, kterou umožní zákon proti hazardu, ať je myšlen sebelépe, umožní úředníkům vytvářet seznamy zakázaných webů/stránek. Vše na tomto seznamu bude Čechům zapovězeno “pro jejich dobro”. Že tento seznam půjde rozšiřovat poměrně jednoduše jsme tak nějak tušili, protože z rozhodovacího procesu vypadla moc soudní (nezávislé soudy).

Další na řadě jsou online hry s příchutí hazardu

Dneska jsem se díky článku na Lupě dozvěděl o rozhovoru na iDnes s náměstek ministra financí pro hazard. Tomu se nelíbí prvky hazardu v online hrách. Jako příklad uvedl World of Warcraft a Starwars The Old Republic. Obecně však myslel hry, kde můžete něco získat na základě náhody a peněz. Tedy zaplatíte si za to, že budete mít šanci něco dostat. Zní to hodně nekonkrétně, ale můžu uvést několik příkladů her, které už bychom si třeba příští rok nemuseli zahrát.

Nedávno jsem si koupil Overwatch. Klasické FPS, kde také získáváte krabice (loot box) obsahující náhodné herní doplňky (skin, profilový avatar atd.). Stačí expit, popřípadě plnit úkoly. Samozřejmě si je můžete i koupit. Myslím si, že tohle splňuje přesně to co pan náměstek myslel. Zakážeme v Česku Overwatch?

U Overwatch to bylo celkem jasné, ta splňuje definici celkem jasně, ale co třeba takový Heathstone. Jednoduchá karetní hra ve stylu Magic the Gathering, kde nové karty získáváte z balíčků za zlaťáky. Zlaťáky jde získat každodenním hraním, plněním úkolů anebo tak že si je koupíte. No a hádejte jaké karty v balíčku najdete? O tom rozhoduje náhoda. Zakážeme i Hearthstone?

Ok teď něco ještě složitějšího. Můj oblíbený každodenní relax, kvůli kterému už jsem nachodil od července přes 800 km – Pokémon GO. Objevování pokémonů je víceméně kombinace náhody, aktivity hráčů v oblasti a záhadných dosud neobjevených prvků. Pokud nemáte to štěstí, že žijete v oblasti, kde je dostatečná aktivita, tak vaší jedinou šancí jsou vajíčka, z kterých se pokémoni líhnou. Vajíčko umístíte do inkubátoru a za odchozených 2, 5 anebo 10 kilometrů se vylíhne. Jaký to bude nemůžete ovlivnit. Ale co ovlivnit jde je přikoupení dalších inkubátorů. Vzhledem k tomu, že vajíček můžete mít maximálně 9, tak více inkubátorů = rychlejší líhnutí a více vzácnější (10 km) vajíček. Inkubátory přímo neovlivňují co se vám vylíhne ale umožňují vám mít v jeden okamžik líhnotu více vajíček. Pokud označí úředníci vajíčko za ekvivalent stíracího losu a inkubátor za možnost jej “setřít”, tak nám asi Pokémon GO zakáží.

Jinými slovy hranice co je a co není hazard se dají postupně krásně posouvat a v tomto případě chybí moc soudní, která by o tom nezávisle rozhodovala. S trochou představivosti totiž můžeme mezi hazard zařadit prakticky cokoliv.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „V rámci boje s hazardem budeme cenzurovat online hry“

  1. Ve svobodné společnosti by se hazard zakazovat neměl ani nijak regulovat. Stejně si člověk koupí za 5 dolarů měsíčně VPN a spustí si co bude chtít.

  2. Zakázal bych politiku. Každý je politik je takový náhodný balíček. Většinou si to hrabe na sebe, občas se podaří otevřít nějaký prospěšný. Ale je to dost hazard, takže zrušit.

  3. Čistý hazard a gambling je fakt svinstvo, otázka je ale či sa proti nemu dá nejako reálne bojovať alebo ho obmedziť aspoň pretože vždy budú nejaké iné cestičky ako sa k nemu dostať. Toto čo je ale popisované v článku tak to je tiež ou, a autor má pravdu, v podstate pod zámienkou hazardu môžu zakázať úplne takmer všetko.

Komentáře nejsou povoleny.