Proč se zdražuje a zdražovat bude

1.12.2016 “byla spuštěna” EET a “všechno” zdražilo. Samozřejmě se kolem toho vyrojila spousta diskuzí a to nejen online. Odpovídat na četné dotazy mě už přestalo bavit před pár týdny a radši jsem si hleděl svého. Teď došlo na lámání chleba a lidi jsou naštvaní, že se všude zdražuje. Někdo se drží PR vlády o podvodnících a jiní se přiklánějí k důvodu o zvyšování nákladů. Je zajímavé to sledovat. Když jsem byl vyzván ať k tomu taky něco řeknu, a já se odhodlal to udělat, tak se všichni divili. Zkusil jsem to proto sepsat na blog. Co myslíte?

Můj názor je jednoduchý. Lidi naprosto netuší o čem živnost a podnikání vlastně je. Pro zjednodušení si rozdělíme lidi na dvě skupiny.

Ti co to dělají jen tak

Existuje tu nezanedbatelné množství lidí, kteří mají živnost protože je to tak nějak baví, popřípadě si chtějí žít podle svých pravidel. Co si budeme říkat, chodit do práce podle předem stanovených pravidel není pro většinu lidí nic vzrušujícího. OSVČ je taková vstupenka do světa bez pravidel. Můžete si dělat vše po svém, ale pokud to nebude fungovat nic nedostanete a to od nikoho.

Po svém si to dělá spousta hospodských, barmanů, kuchařů, cukrářů, majitelů kaváren a čajoven. Pro mnohé je to takový dream job. Mohou mít svůj vlastní podnik podle svých vlastních představ. Někteří takový podnik mohou mít i popři práci. Nechají tam dělat své rodinné příslušníky atd.

Myslím si že pro nikoho z nás není problém si takovýto minipodnik představit.

No a tito lidi jsou v něm spokojení, tak jak to jde. Udržovat jej při životě není občas žádný med, ale když vás to baví tak se s tím poperete. Prostě prioritou není zisk. Stačí když jim to přinese nějaké peníze a oni jsou spokojeni. Tito lidé zdražují jen když musí.

Problém je, že často jsou právě tito živnostníci zranitelní jako jednotlivci. Kolikrát jste chtěli praštit něčím v práci, když se něco změnilo? Když jste museli něco dělat navíc a přišlo vám to nefér? Řekli jste si “Mám já vůbec důvod tohle dělat?” V podnikání je tohle poměrně běžnou záležitostí. Proto člověk musí být hodně odolný. Navíc za chyby se platí a hodně. Zvláště změny v poslední době se mohou prodražit. Každý z nás má nějakou pomyslnou hranici. Jakmile pohár přeteče, tak končíme. Teď se to prostě sešlo. EET znamená sehnat hardware, software, internet a vše musí fungovat pod velmi velkými pokutami. Navíc to vše musí být kompatibilní se všemi zaměstnanci. Někteří to prostě neustojí a zabalí. Jdou radši dělat pro někoho většího často za víc peněz.

Ti co to dělají pro peníze

“Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele”

§ 420 89/2012 Sb. Zákon občanský zákoník

To je definice z občanského zákoníků. Podnikání je soustavná činnost za účelem dosažení zisku. Stát předpokládá, že podnikatel chce vydělávat peníze. U fyzických osob to samozřejmě není povinnost. Kdo chce může takzvaně “k****t ceny”, což je poměrně běžně používaný termín s kterým se každý kdo kdy podnikal setká. Nějaký “blbec”, kterému nejde o prachy se vždycky najde. No věřili byste tomu?

Pak tu máme právnické osoby – s.r.o. (společnost s ručením omezením) a a.s. (akciová společnost). U těch je to jinak. Ty musí vydělávat peníze, protože by okrádaly své vlastníky. Pokud mají nízké ceny, tak pouze za účelem toho, že v budoucnu vydělají více peněz.

Příchod EET “očistil” trh od těch, kteří to primárně nedělali pro peníze. Navíc přinesl “záminku” ke zdražení. Tak proč nezdražit? Proč nevydělat víc peněz? Že klesla daň na pivo? Koho to zajímá, budou větší marže!

Ti co to myslí s podnikáním vážně (chtějí vydělávat), si prostě prostě najdou řešení. Personál nezvládá obsluhovat nový HW/SW? Snížit plat, přesunout jinam anebo vyrazit a najmout někoho kdo to zvládne za nástupní plat. Náklady na pořízení a EET? Pokud nemám pořídím na splátky a rozpustím v účetnictví následující roky. Ti co to dělají ve velkém mají daleko více možností než nějaký malý OSVČ, který čepuje pivo.

Závěr

Když se nad tím zamyslím, tak EET jen pomohla “narovnat” trh. Otázkou je jestli se vám takto narovnaný trh líbí? Čistě za mě – vůbec. Začít podnikat by mělo být co nejsnadnější, aby to mohl dělat kdokoliv. Rovné šance pro všechny, ať je vám 18 anebo 81! Ať už umíte obsluhovat počítač anebo ne.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

11 komentářů u „Proč se zdražuje a zdražovat bude“

 1. Dobry koment. Akurat treba brat do uvahy, ze predstavitelia statu nemaju logicke myslenie. A akakolvek byrokracia tu je len na to aby sa statu lepsie vyberali dane. Nejaka rovnost v podnikani, vymozitelnst prava a pod. To nikoho v politike nezaujima.

 2. Myslím, že trh není narovnaný v situaci, kdy oligarcha řídí Ministerstvo financí a používá zákonné normy k tomu, aby likvidoval svou konkurenci.

  Zároveň si odpouští miliardové daně a zároveň si vyplácí miliardové dotace a ještě zároveň za státní peníze platí mediální kampaň proti své konkurenci, které nazývá zloději, podvodníky, bez důkazů.

  A ještě navrch EET a Kontrolní hlášení mu dává do ruky přehled o finančních tocích konkurence.

  Ne toto není narovnané prostředí, toto je z definice fašismus. Průměrný občan si ovšem myslí, že buduje komunismus (právě díky onné reklamní kampani) – ANO bude líp, to na občana platí, nebo Myslím to upřímně. No a pak s překvapením kouká, že bez konkurence nám ty ceny všeho nějak rostou a i ten ANO salám a ANO kobliha nějak podražila, naštěstí už ví kdo za to může, živnostníci – Franta od vedle! Naštěstí ho už může udat, jako dřív.

  A nejhorší je, že se to už nikdo neodváží ani napsat, což je divné, když přece máme onu svobodu slova, že? Ovšem možná si už lidé začínají všímat kauz jako “tykadla” kdy dotyčného soudí manželka politika a dotyčný je podrobován ve vazbě každý den kontrolám konečníku dozorci po dobu mnoha měsíců (true story)… .

  Prostě kapitalismus a demokracie jako řemen.

 3. Stát různými způsoby (přímé a nepřímé daně, správní poplatky, koncesionářkské poplatky, dálniční známky, předražené služby státních firem jako ČD, Česká Pošta a ČEZ) oholí své pracující občany o cca 70-80 % jejich superhrubé mzdy. Tyto peníze následně přerozdělují politici voličům tak, jak se jim to hodí. Přesněji řečeno korumpují voliče tak, aby měli za minimum peněz maximum hlasů.

  Problém je v tom, že studentů, důchodců, státních zaměstnanců, zaměstnanců v korporátních montovnách a nezaměstnaných je tolik, že drtivě převýší ty, kteří v tomto státě skutečně něco produkují (malé firmy, podnikatelé, OSVČ) a financují drtivou část tohoto přerozdělovacího cirkusu. Logicky, masa ovčanů se nenechá přímo oškubat, snížit si důchody, zavést školné, snížit podpory atd. jen proto, že předchozí vlády rozfofrovaly peníze. Proto volí slibotechny typu socanů, ANO, komunistů atd. a i tzv. pravice ve skutečnosti zavedla šílenou paletu regulací a byrokracie – třeba kontrolní hlášení. A protože u voleb rozhoduje masa ovčanů, která ty produktivní převýší tak 4:1, pochopitelně se nic jen tak nezmění…

  Podnikatelé můžou buď držet hubu a krok, nebo to prostě zabalí, odejdou jinam, začnou dělat načerno při práci atd. Ve výsledku na to dojedeme všichni, ale to socialistickým bulíkům nikdo nikdy nevysvětlí. O neskutečném nárůstu úrovně státního šmírování ani nehovoříc, prakticky už tu máme totalitu 2.0

 4. EET je přece “narovnání” trhu a nyní nás již čekají jen světlé zítřky. Kupředu levá… Pokud by to s narovnáním trhu myslel pan Babiš vážně, tak by za prvé nesměl být ve střetu zájmů, jenž je ještě zásadnější než to bylo v případě Itálie a Berluskoniho. Za druhé – zrušily by se pobídky pro korporace, dotace obecně a především – korporace, které zaměstnávají pouhou 1/3 lidí v ČR a čerpají 95 % výhod, by se zdanily stejně, jako ti “zloději” živnostníci a malé a střední firmy. Dokud se tak nestanu, nemá Babiš, Sobotka, Kalousek ani žádní jim podobní mou důvěru. Ať si propagandistické listy jako jsou idnes.cz či novinky.cz říkají (pardon, píší) co chtějí…

 5. Jen pro upřesnění daň na pivo neklesla.
  Od 1.12. klesla na 15 % pro nealko a jídlo. Alkohol zůstal na 21 %.

 6. S Tvým závěrem plně souhlasím. Vstup do podnikání je opět těžší. Další věc která je šílená je nálepkování jedné skupiny lidí,že jsou zloději apodvodníci. Tím mám na mysli hlavně tu reklamu díky EET vybereme víc peněž za které si koupíme. I kdyby to byla pravda, tak jak toto mohou tvrdit bez důkazů. Že jedna paní povídala.

  U nás v práci všichni EET schvalují, ale už se x krát lidé bavili, tam kde chodím zdrahli … . :)

 7. Za zdražením kvůli EET vidím vybírání jakéhosi pojistného na případnou budoucí pokutu od státu. Je toho už tolik, že živnostníci nemohou stíhat vše sledovat a dělat správně.

  Stačilo kontrolní hlášení. Účetnictví teď sežere mnohem více času a člověk neví, za jakou chybičku zaplatí. Ještě že se hnul ústavní soud ohledně některých likvidačních ustanovení.
  EET jsem už neustála a na weby přidala větičku: Od data 1. 3. 2017 již nebudeme přijímat platby v hotovosti ani ve výjimečných případech. Doufám, že to není nezákonné?

 8. Jedno me stve,kdyz nakoupim zbozi platim to i s dph,proc mam z nej platit dalsi ,z nasich dani zije” curva” politik

Komentáře nejsou povoleny.