Co když v budoucnu budou placené všechny zdroje návštěvnosti?

Silné a kvalitní bezplatné zdroje návštěvnosti nenápadně vysychají. Kdo se spoléhal na Facebook zjistil, že se postupně snižuje dosah příspěvků na úkor placených reklam. Reklama přibývá i na vyhledávačích. Pokud srovnáte jak vypadala stránka s výsledky na Seznam a Google před pár lety, tak zjistíte, že moc místa pro organické výsledky už nezůstává. Google navíc bere část návštěvnosti webům i díky knowledge graph.

Možná se jednou dostaneme do situace, kdy budou placené všechny zdroje návštěvnosti, které dnes máme. Třeba se Facebook stane uzavřeným internetem, kde pokud budete chtít něco publikovat/prodávat musí to být v rámci jeho webu. Googel může usoudit, že než řešit nějaký vyhledávací algoritmus, tak radši bude umět odpovídat sám na všechno. Náš obsah pak bude agregovat jen skrze své rozhraní a o část provize z reklam se podělí.

Zavání to trochu dystopií ne? Celosvětová síť internetu rozdělená na segmenty velkými korporacemi. Jako začátek SCI-FI o Facebooknetu, Googlenetu a svobodném Internetu :)

Radši se připravit

Naštěstí se na to můžeme připravit. Chce to začít utužovat vztahy s návštěvníky a nabídnout možnosti komunikace bez třetích stran. Na některé sociální sítě ještě spoléhat jde (Twitter), ovšem zde je třeba také otázkou času, než nějaký algoritmus začne rozhodovat o tom kdo bude vidět a kdo ne.

E-mail

Nejstarší metodou jak dávat uživatelům vědět o novém obsahu je email. Je tu s námi už od začátku Internetu. Jako komunikační kanál se stále snadno používá a pokud nerozesíláte desítky tisíc emailů, tak je i rychlý. Samozřejmě každý používáme email trochu jinak, někdo si rád stáhne newslettry a cestou do práce si je pročítá, jiní klikají na odkaz a čtou si jej na stránkách odesilatele, další zase email využívají jen na notifikace.

V každém případě je email jedna z metod jak neztratit s návštěvníky kontakt, leda by email přestali lidi používat.

RSS kanál

Další z možností jak oslovit své čtenáře na přímo je přes RSS kanál. Je pravda, že většina lidí používá nějakou RSS čtečku, kterou spravuje třetí strana. Teoreticky by tak mohla ovlivnit, co vlastně uvidíte. Na druhou stranu je zvykem řadit informace z RSS chronologicky. Případné změny by mohli uživatelům vadit, podobně jako experimenty na Twitter.

RSS kanál možná nebude pro každého, ale stále jej dost lidí používá.

Push notifikace

Moderní internetové prohlížeče začínají používat takzvané push notifikace. V podstatě řeknete svému prohlížeči, aby sledoval určitý server. Jakmile se něco nového na něm objeví tak vám dá prohlížeč vědět. Osobně jsem se s tím poprvé setkal u Zonky. Kdykoliv se objeví nová půjčka, tak mi to prohlížeč oznámí.

Více info:

Push notifikace zvládají i mobilní telefony. Takže touto moderní metodou můžete upozornit všechny vaše čtenáře, že právě vyšel nový článek. Jen to chce myslet na následky, tedy co vydří v jeden okamžik váš hosting :)

Btw. bylo by zajímavé je otestovat v případě eshopů. Co třeba slíbit, že takto jednou za čas hodíte akční zboží ;)

Závěr

A co se týká zdrojů nových návštěvníků, to bude záležet na budoucnosti. Já věřím v komunity – diskuzní fóra a skupiny. Nějakou formou vždy přežijí. Z nich pak pomocí dobrých příspěvků půjde získávat odkazy na kvalitní obsah a nastartovat další sdílení. No a pak samozřejmě black hat všeho druhu :D


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Co když v budoucnu budou placené všechny zdroje návštěvnosti?“

 1. Dosah je na facebooku tragický, čoraz viac ma to štve. Ale ak sa raz rozhodnem ze obsah mu prestanem vytvarat tak nezarobí. Boli uz príklady, ķed sa firma rozhodla zrusit fb. Nerozumiem prečo neobmedzuje fb iba kraviny, ale rovnako aj obsah, ktorý má hodnotu. Teda rozumiem – prachy za reklamu, ale ten dosah uz je skoro pod 5%! Prestáva mat zmysel nahadzovat obsah,aj tak ho nik neuvidí…

 2. Spíš myslím, že už v několika garážích vzniká nový vyhledávač. Cenzura na FB fakticky znemožnila normální využití, ani u aktivně sledovaných skupin nevidím většinu příspěvků, zato záplava nerelevantních a obtěžujících příspěvků roste. Nic nejde zpětně dohledat. Google s postupnou likvidací organicu přestává být normálně použitelný. Neuvěřitelný tlak na manipulaci uživatele, nucení reklam a aplikací a sledování na každém kroku a kliku už začíná spoustě lidí hodně vadit.

 3. no, ja neviem.

  email – staci sa pozriet aky podiel na trhu ma gmail a aky spravil skrt cez rozpocet mnohym email marketerom ked sa rozhodol ze roztriedi emaily do viacerych tabov. tu tiez clovek nema zaruku ze v blizkej dobe zase nepride s nejakym “vylepsenim” a neznizi viditelnost newslettrov (a ruku na srdce 100% personalizovane emaily, ktore by nebolo mozne pri rozsirenosti gmailu odhalit softverovo neda asi nikto)

  rss – ma imo velmi malu cielovku a znovu – sme zavisli na tom ake ludia pouzivaju citacky/agregatory rssiek. cize tiez do toho vstupuje nejaka tretia strana

  push notifikacie – si asi zapne velmi male percento ludi, lebo su skratka dost vyrazne otravne. nehovoriac o tom ze zase sme pri tom ze sa to robi v browsroch ktore … wait for it … ma v rukach niekolko korpiracii schopnych kedykolvek sa rozhodnut ze system na akom to funguje sa zmeni

  jedina ako tak “ista” skupina bez sprostredkovatelov je direct traffic a aj tam si viem velmi zivo predstavit ze trebars google casom moze do chrome slahjnut adwords reklamy aj do adresneho riadku a pri pisani konkretnej url tak na cloveka vyskocia reklamy co moze odputat jeho pozornost inde … alebo nejaka ina zverina

  #som_zakonspiroval :)

 4. Osobně jsem v tomto týdnu poprvé vyzkoušel placenou Facebook reklamu. Chtěl jsem vědět, co je pravdy na tom masivním rozdílu organický/placený obsah. A mohu potvrdit, že ten rozdíl dosahu je hodně znatelný i na minimální investovanou částku.

  Osobně jsem na to hodně zvědavý, jak se to bude vyvíjet. Podle mě tento trend do budoucna ještě více nahraje těm, kteří budou do budoucna budovat jméno a věrnou komunitu návštěvníků. Ale jde jen o věštění z koule. :-)

 5. Sám používám RSS čtečku instalovanou na svém serveru, takže žádná třetí strana ;) A i tento web čtu přes RSS čtečku.
  A ke svým webům. Tvořím síť tématických webů, nejen Facebook si udělá svou “uzavřenou” síť ;) Stačí, aby někdo zabloudil na jednu ze stránek a bude mít možnost podívat se i na jinou. Sdílení před diskusní fóra mi funguje omezeně už dnes. Ale taky čekám na další “nezávislý” vyhledávač, nebo spíše tématické katalogy. Čím více reklam kolem organicu, tím více místa pro ty katalogy.

 6. Všimli jste si někdy, jak jinak vypadají výsledky vyhledávání na Seznamu podle vyhledávacího dotazu? Pokud zadáte dotaz dobře placený komerční v Skliku, vidíte i na velkém monitoru nejdřív reklamy a pak nejvíce platící inzerenty ve Firmách. Pak následuje Mapa s vyznačením inzerentů. A domnívám se, že i ty další výsledky se řadí podle proinzerovaných peněz. Je to logické vyústění, protože vyhledávače nikdo netvoří pro dobro všeho lidstva. Zkuste si porovnat např. výsledky na komerční dotaz “snubní prsteny” a pak obecnou frázi “ovce”.
  Na druhou stranu toto dává prostor pro vznik nových vyhledávačů nebo nových zdrojů návštěvnosti obecně.

Komentáře nejsou povoleny.