Spam s nádechem emocionálního vydírání

Nevím co to do těch lidí poslední dobou vjelo ale začal mi chodit celkem nepříjemný spam, proti kterému mám až blbý pocit bojovat…

Pasivní přístup

Když přijde SPAM máte několik možností. Můžete se s tím například smířit a smazat ho. Většina emailových klientů umožňuje i jeho filtrování podle určitých parametrů. Ovšem pak může trvat při každém spuštění emailového klienta i několik desítek vteřin, než to všechno přerozdělí jak by měl.

Na jednu emailovou schránku i 10 filtrů, to je běžné u velkého množství spamu, pokud se proti němu nerozhodnete bojovat.
Na jednu emailovou schránku i 10 filtrů, to je běžné u velkého množství spamu, pokud se proti němu nerozhodnete bojovat.

Popravdě až na hardcore spam, který předpokládá, že máte alespoň nějaké základní znalosti, se dá většinu SPAMu odfiltrovat. Problém nastává, když potřebujete trochu volnější pravidla a počítáte s tím, že občas někdo napíše.

Aktivní obrana

Pasivní přístup samozřejmě nemusí sedět každému. Občas se chce člověk prostě bránit anebo upustit páru a něco prostě dělat. V takovém případě hledá způsob jak nějakým způsobem bojovat. Pro český spam stačí vyplnit formulář pro nahlášení spamu na Úřadu pro Ochranu Osobních Údajů. Na zahraniční doporučují spamcop.net, ten potrestá spamery přidáním na blacklisty. Minimálně u formuláře UOOU vím že to řeší. Celkem jsme projednávali dva spamery. Vždy jsem měl emaily uložené a poskytl jsem co nejvíc informací co to jen šlo. Bylo to sice s několikaměsíčním zpožděním, ale když už jsem je nahlásil, tak jsem to chtěl dotáhnout do konce. Naproti tomu SpamCop nevím. Ale pokud vás něco každý den otravuje to nejmenší co můžete udělat je prostě spamery nahlásit.

Agresivní obrana

S jedním člověkem jsme probíral efektivitu SpamCop a dalších služeb na jedné konferenci. Bylo pozdě a dobrá nálada. Prozradil mi, že pomocí analýz hlavičky ze SpamCop si zjistí, přes koho se spam rozesílá a pokud se jedná o český hosting, tak jim pošle velmi ostrou předpřipravenou šablonu o jejich zákazníkovi. Jsou tam různé blacklisty, kam jej údajně nahlásil a odpovědi, co “dostal”. Vypadá to celkem důvěryhodně, protože šablona obsahuje IP adresy, mailservery atd. Překvapivě většina hostingů reaguje slovy, že svého zákazníka již upozornila. Řekl mi, že není nic horšího než když hosting musí řešit své mailservery na blacklistu.

Tohle už mi přijde trochu za hranou, ale chápu to. Když dostáváte spoustu českého spamu, tak ne každý se s tím prostě smíří a chce něco dělat. A kdo dokáže lépe umravnit spamera než poskytovatel služeb, který mu umožnil spamovat.

Emocionální spam

Ale zpět k tématu. Za poslední dva týdny jsem dostal několik spamů, které jsem měl problém řešit. Jeden byl na nějaký kočičí útulek a druhý od údajně postiženého člověka, který prý nedokáže spravovat emailovou databázi a musí spamovat. Kde na mě oba vyhrabali email však netuším. Za normálních okolností bych to řešil přes aktivní obranu. Tedy UOOU a SpamCop. Ale přiznám se nedokázal jsem to prostě odeslat. Konkrétně SpamCop, údajně totiž neziskovky a charita jsou chráněny a stížnost na UOOU pro ně nelze podat.

Dodnes nevím jestli to bylo něco reálného anebo se jednalo o podvod, kdy chtěl někdo vylákat peníze ve jménu charity. Ostatně blíží se Vánoce, a to je pro podvodníky, kteří se vydávají za charitu ideální doba pro vydělávání.

Závěr

Vsadím se, že podobný spam přišel i vám. Co s tím? Pasivní, aktivní anebo agresivní obrana? Na jednu stranu nemáte to srdce řešit to, ale na druhou se může jednat o podvod na který může naletět spousta BFU. Máte moc s tím něco udělat, oni ne…


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Spam s nádechem emocionálního vydírání“

  1. V tomto já jsem striktní .. Otevřu, přečtu a letí do spam filtru. Víc neřeším, na co bych ztrácel čas s ÚOOÚ. :-) :-D

  2. Útulky mi chodí 1x týdně už asi půl roku. Mazat a hlásit. Při takovém množství ani nevěřím, že to není podvod.

  3. Kocici utulek na vysocine je nechutnej spammer a neda si to vysvetlit, protoze se k ni takhle dostala pomoc.

    Ze tim ublizuje dalsim a dalsim utulkum (s jednim trebas spolupracuji i ja) ji samozrejme sobecky zcela nezajima :(

    • Kočičímu útulku na Vysočině jsem odepsal, že řešení jejich problému s “víc koček než můžeme uživit” se jmenuje pytel a řeka. už nenapsali

  4. Takové spamy řeším přes filtry a dál se tím nezabývám.
    Pokud mám chuť pomáhat, pomoc poskytuji v místě svého bydliště tak, aby byla účelně vynaložena a pomohla skutečným lidem. A to už před třicet let. Takže mi není líto ani skutečné žádosti o skutečnou pomoc. Spamem není možné dosáhnout řešení problému.

Komentáře nejsou povoleny.