Seznam zvedá váhu kvality stránky nad relevanci

Pokud bedlivě sledujete pozici své stránky a konkurence na Seznam, tak jste si možná po 17.10.2016 všimli změn. Seznam totiž poměrně významně posílil faktor kvality stránky. Na prvním místě se změnil výsledek v 16,4 % případů a u více jak 50 % došlo ke změnám v top 3. To už je poměrně zásadní aktualizace vyhledávacího algoritmu.

Interně se aktualizace nazývá Page Quality a má posílit kvalitní stránky na úkor relevance. A co si Seznam představuje pod pojmem kvalita?

 • stránka dobře plní svůj účel
 • obsah je snadno dosažitelný a přehledně organizovaný
 • obsah je originální
 • obsah je odborný a důvěryhodný; je zřejmé, kdo ho vytvořil
 • lze zjistit, kdo web provozuje; je možné ho kontaktovat
 • web má dobrou pověst

Tákže co z toho můžeme vyvodit?

Pokud bychom se nechali unést ve víru spekulace, tak přesně tyto body se nachází v příručce Google General Guidelines a vsadím se, že podobnou budou mít i kalibrátoři ze Seznamu. Navíc strojově se body jako stránka dobře plní svůj účel anebo obsah je odborný a důvěryhodný; je zřejmé, kdo ho vytvořil rozhodně nedají ohodnotit. Prostě tyto body jsou jak vytažené z příruček.

Ok takže co to znamená pro SEO? Vaše stránka se odteď musí líbit nejen robotovi, ale také lidem, kteří podobných stránek vidí desítky za den. Pak o nich vyplňují nějaký formulář. Je třeba tak přitlačit na vizuální důvěryhodnost. Po vzoru Google General Guidelines, tak hoďte na blog svou fotku s popisem co jste a co děláte, klidně i nějaké ocenění u eshopu zase významné certifikace. Nezapomeňte přidat “už více jak X let vám přinášíme zprávy/služby” apod. Prostě trochu té psychologie ;)

Nově se bude více tlačit i na hezký vzdušný design, funkčnost a snadnou použitelnost. Však to znáte z Google General Guidelines, které jsem věnoval několik dlouhých článků.

Závěr

Pomůže to Seznamu? Myslím si, že by mohlo. Věřím že kalibrátoři dokáží poznat weby, které jsou tu jen kvůli prodeji odkazů a článků. On je fakt rozdíl, když vidíte článek do kterého autor vložil hodiny času a něco narychlo splácaného s odkazem. Na druhou stranu jde vytvořit i článek, který tak bude vypadat (hodně obrázků, citace, vkládané definice). To už by byla práce spíše pro robota, který by měl rozeznat duplicitu a unikátní obsah.

No nebude to jednoduché, ale uvidíme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Seznam zvedá váhu kvality stránky nad relevanci“

 1. Pořád myslím, že je důležitější optimalizovat především pro Google a Seznam se vyřeší tak nějak mimochodem. :) Zkrátka jen další krok pro likvidování black hat metod, žádnou velkou revoluci bych v tom neviděl.

 2. “Pomůže to Seznamu?”
  Myslím, že Seznamu v jeho marném boji s Googlem už nepomůže vůbec nic.

 3. U mě spíše pokles tak o 2-3% procenta a to vše výše zmíněné splňuji.

  Nicméně koukal sem se na toplist a Seznam jako celek padnul v posledních dnech o ta 2-3% takže bych řekl spíš nulový efekt.

  A není divu fulltext seznamu připomíná placený katalog z počátku 90 let, první snad 4 pozice jsou placená reklama z jejich firem.cz a BFU na to kliká a nezná a diví se a zeptá se vnuka a vnuk poradí GOOGLE a podíl padá a padá o 20% od roku 2014 kdy s těma svejma úžasnejma změnama začali.

  Nejhorší je, že já bych seznamu přál, aby tu byl a tvoříl protipól pro G, ale on vyloženě závodí v tom jak co nejrychleji na trhu fulltextu skončit.

  PROBOHA KDYBY GOOGLU PADL POČÍL O 20% ZA 2 ROKY TAK JEHO VRCHOLNÍ MANAGEŘI LETÍ NAHODINU.

 4. V čem je hezký vzdušný design webu pro uživatele přínosnější než ten “méně hezký a vzdušný”?

  Ad poznámky o vizuální důvěryhodnosti, identifikaci autora a možnosti ho kontaktovat – znamená to, že např. web 404M.com může očekávat zhoršení viditelnosti (pozic) ve vyhledavačích? :)

  K tématům zmíněným v diskuzi – Osobně jsem přesvědčený, že kvalita výsledků vyhledávání v Seznamu dnes a např. zmíněném roce 2014 je naprosto nesrovnatelná. V současnosti najdeme irelevantní výsledky v SERPu spíše výjimečně…

Komentáře nejsou povoleny.