Ochraňte svou doménu pomocí ochranné známky

Ochraňte svou doménu pomocí ochranné známky

Je možné ochránit svou doménu před útoky spekulantů, kteří chtějí těžit z vaší návštěvnosti? Díky ochranné známce ano. Co vám hrozí, když nebudete chránit svou doménu, jak ji nejsnadněji zabezpečit a jak řešit případné spory se dozvíte v následujících řádcích.

Co chrání ochranná známka? Firmu? Produkt? Doménu?

Záleží na tom, co chcete, aby ochranná známka chránila. Funkce ochranné známky je v první řadě odlišení od konkurence a v druhé řadě ochrana. Jako ochrannou známku si můžete zaregistrovat název firmy, slogan, doménu, logo, barvu či jejich kombinaci a také třeba tvar produktu nebo jeho obal, pokud je dostatečně specifický od konkurence. Ideální je mít pod ochranou vše, co mohl někdo jiný jakkoliv napadnout či poškodit.

Má smysl chránit doménu pomocí ochranné známky?

Doména je z právního hlediska považovaná za tzv. jinou majetkovou hodnotu, nikoliv autorské dílo, proto se na ni nevztahuje ochrana autorského díla. V určitých případech je tedy nechráněná doména, dá se říct, zranitelná.

Jakmile se stane vaše doména lukrativní či vaše webové stránky navštěvuje pravidelně slušný počet lidí, můžete se stát terčem útoku. Někdo může využít vaší návštěvnosti ve svůj prospěch tím, že do názvu domény přidá pomlčku, další písmeno či změní pouze koncovku domény z .cz na .com apod. Ať už je jeho záměr s doménou cybersquatting, typosquatting domain hijacking nebo pouhé napodobení jména, většinou je z dané činnosti cílem získání ekonomického prospěchu.

Situaci neulehčuje ani nastavený systém registrace domén “first come, first served”, což by se dalo přirovnat k českému přísloví “kdo dřív přijde, ten dřív mele”. V reálném příkladu to znamená, že můžete vlastnit firmu s názvem “XYZ s.r.o.”, ale ještě nemáte svou doménu. Někdo si toho může všimnout a využít registraci domény www.xyz.cz. A vy máte smůlu.

Pokud si však svou doménu zaregistrujete jako ochrannou známku, bude vaše doména proti výše zmíněným útokům chráněna. A to už stojí za zvážení.

Jaký název domény mohu registrovat jako ochr. známku?

Samozřejmě nelze zaregistrovat jakýkoliv název domény. Když pomineme již registrované názvy, pak může být problém s těmi obecnými. Jste-li prodejcem jahod a budete si chtít zaregistrovat ochrannou známku pro doménu jahody.cz, budete mít nejspíš problém. Naopak pokud byste se zabývali například výrobou a prodejem klimatizací, mohli byste s registrací uspět. Zajímavým příkladem je firma Apple (v překladu jablko), která, jak jistě víte, nabízí smartphony a další spotřební elektroniku a s jablky nemá společného vůbec nic.

Cílem ochranné známky je především odlišení od konkurence, je tedy ve většině případech na místě přijít s unikátním názvem společnosti. Skvělým příkladem může být doména google.com, jejíž název je původně neexistující slovo. Dalšími příklady mohou být třeba devleto.cz, bcom.cz atd. Čím unikátnější název máte, tím lépe.

Jak nejsnadněji zaregistruji ochrannou známku?

Registraci ochranné známky není vhodné bez hlubších znalostí a zkušeností provádět svépomocí. Nabízí se tedy využít právních služeb některé z advokátních kanceláří, které však bývají nákladné. Již samotná registrace vyžaduje určitou investici.

Dovolte abychom vám představili náš projekt Patentoid.cz, kde po jednoduchém vyplnění formuláře a dodání všech náležitostí vykonáme celý proces za vás a navíc vše vyřídíte online z pohodlí vašeho domova. Pak už jen čekáte na potvrzení registrace z Úřadu průmyslového vlastnictví. Posláním projektu Patentoid.cz je usnadnit malým a středním firmám vstup do složitého světa ochranných známek.

Jak se řeší případné spory?

Ideálním řešením sporu je samozřejmě mimosoudní domluva obou stran. To však z mnoha důvodů není vždy možné (spekulant chce za uvolnění domény vysokou částku apod.). Aby se nemuselo spoléhat na lokální soudy jednotlivých zemí, vytvořila organizace ICANN arbitrážní proces zvaný UDRP (Uniform Domain-Name Dispute-Resolution Policy). Zajímavostí je, že při každé registraci domény souhlasíte, že případné spory budou řešeny právě přes UDRP.

Aby se takový spor mohl začít řešit přes UDRP, musí být splněny tyto náležitosti:

  • Doména musí být stejná, zaměnitelná či na první pohled matoucí s doménou stěžovatele. Ten musí mít doménu zároveň jako ochrannou známku
  • Vlastník domény nemá s doménu žádné plány
  • Doména je vlastníkem využívána ve zlé víře, tedy s cílem poškodit vlastníka původní domény

Všechny tři podmínky musí být splněny současně, poté lze podat stížnost. Služba je samozřejmě zpoplatněná. I tak se ale vyplatí více než náklady na běžný soud či na odkup domény od spekulanta. UDRP má své zastoupení i v Praze.

Článek je obecným pojednáním a nikoliv závaznou právní radou. Každý případ je zapotřebí posuzovat individuálně.

Zdroje:

 


Sleva pro čtenáře 404M

Pokud použijete slevový kupón sleva404, tak získáte slevu 500 Kč na kompletní registraci ochranné známky na úřadu průmyslového vlastnictví přes Patentoid.cz.