Google Penguin 4.0

Zrovna když jsem si užíval dovolenou tak Google vypustil nového tučňáka, kterého SEO experti označili jako 4.0. Později byl potvrzen i z oficiálních zdrojů s tím, že odteď je součástí core algoritmu. To znamená, že už nebude přicházet ve vlnách, ale je tu už s námi a průběžně bude dohlížet na náš hezký odkazový profil. Ovšem nejen to.

Osobně jsem se s Google Penguin už nějaký ten pátek nepotkal, takže musím vycházet ze zahraničních zdrojů a zkušeností ostatních. Začneme tedy tím, co se změnilo.

Penguin minulosti

Původní Penguin nahrabal nějaká data, pak to pár měsíců přepočítával a následně penalizace během několika týdnů aplikoval na výsledky vyhledávání. Celý proces se pak opakoval. Problém byl v tom, že kdo dostal penalizaci, tak musel nejen sjednat nápravu, ale počkat si až do dalšího kola na aplikaci výsledků. Do té doby byla jeho doména postihnuta. Připomínám, že původní Penguin penalizoval celý web (doménu), nikoliv jen jednotlivé stránky.

Penguin vyvolal poměrně hodně velký ohlas a všichni začali i preventivně čistit svůj odkazový profil. Jenomže ne všech odkazů se dá zbavit. Proto vznikl disavowing tool, nástroj na distancování se od zpětných odkazů. Tam jste dali všechny odkazy, které byste radši nikdy nezískali a napsali do vzkazu pro Google, jak moc jste je snažili odstranit, ale majitel webu nereagoval, odmítl anebo dokonce chtěl výpalné.

Při dalším přepočtu, se pak vše automaticky vrátilo do normálu.

Penguin přítomnosti

Odteď už jede Penguin v reálném čase. Průběžně data sbírá, vyhodnocuje a aplikuje penalizace. Takže nemusíte v případě penalizace čekat a modlit se měsíce, jestli jste všechen odkazový bordel zlikvidovali.

Novinkou je penalizace jen pro část webu. Dříve to odnesla celá doména, teď může jen několik stránek. Doufejme, že nám Google pošle v takovém případě nějaké upozornění, protože odhalit penalizaci několika stránek není zrovna jednoduchá záležitost. U rozsáhlých webů může snížení návštěvnosti několika stránek zapadnout.

Nová verze se zatím postupně vypouští, tedy dochází k postupnému sbírání, zpracování a penalizování. Vliv 4ky tak můžeme pocítit až časem.

Závěr

Našel jsem také zajímavou poznámku – je třeba uvědomit si, že Penguin není jediný algoritmus, který penalizuje za špatné odkazy. Což je pravda. Například manuální penalizace se odstraňují žádostí přes Search Console, zatímco Penguin zmizí sám. Takže základem je sledovat, co vám Google píše přes Search Console. Bez ní to dneska, vlastně i dříve nešlo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Google Penguin 4.0“

  1. Drago, měl bych trochu off topic dotaz – jak se aktuálně staví google k javascriptu? Mám na webu stejné menu jako ty zde, při vynutném javascriptu ale roletky nefungují. Jak mi pak Google takový web indexuje? – s obsahem v roletkách nebo bez něho? Pokud chápu dobře, odkazy v roletkách mi dělají sitewide prolikování webu, což přidává těmto podstránkám plusové body pro SEO (jsou dostupné z každé stránky = jsou důležité). Pokud má ale někdo vypnutý JS, tak ve smyslu výše uvedené analogie pak platí, že – nejsou dostupné z každé stránky = nejsou důležité.

    Posuzuje tedy Google můj web se zapnutým JS nebo s vypnutým?

    • Google nemá s JavaScript problém, dokonce důrazně doporučuje, aby všechny soubory s JavaScriptem byly pro jeho robota přístupné.

Komentáře nejsou povoleny.