UDRP jako zbraň proti svobodě slova

Máme tu opravdu velice zajímavý spor o doménu, který může mít celkem zásadní dopad na svobodu slova. Domény se totiž dají využít i jako celkem efektivní způsob protestu, který může zasáhnout přesně tu správnou skupinu.

Faerské ostrovy je souostroví v severním Atlantickém oceánu. Zhruba na půl cesty mezi Velkou Británii a Grónskem. Jedná se o autonomní oblast, patří sice pod Dánsko, ale nejsou součástí EU. Svou prezentaci mají na stránkách VisitFaroeIslands.com. Mimochodem velmi hezky udělanou. Člověk má až nutkání vyrazit za dobrodružstvím. Jenomže pokud se dostane si dobře nezapamatoval doménu a dostane se na VisitTheFaroeIslands.com, tak ho všechna chuť přejde (jen pro otrlé).

Právě tuto doménu využila organizace South African Save the Whales k tomu, aby ukázala masakr velryb a delfínů na Faerských ostrovech. Obviňuje obyvatele s toho, že masakrují velryby a delfíny nejen pro maso ale i zábavu. Na stránku slabším povahám chodit nedoporučuji, vybral jsem část textu, která charakterizuje celý web.

… It is an orgy of blood and flesh that the world cannot witness anywhere else. It is one of a kind blood lusting that can only be described as horrific and cruel. A hook is driven into the mammal’s blowhole. The mammal is dragged by it’s blowhole into shallow water where a mass of Faroe Islanders stand with blades competing to cut the mammal’s neck from the back.

The Faroe Islands will claim that they do this for food. In reality, they have well stocked supermarkets and even a Burger King! When asking a Faroese whaler last year why they persist in carrying out this horror, his response was “My forefathers did this, and so will I. We love the blood and proving that we are strong. The bigger the whale the better it is for you as a man. But if a baby whale is there, we will kill it too, no problem.”

Překládat se mi to nechce. Samozřejmě vím jak funguje PR a jak snadno se dají texty podat i v extrémní podobě.

Svoboda slova vs ochrana značky?

Ale vraťme se zpět k tématu. Provozovatel stránky VisitFaroeIslands.com, chce dosáhnout zrušení webu a jde na to přes UDRP, tedy považuje obsah za cybersquatting a usiluje ve sporu o doménu. Přeci jen když někdo navštíví omylem doménu s THE, tak už na Faerské ostrovy rozhodně nezavítá. Pro úspěšé UDRP je potřeba aby:

  1. Doména musí být stejná, podobná anebo zavádějící/matoucí s obchodní značkou stěžovatele, který na ní musí mít navíc zákonné právo. Tedy registrovanou obchodní značku.
  2. Současný vlastník s doménou nemá žádné uznatelné/legitimní plány. Například pokud vlastníte apple.tld, můžete se odvolat na to, že chcete dělat encyklopedii jablek.
  3. Vlastník domény doménu zneužívá ve zlé víře. Většinou je tím myšleno, že na ní parazituje. Formy jsou různé od klasického cybersquattingu až po zobrazování reklam. Pokud by jsem se vrátil k výše zmíněnému případu, tak pro splnění této podmínky stačí, aby jsem si na stránku s encyklopedií jablek dal reklamu společnosti Apple inc., anebo na její produkty.

No číslo 1 dejme tomu. Například státní instituce u nás mají právo na doménu s jejich názvem podobně jako firmy s obchodní značkou. číslo 3 by se také dalo jakž takž brát. I když oba body jsou dosti sporné. Bod 2 však vidím ve prospěch organizace South African Save the Whales. Pro úspěšné UDRP musí být splněny všechny body.

No a pak je tu svoboda slova. Právo protestovat a vyjádřit svůj názor. Pokud by si South African Save the Whales stoupli s transparentami a fotkami před každou cestovkou, která nabízí výlet na Faerské Ostrovy a protestovali byl by v tom problém? Hmm je to těžké téma. Spíše k diskuzi. Na druhou stranu pokud tohle projde, a bude “nejisté” držet určité domény, tak možná bude i “nejisté” mít na webu určité informace.

Závěr

Už dříve se využívali například domény se sprostým slovem, které byly přesměrovány na stránky politiků a politických stran. Takové vtípky. Využít však překlepovou doménu a dostat informace k cílové skupině je zajímavé. Přemýšlím jestli jsou politické strany také obchodní značky a šlo by to u nás. Hezká forma kyberprotestů.

Co se týká Faerských ostrovů přijde mi celkem zarážející, že jsem se o tom nikde nedočetl. Dokonce mě napadlo, že to je jen jakási pomluva, přece ve vyspělé Evropě by se něco takového nemohlo dít. Na české wiki ani zmínka. Ovšem na anglické wiki je tématu lovení velryb na Faerských ostrovech věnován dlouhý a podrobný článek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „UDRP jako zbraň proti svobodě slova“

  1. U nás na Velikonoce polejváme holky studenou vodou, Faeři loví velryby. No a co je nás do toho? Španělé mají corridu, finové saunu, co je nás do toho?

Komentáře nejsou povoleny.