Jak dostat nekvalitní stránky z Google rychle a bezpečně

Na seroundtable.com rozvířila zajímavou diskuzi otázka, která padla na PubCon. Jak bezpečně a rychle odstranit nekvalitní obsah z webu. Například, když Panda Farmer usoudí, že váš web má nekvalitní (nepotřebný) obsah a označí váš web jako odpad. Pak následuje rychlá cesta do supplemental index. Na otázku odpovídal Gary Illyes z Google. Nutno podotknout, že řešení je velice zajímavé a dá se použít ve více případech, ne jen pro odstranění penalizace.

A co Gary Illyes doporučuje? Označte obsah jako noindex. Tím se vyhnete problémy s chybou 404 a je to údajně i lepší než 410, která zase velmi dobře funguje na Seznam.

Ok takže co to znamená a jak se to dá využít? Když Google na vašem webu nenajde obsah, začne vám do Search console (dřívější Googel Webmaster Tools) psát upozornění. Dokonce pokud takových chyb bude přes cca 10 % z celého webu, pošle vám varování emailem. Podle některých informací přemíra chyb 404 je ukazatelem, že váš web prostě nefunguje, je rozbitý a uživatelům Google neposkytne “dobrý” zážitek. Prostě dostanete negativní hodnocení, dokud se to nespraví. Doposud se to řešilo právě přes stavový kód 410. Ovšem nebylo to vždy ideální.

Řešení, které nabízí Gary Illyes je naopak univerzální. Ať už se chcete obsahu zbavit, například zboží už neprodáváte, anebo jste se rozhodli obsah z nějakého důvodu odstranit, jinými slovy nechcete přesměrování, tak 410 či 404 vás připravil o všechen linkjuice. Navíc způsoboval výše uvedené problémy. Řešení s noindex, follow je v podstatě stavový kód 200 (vše v pořádku) se správou pro vyhledávače – “Kluci, tento obsah nechci indexovat, pokračujte dále.”.  A právě ono pokračujte dále je důležité. Nepřicházíte o linkjuice, můžete si sami zvolit kam chcete roboty i návštěvníky poslat a co jim nabídnout. Třeba nejprodávanější produkty v kategorii, které teď mohou těžit z těžce získaných odkazů vedoucích na zrušený produkt.

Osobně jsem tuto metodu neznal a velice mě zaujala, zdá se mi až moc dobrá. Noindex jsem testoval u rubrik a štítků přímo tady na 404M a nějaké velké ztráty návštěvnosti z Google jsem nezaznamenal. Vrátil jsem to v podstatě kvůli Seznamu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup