HTTPS jako hodnotící SEO faktor zvedl počet zabezpečených webů o 3 %

Se zajímavým zjištěním přišel web thesempost.com. Během jednoho týdne, kdy Google oznámil, že weby využívající HTTPS, získají nepatrné zvýhodnění v SERP, vzrostl počet webů, které si pořídili SSL certifikát o 3 %. Konkrétně z 9 % na 12 %. Což je slušný nárůst.

Metodika měření

Není web jako web. theSEMpost využili data z httpArchive.org, který sleduje milion nejnavštěvovanějších webů podle žebříčku Alexa. Což je poměrně slušný vzorek webů, na kterých opravdu něco je. Právě z tohoto vzorku bylo zjištěno, že mezi 1. a 8. říjnem došlo k nárůstu webů s HTTPS o 3 %.

Opravdu je to zásluha Google?

Samozřejmě je otázkou nakolik za bezpečnější internet vděčíme Google. Pro srovnání poskočení z 8 % na 9 % trvalo předtím devět měsíců. Takže náhoda to zřejmě nebude. Navíc v současné době využívá HTTPS 14 % sledovaných webů. Vzhledem k předchozí rychlosti nárůstu, tak opravdu můžeme spekulovat, že důvodem je ono bonusové jedno procento, které Google věnoval zabezpečeným webům.

Na druhou stranu v roce 2013 došlo k podobnému poskočení o dvě procenta v souvislosti s odhalením projektu PRISM, který fungoval pod NSA, a kauzou Edwarda Snowdena. Tehdy se zvýšilo povědomí o potřebě zabezpečení dat.

Závěr

Možná by se mohl CZ NIC, který se snaží protlačit DNSSEC a ověřování kontaktů u domén, se Seznam.cz jestli by nechtěl dát nějaké plusové bodíky webům, které dbají na bezpečnost domén. Třeba by to zabralo více než dosavadní pokusy. Co myslíte?

(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

10 komentářů u „HTTPS jako hodnotící SEO faktor zvedl počet zabezpečených webů o 3 %“

 1. Hlavně je to obrovský byznys. Google si měl před tím než tuto "poplašnou zprávu" vypustil zkoupit podíly v známych CA a jiste by neprodělal. Při cenách kolik podepsaný všeobecně uznávaný HTTPS cert stojí.

  (0)
 2. Je to trapné, google sám začal s https a teď to bude nutit i svým ovečkám. Budeme mít shop s potravinami - https, aby nikdo neodposlechl, jestli holdujeme českým či snad německým vídeňským párkům. A když na dveře googlu zaťuká FBI , jak jim ochotně odevzdá seznam hledaných slov i s IP adresami.

  (0)
 3. Sorry, ale tohle je fakt blbost. Pro hodnocení kvality obsahu nemůže být kriteriem to, že web běží na https. Některé projekty https ani z principu nepotřebují, protože se tam žádné citlivé údaje nepřenáší.

  (0)
 4. Zkrátka se Google zapojil do každoročního kolotoče vlád, zvaného zvyšování HDP. Nejde o nic jiného, než zvýšení nákladů pro všechny, co pak přináší nárůst příjmů vlád z DPH. Když nezabere takováto kampaň, vymyslí se na úrovni státu nový předpis, viz registrační pokladny a hned je vyšší HDP. Že ty prachy pak chybí např. v údržbě rodinných domů nebo se jezdí ve starších autech, to je jedno. Hlavně se peníze "přesměrovaly" přes ty správné firmy...

  (0)
 5. tak kvuli tomu si fakt https porizovat nebudu, OT: tak jsem prave zjistil ze vyhledavni obrazku(google) klidne zobrazi na prednich pozicich (daleko pred originalem) web ktery obrazek ukradl a to i presto ze nezmenil metadata ve kterych je adresa originalniho webu :( navic ma vubec cenu pridavat metadata k obrazkum kdyz je googl ignoruje?

  (0)
 6. Drago, ak sa nemylim, tak sa pocet zabezpecenych webov zmenil o 3 %-alne body resp. o 33% :)
  33% znie viac wooow

  (0)

Komentáře nejsou povoleny.