Přemýšlení out of the box II. aneb v česku po česku

Můj milí deníčku. Před pár dny jsem na diskuzním fóru Webtrh viděl nepříjemnou věc. Podle mého názoru zcela regulérní poptávka byla smazána, protože se nelíbila lidem, kterým “sahala” do byznysu. Hromadně jí nahlásili a pak jí někdo z moderátorů odstranil. Popravdě by jsem si toho ani nevšiml, ale nejdříve založili diskuzi a na základě ní, pak společně poptávku nahlásili. Ani nevím proč mě to vlastně vrtá hlavou. Mělo by mi to být jedno, přece tu máme konkurenci.

Můj milí deníčku. Tak se ta diskuze trochu rozjela a přidal se do ní dokonce i sám zakladatel poptávky. Argumenty pro smazání jsou naprosto směšné. Trocha matematiky ukázala, že v podstatě ta poptávka byla jen o trochu nižší než klasický low cost. Je pravda že mi přišlo 10 CZK za 500 znaků málo, ale když se to přepočte na normostrany tak 36 CZK na NS není zas tak špatné. Velice se mi líbil nápad zakladatele, že zvedne trochu cenu a jeho poptávka bude stejná jako ty ostatní.

Můj milí deníčku. Stále nevím proč mi to téma tak strašně moc vadí. Vím, že jsem k online podnikání velice otevřený. Podporuju Bitcoiny, prodej/reklamu na Facebook stránkách a další věci, nad kterými ostatní ohrnují nos. Možná jen cítím nějakou potřebu ochránit online podnikání před regulací. Fakt nevím.

Můj milí deníčku. Dneska už to došlo fakt daleko. Ohodnotil jsem jako podnětný příspěvek něco co napsala dasaB. Přitom na mém diskuzním fóru, by už asi takovýto uživatel dostal ban. Fakt s tím vláknem něco není v pořádku. Že by mi až tak moc záleželo na svobodě online podnikání? Anebo to bude tím, že Webtrh ke kterému cítím osobní pouto utrpěl? Hmm nevím nevím …

Můj milí deníčku. Byl jsem si zaběhat mou oblíbenou extrémní trasu. Vrátil jsem se úplně od bláta, že mi svítili jen oči, ale myslím si, že jsem na něco přišel. Asi vím, co mi na tom všem tak moc vadí. Jen to neumím správně vysvětlit. Zítra jedu do Hluboké dořešit přípravu DoD 2014, takže mám v součtu skoro tři hodiny meditace v autobuse. To je dost času.

Můj milí deníčku. Tak jsem to vyřešil. Ačkoliv mi vadí omezení svobody podnikání (nedání šance začátečníkům, regulace cen), problém je jako vždy skrytý někde jinde. Klíčem je “Thinking out of the box”, který právě regulace zabíjejí. To co se stalo na Webtrhu totiž zastavuje pokrok. 10 Kč za 500 znaků se zdá být jako málo. Ale co když je někdo schopný vytvořit 10 tisíc znaků za hodinu anebo 100 tisíc znaků za hodinu textu, který odpovídá požadavkům. 200 CZK až 2.000 CZK za hodinu. Viděl jsem výsledky takzvaných “startupů”, které vytvářeli velice zdařený text na základě jednoho článků. Desítky článků v češtině vytvořené robotem, které potřebovali jen korekturu. Mluvený text přetvořený na psaný. Když se nad tím zamyslím, co když si dva lidí, kteří se zajímají o dané téma sednou ke stolu a u piva vytvoří za hodinu 30K znaků textu diskuzí. Pak už jen stačí to doladit, rozstřihat, doplnit a rázem máme texty za 500 CZK. Přitom to mohou být jen 2 – 3 hodiny práce. Kdo ví jaké metody dokáží lidé vymyslet.

Můj milí deníčku. Ti lidé co opovrhují danou nabídkou si vůbec neuvědomují, že mohou existovat možnosti jak vytvářet text za hranicí jejich představivosti. Přitom to nemusí být nutně na úkor kvality. Kdo říká, že dva fanoušci určitého tématu nemohou vést velice kvalitní diskuzi. Stačí jí jen převést na text. A co teprve možnosti generování textů. Sám víš, že pro jeden projekt používám generované články a jediné co bylo potřeba, je projet je a opravit chyby. Rozhodně je jednodušší článek o délce 500 slov upravit než napsat.

Můj milí deníčku. Ještě si dovolím jednu poznámku. Spousta lidí zapomíná na multitasking. Co když někteří lidé dokáží vytvářet texty a přitom dělat jinou činnost? Pak by se jim i těch 10 CZK za 500 znaků vlastně celkem vyplatilo. Občas přemýšlím jak mohou být lidé tak povrchní a nepřemýšlet …

Závěr

 • Vlákno o kterém je řeš najdete zde.
 • Abychom si předvedli jak může fungovat regulace trhu, tak budou schváleny pouze komentáře, které jeví známky, toho že je napsal skutečný online podnikatel. Přeci jen 404M je blog pro online podnikatele.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

10 komentářů u „Přemýšlení out of the box II. aneb v česku po česku“

 1. Souhlasím, nedávno jsem nad podobnou věcí uvažoval, jak se někteří mohou cenově podbízet a přitom na tom nemusí být finančně špatně. Lidé, kteří vezmou místo např. noční směny recepčního (někde) nemají nic na práci a mohou pracovat přes internet, s čímž je spojená celá řada výhod:
  1) díky práci recepčního mají fixní plat + “bonusy”, co si vydělají přes internet
  2) nemají absolutně žádné náklady s bonusovým podnikáním
  3) mohou pracovat pod průměrnou tržní cenou
  4) díky přijaté pozici recepčního má daný člověk zaměstnavatelem stanovenou pracovní dobu, má tak povinně vyhraněný čas i na svou práci (výhoda pro ty, kteří neumí plánovat, mají špatný time management)

  Výsledek:
  Daná osoba nebude mít nouzi o zakázky, jeho příjem z podnikání může být podprůměrný, ale práce recepčního mu to “doplatí”. Ve výsledku na tom může být lépe než konkurenční freelanceři.

  • Patrik: přesně tak. Mám kámoše, který hlídal solární elektrárnu někde uprostřed bažiny. Jednou za čas to šel obhlédnout ale většinu času jen seděl a četl knížky.

   Tomáš: Spousta lidí si nevěří a když napíší pár článků za menší obnos peněz, tak ztratí ostych a zkusí i něco “lepšího”. Omezovat trh je blbost. Lidi potřebují někde nabrat zkušenosti nejen s psaním článků, ale i s tím jak to na samotném trhu chodí.

 2. Drago jako vždy super článek. Abych řekl pravdu, jsem názorově někde na pomezí. Na jednu stranu mi regulace vadí (viz. zákaz obchodování s FB fanoušky na WT), ale na druhou stranu nemám rád, když někdo někoho odírá. To myslím obecně, nenarážím za cenu za ty články, jak se to řešilo na WT.

  Ale za 1.) někomu ty peníze stačí, tak proč ne. A za 2.) nikdo to nemusí dělat, když nechce.

  Sám si nechávám pár čas od času psát pár článků jednou šikovnou maminou na mateřské. Dávám ji asi 40 Kč / článek délky kolem 1 NS. Za hodinu zmákne tak 2, ale je to pěkné počtení. Fakturu po ní nechci, takže jí to jde do kapsy. Kolikrát jsem si říkal, že je to málo. Ale je to pořád víc, než kolik by dostala někde ve fabrice u pásu. Pomůže jí to, je spokojená a já taky. Jako otrokář si nepřipadám.

 3. Solarni elektrarnu uz rozkradli ze nehlida ? :)

  Ale ono zrovna kdyz se clovek nesoustredi v kuse, tak je to taky na vysledku znat, takze kdyz to 20 minut musi odbehnout, pak clanek pise daleko dele a vetsinou horsim vysledkem.

  • Libje: měl to než sehnal práci v oboru. Sice mohl sedět na zadku díky pracáku (práce byla pod jeho kvalifikaci), ale takto seděl na zadku a prečetl snad půl knihovny.
   365solutions: také jsem měl pár studentů na psaní. Platil jsem 50 Kč/článek. Bavilo je psát (témata online her) a nikdy si nikdo nestěžoval. Přiznám se, že mě nikdy ani nenapadlo mít kvůli tomu výčitky.

 4. Chvilku jsem koukal na ten odkaz na wentrhu… takže oni smazali inzerát někomu, kdo to třeba chtěl brát jako počáteční referenci a měl nizkou cenu? Přitom neokusili kvalitu jeho článků?

  Já když dělal kdysi dávno herního redaktora dělal jsem to pro potěšení a zdarma (ze začátku) a to byly články v rozmezí 3000 – 6000 Kč a byly kvalitní :) Jak někdo může říct, že to určitě bude nekvalitní to mi hlava nebere :)

 5. Já osobně jsem proti regulaci, natož mazání poptávek. To že někdo dělá levně tak to neznamená že tak dělat nemůže. Kvalita je jiná věc, ale to přeci neopravňuje k mazání poptávek.

 6. Přijde mi to tragikomické zejména v situaci, kdy se na WT zcela běžně objevují poptávky na psaní za 30 Kč/NS nebo třeba 50 Kč za “článek” a vzápětí tam dotyčný mamlas napíše, že “na NS nehraje” a článek má mít třeba 2-3 NS nebo 500 slov (cca 1,5-2 NS) atd.

  Dřív mě to jako textaře štvalo a štvali mě lidi co shání “pisálky” (já zákazníkům taky neříkám dojná kráva). Dnes to neřeším. Když to někde chce dělat, ať to dělá. A podobná poptávka je také vizitkou dotyčného, pro některé kulišáky na WT bych nedělal ani za zlaté prase.

 7. Hele, ono to je oboustranne blby …

  Dej si hamburger ve steakhousu, das za nej 2 kila …
  Vedle ti otevre Mekac a bude chtit za nej 3 petky

  Cesi jsou takovy, ze pocase akceptuji fakt, ze Steakhouse je predrazeny a Mekac stanovi jako svoje oblibenostni maximum za prijatelnou cenu.

  Do steakhausu uz nikdo neprijde, protoze proc by platit za neco zbytecne vic.

  Ze do sebe cpe sr*cky uz neresi.

  Jsem proti regulaci trhu, ale vubec se nedivim tem, co na to nadavaj.

Komentáře nejsou povoleny.