Jak navázat na úspěch s článkem

verim-siPokud pravidelně budujete obsah určitě se vám už někdy stalo, že jste napsali nějaký článek, který se opravdu povedl. Během několika týdnů na něj začalo chodit velké množství lidí z různých zdrojů. Nemyslím teď, že váš článek nasdílel někdo z tisíce followery, ale prostě, že váš počin se stal zajímavým a začal táhnout pozornost. Často takovéto články mají návštěvnost i po několika měsících z vyhledávačů na různé long taily. Ostatně většina úspěšných článků je charakteristická právě nadstandardní délkou.

Snad každý z nás by si rád takovýto úspěch rád zopakoval. Problémem je, že to většinou není jen o tom obsahu. Nestačí jen napsat další článek. O úspěchu rozhoduje forma, zpracování, strukturování, ilustrační obrázky, doprovodné grafy, forma šíření přes sociální sítě, upozornění specifických komunit ať už na diskuzních fórech anebo dalších magazínech a blozích. Když si to všechno projdete zjistíte, že je za tím spousta práce a stejně není úspěch zaručen. Ovšem pravda je, že se dají šance na zopakování úspěchu zvýšit.

Jak vzniká úspěšný článek

Dejme tomu, že jste se jednou v neděli dobře vyspali a na svůj blog k eshopu jste napsali dlouhý a kvalitní článek o tom Jak vhodná péče o čivavu může prodloužit její život až o 5 let. Jednalo se o komplexní článek, kde je zmíněn výběr vhodného krmiva, pelechu , trénink, pěstování návyků, čistění zubů, šampón a jak správně na sociální interakci s dalšími psy. Výsledkem je osmistránkový návod, který by se klidně dal rozepsat na ebook. Samozřejmě z toho máte upřimnou radost, protože po osmi hodinách práce a flašce vína vznikl od srdce napsaný návod, který v sobě má hodně zkušeností a know how. Posílen nějakým tím promile v krvi se jdete podělit s ostatními na diskuzní fóra a komunity na Facebooku a Google plus. Tam nehodíte jen tak nějaký návod ale rozjedete diskuzi s ostatními a hatery poukazující na propojení s eshopem utlučete důvtipnými argumenty a fotkami šťastných pejsků. To už se ale zapojí do debaty lidé, co si článek přečetli a nadšeně chválí dobře odvedenou práci. Diskuze se promění na debatu o zkušenostech a všichni jsou v pohodě.

Druhý den zjistíte, že váš článek se hojně sdílí na sociálních sítích, protože v pondělí ráno se nikomu nechce v práci makat a radši tráví bloumáním po internetu. Odpoledne se lidé vrací domů a objevují se první recenze a komentáře od pejskařských blogerů. Návštěvnost trhá rekordy. Vašemu jménu se zvedá prestiž a pomyslný author rank začíná působit na mentalitu lidí. Chodí vám do emailu žádosti o rady a osobní doporučení k produktům, které prodáváte v eshopu. Tržby se zvedají.

O úspěch rozhodují maličkosti

Po pár týdnech už to nějak vyšumí a říkáte si, jak podobný úspěch zopakovat? Důležité je projít si všechny kroky, co se stalo, jak to probíhalo. Udělejte si čas a zkuste si všechno vypsat na papír. Většina lidí si k projektům nevede projektové deníky, což je to co by se vám teď nejvíce hodilo. Kdy, kde, v kolik hodin, jak, proč a osobní poznámky.

Ve zmíněném příběhu je několik důležitých věcí, které mohou zopakování úspěchu umožnit. Jsou to maličkosti.

Čas

Neděli odpoledne jsem zvolil schválně. Neděle je pro mnohé lidi nejvíce deprimující den v týdnu, další je po pondělí. Často bezcílně klikají na všechno možné a rádi se nechají unést. V neděli večer se zase nejvíce diskutuje na sociálních sítích/komunitách, protože jsou lidé doma. Ideální tedy na šíření informací. Že se v pondělí pak nikomu nechce pracovat a do pracovního tempa se dostává pomalu asi znáte. Tedy pokud nejste OSVČ, tam to všechno funguje tak trochu jinak. Náš pracovní týden má 7 dní a čím dříve si vše odpracujeme tím dříve se můžeme pustit do další práce :)

Výjimečný styl psaní

Dále jsem zmínil posílen vínem. Alkohol rozhodně není přítelem programátora ani copywritera, ale pokud píšete od srdce, tak myšlenky plynou trochu volněji. Řekl by jsem upřímněji a máte menší tendence myslet na ostatní věci, které vás rozptylují. Je zde větší šance že článek v půlce neutnete a zároveň se méně bojíte experimentovat. Pokud s psaním už máte zkušenosti výsledek je často poutavější i když občas na úkor obsahu. Jestliže zkušenosti nemáte, tak to nedoporučuji hned publikovat, zvláště jestli jste to s alkoholem přehnali :) V každém případě většin největších spisovatelů zrovna nevedla příkladný společenský život. Ona ta múza zřejmě bude mít mnoho podob. Takže si to shrneme. Za úspěchem může být pohodový styl psaní. Prostě že se odvážete a máte na to náladu. To souvisí i s tím “dobře se vyspat”.

Strukturování

U delších článků je důležité i strukturování. Pokud víte, že píšete něco delšího tak vřele doporučuji používat podnadpisy. Odstavce jsou nutnost i pro krátké články. To už ale pomalu začínáme zabíhat jinam. Základem je samozřejmě, aby byl text čitelný. Vyplatí se poprosit několik lidí, aby si zkusili některé vaše texty přečíst a ať vám napíší zdali je velikost textu dobrá. Často pomůže i větší odsazení řádků.

Ilustrační obrázky

Ilustrační obrázky a fotky jsou tu od toho, aby navodily atmosféru v jaké to bude čtenář od začátku vnímat. Často jsou podceňovány. Uvedeme si jednoduchý příklad. Článek se bude jmenovat: “Mladík zabil v sebeobraně dva muže.” Pokud bude jako ilustrační obrázek použita fotka chlápka, který má zapřenou brokovnici o rameno a kolem pasu jej svírá dívka s úsměvem se slzami v očích. Napadne nás, že si přečteme o hrdinovy. Pokud ale bude ilustrační fotka s chlápkem co má ruce v poutech, kterého vede eskorta mířící na něj zbraněmi a kolem jsou plačící lidé, tak ten muž bude asi záporák.

Špatně zvolená ilustrační fotka nás může dostat do bloku. Najednou fotka neladí s prvním odstavcem. Jsme zklamaní a kašleme na to. V našem případě pokud píšeme o čivavách a ilustrační obrázek bude argentinská doga, tak ten článek prostě nebude dávat smysl.

Komunita a šíření

Že si kvalitní obsah najde cestu k lidem sám věří dnes jen příznivci Matta Cuttse. Ten zbytek se pravidelně dělí o své nové články s komunitou na sociálních sítích, vkládá články do tématických diskuzí na fórech a propaguje svou práci (například rozšiřuje wikipedii o odstavce postavené na vlastních článcích). Čekání na úspěch je občas moc dlouhé, lepší je vzít to zkratkou ;)

Stavějte na základech, které už máte

Pokud by se v našem příběhu autor rozhodl napsat pokračování i pro ostatní psí plemena. Ideální je vložit pod úspěšný článek přidat menší reklamu: “Další podobné články: Jak vhodná péče o krysaříka může prodloužit jeho život až o 5 let”.

Ostatně proč na tomto úspěchu nepostavit rovnou celý seriál že? Přidat vlastní kategorii, anebo speciální rozcestník?

Závěr

Takto úspěšné články, zvláště když se jedná o nesmrtelný obsah, mají obrovskou hodnotu. Často na něj proudí z vyhledávačů stovky návštěv za den. Často se stávají argumentem nájemných copywriterů, proč chtít za normostranu i tisíce korun. Když se to spočítá, tak mají vlastně pravdu. Jenomže napsat takovýto článek je jen začátek. Pak musí nastoupit SEO šaman a SM šaman, kteří z vydařeného článku udělají legendu.

Btw. Pokud se vám někdy podařilo napsat nějaký takovýto článek klidně postněte odkaz do komentářů. Jsem celkem zvědavý. Na 404M byl můj nejlepší Mých 50 způsobu jak získat zpětný odkaz (cca 12K unikátních IP + cca 10 každý den).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 Replies to “Jak navázat na úspěch s článkem”

  1. Stejně tak pěkně strukturovaný by měl být jako tento článek :-)

  2. Výborný článek! :)

    Z hlediska času bych připsal ještě jednu věc – sezóna/událost. Skvělý případ je třeba Apríl. Letos jsem si na Apríla připravil článek o novince, která se chysté v mé niche. Samozřejmě to byl čistý výmysl, ale dost kontroverzní na to, aby jej sdíleli lidé, kteří tomu uvěřili, a dost vtipný na to, aby jej sdíleli i ti, kterým to došlo :) Navíc jsem se dostal i do větších médií (např. idnes.cz), které tyto aprílovské články dávali do seznamů :) Perfektní spike v trafficu a propagace webu supr backlinkem (web byl pár měsíců starý) :)
    Vánoční sezóna je na tohle skvělá – tipy na dárky, atd. Stejně jako Valentýn. Ale dají se využít i nečekané události, různé faux pas, drby a tak dále. Chce to jen koukat vedle sebe :)

    A ještě k tomu šíření – Je to přesně tak, jak píšeš. Nestačí ani jen sdílet na velké trojce sociálních sítí, chce to hledat všemožné cesty, jak se někde zpropagovat a získat i ten zpětný odkaz. Samozřejmě bez překročení hranice spamu :)

  3. Výborný článok v dobrom čase pretože práve pracujem na webe kde mám zatiaľ len články ktoré majú niekoľko NS. Takže určite využijem rady na propagáciu.

  4. Občas se mi takový článek podaří napsat, je to ale spíše náhoda, když se článek chytne, je sdílený a čtený. Na jednom ze svých blogů mám takový úspěšný článek a (možná ne úplně náhodou) je to také o získávání odkazů zdarma :)

Comments are closed.