Zamyšlení nad nofollow

nejak-to-nedava-smyslVčera jsem přemýšlel nad stále přitvrzujícími pravidly Google nad zpětnými odkazy. Už to není je Matt, kdo pořád tvrdí, že jakýkoliv odkaz, který nepřišel na virtuální svět přirozenou cestou, musí být označkován nofollow. Ať si říká kdo chce co chce, podle mě Google stále visí na zpětných odkazech a stále se mu nedaří od nich oprostit jak by si přál.

Jenomže rozdávat penalizace za nofollow je nesmysl, protože už delší dobu nefunguje tak jak by měl. CMS jej využívají jako obranu proti spamu a likvidují i přirozené odkazy. Například odkaz v komentáři se běžně užívá jako podložení argumentu v diskuzi. Tedy měl by posílit autoritu stránky na kterou vede. Naopak nikdo nemá čas při výměně odkazů či reklamním článku ručně editovat příspěvek a dávat mu atribut nofollow. Třeba u WordPress to znamená přepnout na HTML mód. Ovšem v tom se většina blogerů nevyzná. Proč by taky měla? Chtějí se podělit o své zkušenosti z oboru a na wysiwyg editor bohatě stačí.

Teď k mé úvaze. Jak Google pozná, že majitel stránek vůbec ví co to je nofollow? Nemůžete přece všechny nutit znát nějaký výmysl vyhledávačů a penalizovat je za nepoužívání. Navíc riskujete, že přijdete o unikátní obsah, kterého je fakt na třeba na českém internetu málo. Pak vás tolerantnější konkurence rozseká.

Existuje jen jedna cesta jak si můžete být jistí, že někdo ví co je to nofollow a to když jej použije. Tedy čistě teoreticky, pokud se na celém webu nebude vyskytovat naprosto žádný odkaz s atributem nofollow, tak by mu mohl Google dát výjimku, jakou mají velmi staré weby.

Jenomže jak ověřit, že něco takového opravdu funguje? Takováto informace se ven dostat nemůže, protože by to byl návod jak se vyhnout různým penalizacím…


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

10 komentářů u „Zamyšlení nad nofollow“

 1. Souhlasim, vse co se nam snazi Matt vnutit je jen prani chteneho, algoritmus tak dokonaly zase neni.

 2. Teorie super, taky nad tím sám kolikrát přemýšlím, ovšem moje teorie a logika říká, že ani když bude někde použit nofollow, tak to nemusí být ještě signál o tom, že majitel tuší, co se děje.
  Typicky WordPress – stáhneš si šablonu, kde bude v patičce nofollow odkaz a zbytek webu bude follow. Pak to přece neznamená, že někdo ví, že to existuje. Obdobně to může být ve chvíli, kdy někdo má ošetřený wysywig (nebo jak se jmenuje) editor na nofollow (aniž by to věděl) a udělá si na webu v pravo textový blok s odkazy na své další weby nebo něco…

  Osobně si myslím, že to logicky postihnout nejde a mohou u Google jen strašit a nic víc.

  • Kali: konkrétně k CMS se staví Google jinak. Víc co je WordPress a co Mediawiki. Například když se mi rozbil jeden WP a naskákalo přes 10% chyb 404, dostal jsem upozornění emailem z GWT. U Mediawiki jsou červené odkazy na neexistující hesla také 404, ačkoliv v GWT mi ukazuje běžně přes 50% 404 tak Google nic neposílá, nepanikaří nic.

   S tím strašením souhlasím. Google je takový politik co slibuje jaké nás čekají strašně časy :)

 3. Možná by mě za to někdo nejraději ukamenoval, ale rozděluji weby/blogy na dva typy.
  1) free blogy (založené na bloggeru…)
  2) blogy postavené od A do Z na vlastním hostingu.

  1. u prvního případu se jedná o blogy často amatérů, nadšenců (teenageři, mladé maminky..) a ti neřeší žádné umístění v SERP, ale jednoduše utváří vztahy a komunitu na bloggeru. Mezi sebou se vkládají mezi oblíbené blogy, píší si komentáře pod články a vše funguje naprosto nenásilně a ačkoliv si to neuvědomují, díky svému obsahu a svému bytí si získávají nejen odkazy, ale i čtenáře, kteří sledují blog.

  2. všichni ostatní – ve chvíli, kdy se rozhodneme vytvořit blog, registrujeme si doménu, objednáme hosting, dáme dohromady nějaký web a ve chvíli, kdy začneme psát první články, nikdo se o nás sám od sebe nedozví a nikde se naše články zobrazovat (narozdíl od bloggeru) nebudou.

  Co tím chci říci. V 1. případě lidé nepotřebují vědět, co jsou dofollow a nofollow odkazy, oni si návštěvníky získávají zkrátka uvnitř komunity. V 2. případě většina lidí ví, co tyto odkazy znamenají a mají alespoň minimální znalosti o tom, co musí udělat, aby si získali návštěvnost (byť třeba minimální). A přesně na ty nejspíše Matt míří.

 4. Jo, to že chápe CMS taky nějak vím.

  A čekají nás skutečně zajímavé časy, když slíbili kolibříka… Jsem zvědav, zda bude nějak přínosný, nebo to bude zase jako panda a tučňák, co se podle mě v ČR moc neprojevili. Nechme se překvapit. Ještě že mám cílovku na seznamu a ten funguje stabilně dobře :-D

 5. @Patrik – také rozdelenie je až veľmi všeobecné. Poznám veľa nadšencov, ktorý píšu blogy o svojich hobby a nie sú na free systémoch. Iba na Wt sú inzeráty na rôzne cms s úpravami za pár desiatok korún. Takí ľudia majú peknú doménu, hosting ale o nejakých linkoch a atribútoch nemajú ani poňatia.

  Google nemôže (teda nechce) niekoho diskriminovať a predsa nemôže znevýhodňovať ,,vzdelanejších” bloggerov.

  // Inak podľa pravidiel by mal dostať ban aj google. Nevšimol som si, že by na reklame bol Nofollow :)

 6. Doba,kdy obsah webů tvořili a nebo na webu publikovali webmasteři, kteří tušili něco o nofollow a spol už pomalu odchází.
  Myslím, že velkou část webového obsahu teď tvoří běžný BFU a je mu jedno na čem a jak. HTML ? Nofollow ? Zpětné odkazy ? Ti o tom nic netuší a vůbec jim to nevadí.
  Docela pochybuju, že by si Google mohl dovolit hodit tuhle část webu jen tak přes palubu kvůli zachování nějakých pochybných pravidel a doporučení …

 7. Google se sice zatím nedokáže oprostit od zpětných odkazů, ale myslím že se o to snaží a v budoucnu budou hrát mnohem větší roli faktory které nejdou tak snadno ošvindlovat. V mnoha oborech je většina odkazů nepřirozených a o kvalitě cílové stránky nevypovídá vůbec nic.

Komentáře nejsou povoleny.