Authority site – vzdálený příbuzný

Poslední článek o authority site přitáhl poměrně slušnou pozornost. Přeci jen náhrada za MFA, kterou jen tak nějaké černobílé zvířátko nedosáhne láká. Navíc co si budeme říkat, jakmile jednou něco takového vybudujete, vždy se to dá prodat, anebo využít k propagaci dalších webů. Jedna věc se v SEO nezměnila to čím více autoritativních webů máte, tím snadněji se dá nový projekt rozjet.

Když jsem v článku o authority site psal, že by jsem jeden mohl zkusit, tak jsem procházel starší projekty kvůli inspiraci. No a něco vzdáleně podobného jsem našel :)

Jeden starý testovací projekt

Minulý rok jsem se rozhodl, že po určitou dobu každý den věnuji alespoň nějakou tu hodinku na různé SEO experimenty. Měl jsem trochu problém s pracovní morálkou a tohle mi mělo pomoct s nasazením. Začátkem července jsem zkoušel jak Google/Seznam bude reagovat na různě dlouhé články, jaký vliv mají multimédia a to včetně jejich rozmístění v textu, odrážky, formy zvýraznění, pingbacky v rámci jednoho webu a pár dalších věcí.

Šlo o web nemecko.org. Poslední experimenty skončily zhruba před 12 měsíci. Od té doby jsme na něj krom aktualizací a pár pidiúprav nešáhl. Celkem je publikováno 28 článků s různými parametry. Klidně si to projděte. Jen pro zajímavost jednotlivé posty jsou občas blízce tématicky příbuzné (poznáte podle pingbacků). Jiné jsou samostatné a slouží třeba k testování pokrytí reklam v rámci sezón. Pak je tam několik, jejíž úkolem je zjistit, které zahraniční společnosti inzerují v rámci “českého AdWords” na silně konkurenční pojmy cestování/ubytování. Přiznám se, že jsem chtěl zjistit jestli jestli mohou být na českém webu dobře placené zahraniční reklamy :)

Jsou tam spousty věcí, které jsem testoval většinou jen tak ze zvědavosti. Na druhou stranu se musím přiznat, že mě to i začalo bavit. Najít specifické klíčové slovo, nastudovat podklady a pak napsat takovou miniseminárku :) Poslední texty tak už jsou převážně o tématech co mě zaujali.

Poznatky z kterých můžeme čerpat pro Authority site

Poskládal jsem dohromady takovou menší grafiku jak si celý web za posledních 12 měsíců vede. Vzhldem k tomu, že nedošlo k aktualizaci a prostě tam jen tak leží dalo by se říct, že plní koncept authority sice. Tedy zdroj pasivního příjmu.

authority-site-vzdaleny-pribuzny

V horní části vidíte graf návštěvnosti po měsících. Nějaké přesné cílení článků na sezóny nebylo úmyslem, ale vzhledem k tomu, že se jedná o Německo, tak je vidět vliv prázdnin, co si budeme povídat. Pod ním je graf výdělku z AdSense. Opět je vidět vliv ceny za proklik v období prázdnin. Lidé se připravují několik měsíců dopředu :)

Koláčové grafy ukazují zdroj návštěvnosti. Přímá návštěvnost patří dvěma článkům, které si lidé uložili do oblíbených a pravidelně se tam vracejí (příklad Pokuty v Německu). Tohle je celkem zajímavé. Tvůrcům budoucích authority sites rozhodně doporučuji zařadit různé seznamy a tipy, které se dají použít opakovaně. Druhý koláčový graf ukazuje poměr vyhledávačů. Zde je nutné dodat, že k webu proběhl jen minimální linkbuilding s účelem opět otestovat pár věcí. Obecně weby s nízkou autoritu mají lepší pozice na Seznamu než Google, protože u Google z dlouhodobého hlediska fungují lépe ty se silným odkazovým profilem. Aneb placený linkbuilding rulez ;)

Přidal jsem ještě míru okamžitého opuštění a průměrnou dobu na stránce. Web má špatnou optimalizaci formy co nabídnout návštěvníkům. Pokud by jsem přidal nějaké – Mohlo by Vás zajímat. Tak by výsledky byly lepší.

Výdělek nějakých 800 CZK za rok není rozhodně nic, co by se mohlo rovnat MFA, které uděláte za dvě hodinky. Na druhou stranu zde neproběhl žádný pořádný linkbuilding. Cílení článků je také poměrně špatné. Pokrytí reklamou se drží tak tak nad 70%, často se objevují německé reklamy. Na druhou stranu 800 Kč ročně dobrých. To je skoro jak dividenda z akcií Philip Morris :) Prostě takového weby mohou v pohodě vydělávat peníze, nemusí se bát penalizace a v případě potřeby posloužit jako odrazový můstek pro další tématické weby. Njn už jen chybí dodat mít tak 1000 podobných webů :)

Ok pár slov k linkbuildingu. V rámci projektu jsem zkoušel RSS čtečky.  Fungoval mi jen krab.cz – 119 odkazů na 22 stránek. Dále několikrát bookmark sites vybrali.sme.sk, linkuj.cz a jagg.cz. Neměl jsem žádný problém se schválením a to jsou tam poměrně velké reklamy. Zde se ukazuje výhoda authority site, prostě vypadá jako plnohodnotný web. Podle mě by nebyl problém dostat pár odkazů i na wikipedii. V rámci experimentu jsem otestoval i službu seonastroje.cz Honzy Linharta. Což dnes v dobách tučňáka asi nebude už tak lákavé, ale pokud se to nepřežene, tak proč ne. Samozřejmě, když už použijete registraci do katalogů je nutné to vyvážit i tématicky. Střihl jsem si tedy linkbuilderské komentářové spamkolečko. To je asi tak vše. 382 odkazů 161 z toho na hlavní doménu. Žádná podpora z minisites anebo link pyramid se nekonala. Nechtěl jsem si zkreslit výsledky.

Co se týká obsahu, tak nejlépe dopadly články s rozsahem 300+ slov, alespoň s jedním obrázkem. Chce si to dát záležet na popiscích. Nové originální WordPress šablony s tímto dokážou slušně pomoct. Obecně jsem se držel rad v pluginu Yoast WordPress SEO.

Ačkoliv jsem se v zahraničí střetl s názorem, že sitemapy, tak maximálně pomůžou robotům co vykrádají obsah, doporučuji je používat.

Z pluginů jsem ještě použil WP Super Heatmap. Komentáře by jsem asi vypnul, stejně je nepotřebujete. Authority site zřejmě nebudou magazíny/blogy ale rozsáhlé informační stránky.

Co se týká rozložení reklam, tak to bude záležet spíše na šabloně. Já jsem zvolil toto rozložení, protože je obecně doporučováno jako ideální. Chvilku jsem přehazoval jednotlivé reklamní plochy a čekal jestli se web neposune nahoru/dolů v SERP. Bez výsledku.

Závěr

Můj testovací projekt má do authority site daleko, to je jasné. Na druhou stranu když jej porovnám s minisite, tak na longtailech vydělá 800 CZK/rok a nikoho přitom jeho obsah zřejmě neurazí. MFAčka to možná zvládnou za měsíc a je s nimi daleko méně starosti, ale nalijme si čistého vína. Udělat vydělávající MFAčko je jako najít doménu s trafikem, která si na sebe vydělá parkováním. Pokud nevíte jak na to, je to šance 1 ku X, kde X může být třeba 50. Navíc obojí může ze dne na den skončit na 0. Naproti tomu mé obsahové experimenty z minulého roku jsou v plusu všechny a nevypadá to, že by měli jakýkoliv problém s vyhledávači a vyhledávače s nimi. Tohle bude největší devíza authority site.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Authority site – vzdálený příbuzný“

  1. To už mi začíná připomínat film Czech Made Man :) Drago co, ještě 999 takových webů? :) (Musel jsem změnit jméno, už mi to připomíná cílení na KW Martin Kohout) :)

    • CMM je kultovní film pro online podnikatele, už se těším na pokračování :)
      Bylo s tím strašně moc práce. Teoreticky by se dalo pracovat naráz tak na 4 – 5 (článek/den + hodinka na linkbuilding). Po dobu třeba 30 dnů. To je 16 a půl roku.

  2. Dělat ty weby v EN, tak stačí najmout indy nebo pakistánce, automatizovat si vytvoření webu pod wordpressem, případně jim dát přístup malinko připlatit a mít to jako full servis. Pak by neměl být problém sázet klidně desítky webů týdně. Akorát, že mě se to tedy v reálu nějak neosvědčilo … tvorba funguje, návštěvnost se mi na EN travel weby nedaří dostat.

  3. Když je zde řeč o authority site, chtěl bych se zeptat, využíváte odkazů z (robotům) volně dostupných e-dokumentů a powerpoint prezentací?

    Ještě jsem to nezkoušel, proto by mě zajímalo, zda to má vůbec smysl

Komentáře nejsou povoleny.