Bobtnající CMSka

determined-questioning-ponderingDneska jsem koukal, kolik mi zabírá blog místa na webhostingu. Obrázky a databáze celkem nic, ale překvapil mě plugin WP Super Cache. Nepočítaně souborů v adresářích a statistiky ukazují WP-Cache (117.16MB) + WP-Super-Cache (201.14MB). WTF 318 mega? Když se mě někdo ptá jaké parametry by měl zvládnout webhosting pro WordPress, tak vždy říkám dostatek paměti jinak stáčí do 1 GB místa na disku. Teď o tom začínám celkem pochybovat.

Základní instalace WordPress by měla být schopná fungovat na webhostingu s limitem 32 MB paměti. Se základními pluginy to opravdu funguje. Jakmile ale začne růst obsah a nahrnou se návštěvníci je potřeba nainstalovat nějaký cachovací plugin. Člověk ušetří pár vteřinek nahrávání. Tam jsem narazil na problém s pamětí. Některé posty se nezobrazovaly a Google Webmaster Tools mi začal házet chyby. Pomohlo navýšit limit na 64 MB. Osobně si myslím, že tento postup je špatný.  Místo toho, aby jsem zjistil, proč právě tento příspěvek zlobí jsem prostě zvedl parametry. Být to můj vlastní systém, tak se v tom hrabu dokud na to nepřijdu, jenomže ve WordPress se mi hrabat nechtělo.

S 64 MB limitem paměti jsem neměl problém i když počet článků přesáhl tisícovku. Vše fungovalo v pohodě. Jenomže občas je potřeba nainstalovat plugin co zpracovává větší množství dat, generuje z článků PDFka a tak dále. Tady narazíte na další problém s pamětí. Pokud vám webhosting nedovolí třeba 256 MB, tak máte smůlu a musíte hledat jiný plugin, zpracovat data na localhostu anebo si udělat vlastní řešení.

Není to jen o WordPressu

WordPress používám každý den. Dokonce jsem si v něm i něco málo vyzkoušel udělat. Je to luxusní systém, stejně jako ostatní moderní CMSka. Umí to strašně moc věcí. Než jsem je viděl, nikdy mě nenapsalo, že mohou mít online aplikace tak blízko k těm offline. Už jen to přidávání widgetů :)

Tento trend bude určitě pokračovat. Vsadím se, že zanedlouho se budou přidávat obrázky přetažením z plochy do nějaké oblasti. Nebudete poznat že děláte se starým dobrým textarea :)

Jenomže u toho to neskončí. Zpracování obrázků, synchronizace s dropboxem, komunikace CMS se sociálními sítěmi, anebo dokonce počítači návštěvníků. Různé přizpůsobování se požadavkům uživatele. Vsadím se, že už teď existuje pro WordPress nějaká šablona + plugin, který by vám umožnil přeskládat si design 404M.COM na míru.

Tohle všechno je neuvěřitelná zátěž pro servery. Když jsem v roce 2004 programoval Land of Ice vše muselo být co možná nejvíc optimalizované. Rozhodoval jsem se u každého SQL dotazu jestli se nedá udělat jinak. Aby jsem je omezil při přihlášení se hráči uložilo do koláčku cache. Ani nevím proč jsem to vlastně dělal. Dnes s odstupem času nad tím kroutím hlavou. Hra měla dokonce různé limity. Například každý hráč mohl kliknout 1x za 2 vteřiny. Naráz mohlo být přihlášeno jen 25 – 50 hráčů.

A dnes? S upgrade hardware na webhostingu už moje onlinovka žádné omezení nepotřebuje ani když se spolu perou celé aliance. Stránky se generují v řádech setin vteřin (záleží na provozu serveru). Když to porovnám s WordPressem. Ten na vygenerování stránky potřebuje desetiny vteřin. Musím nad tím trochu kroutit hlavou.

Do budoucna to může některé provozovatelé Webhostingu pěkně potrápit. Schválně se koukněte, kolik z nich má v základních tarifech 128 MB paměti.

Pokrok

Je mi jasné, že nemůžeme zůstat v pravěku. Kde byly třeba počítačové hry v roce 2004 a kde jsou dnes že? CMSka a zvláště pluginy budou stále žravější a žravější. Pokrok prostě nezastavíme a popravdě asi ani nechceme :)

Občas mám trochu strach jestli to budou zvládat i provozovatelé webhostingových služeb. Počet webů na CMS roste. Už dávno neplatí, že člověk musí umět dělat stránky, aby mohl mít svůj vlastní web. Podle mě tohle hodně provozovatelů nevidí anebo nechce vidět. Ne vážně, zkuste se kouknout do rozhraní svého webhostingu a zamyslete se jestli by BFU zvládlo rozjet WordPress. Samotná instalace je jednoduchá, ale ten zbytek okolo toho. Nahraní instalace přes FTP, založení databáze, popřípadě nasměřování domény na webhosting. Osobně jsem si vyzkoušel tak osm webhostingů a žádný z nich na tohle nebyl stavěný. Prostě bez přemýšlení jen zmáčknout jedno tlačítko s logem CMS a pak provést instalaci. Pěkně viditelné bez tuctu dalších položek, kterým stejně BFU nerozumí a nikdy je potřebovat nebude.

Webhostingy i ty nejmladší jsou dělané pro lidi z IT oboru. Často nabízejí bezpochyby luxusní možnosti správy všeho možného. Ale nejsou dělané pro BFU.

Šance pro specializované služby

Webhosting je dneska levná záležitost, co si budeme povídat. Pro jedno CMS se dá sehnat za cenu piva v restauraci. Konkurenční prostředí v následujících letech bude pro některé společnosti likvidační. Podle mě není řešení pro menší z nich bojovat cenou, anebo zvyšováním kvality. To co je dnes standard bohatě stačí. Je na čase vsadit na specializované produkty a zaměřit se třeba na BFU co chtějí hostovat CMSka. Někteří už se tou cestou vykročili, jenomže to nebude zas tak jednoduché. Má to i stinné stránky. Pro většinu BFU bude webhosting jako mobilní telefon a CMS jako software v něm. Budou chtít full servis.

Líbí se mi cesta, kterou se před lety vydal Zoner a to nepíšu jen proto, že si tu platí reklamu. Čím víc o jejich projektu inPage přemýšlím, tím více mi to po čase dává smysl. Tohle totiž možná bude budoucnost. Na míru dělaný CMS, ke kterému je online podpora. Žádná instalace, prostě vám to zřídí a můžete hned začít. Jejich zákazníci jim neutečou kvůli tomu, že přijde nová firma s dobrým zázemím, prodávající webhosting za cenu velké točené zmrzliny.

Závěr

Tento článek jsem chtěl napsat už delší dobu. S CMS to není žádná sranda, zvláště některé eshopy. Co jsem začal sledovat na cn130 webhostingy, mám pocit, že někteří se zasekli na místě. Levnější hardware jim zvedá zisky, ale zapomínají, že také vzrůstají nároky. Nedávno jsem procházel nabídku jednoho webhostera a u tarifu byla uvedená i maximální paměť. Memory limit pod 48 MB, co by jste na to řekli? Myslím si, že už je pryč doba, kdy na WordPress o návštěvnosti 1K lidí den potřebuje vlastní server.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

16 komentářů u „Bobtnající CMSka“

 1. To pridávanie obrázkov z plochy už funguje. Keď dáš napríklad upload obrázku, tak ho môžeš potiahnuť z plochy. Už dlhšiu dobu to funguje aj na fb alebo gmaili.

 2. Ahoj, já mám svůj největší web na Wedosu (tarif Extra), memory limit je 256mb. Celé to běží na WordPressu, návštěvnost už občas i kolem 2K denně. Žádný cachovací plugin nepoužívám a jede to myslím celkem dobře.

  Můžu se zeptat, jaký cachovací plugin byste mi doporučili? Aby to bylo co nejspolehlivější a nejjednodušší na správu, pokud tedy vůbec má cenu něco nasazovat… Díky za odpovědi :)

 3. Tak první koment se mi neodeslal tak pokus číslo dvě :-)

  Přidávání obrázků přetažením z plochy je standart u CMS (ne u všech) cca dva roky. No a InPage, to byl asi vtip v rámci oslav dvoutisícátého příspěvku ne :-D Nemyslím si že tohle http://www.tukan.cz/ je směr kam bychom se chtěli ubírat :-) To už raději tohle http://mypage.jiribednar.eu/

  • Josef P.: Záleží jak si to ti lidé udělají. inPage toho umí hodně. Je v tom zabudovaný například eshop.

 4. Jo obchod tam je, ale funkční řešení bys musel u nich tak jako tak zaplatit, když koukám na ty ceny tak ti nějak nevím, každopádně reference by mě měli asi přesvědčit o tom, abych to s InPage zkusil, reference co jsou na webu mě ale přesvědčili o úplném opaku, navíc některé nejsou ani funkční.

 5. Tak jsem se díval na inPage a teda vůbec netuším o co jde? Poskytují hosting? Nebo nějaký vlastní CMS? Z hlavní stránky jsem se akorát dozvědět o tom, že mají spokojené zákazníky….ale co vůbec nabízejí? Nechápu.

 6. CMS ano, ale jen pro malé projekty typu blog, malý eshop a podobně. Kdo to ale chce myslet vážně, nechá si udělat web na míru.

  Největší problém je v tom, že lidé chtějí levně… Tak jim dáte dvě možnosti CMS (ale nepůjde uplně vše co si přejete) je to ale levné… Nebo uděláme to na míru, ale bude to dražší…

  Samozřejmě si vyberou CMS, měsíc jsou spokojení a pak to začne… Toto chci tady, toto by mělo fungovat takhle a né takhle. A výsledek? Programátor je naštvaný, protože nakonec musí stejně vše programovat znova, zákazník je naštvaný protože zaplatí úplně stejně jako kdyby se mu to udělalo kompletně na míru.

 7. Jen pro informaci. Nainstalovat CMS na jedno klinknutí myší umí třeba Český hosting. Redakčních systémů nabízejí plno (WordPress, Drupal, Textpattern apod.).

  To Josef: “CMS ano, ale jen pro malé projekty typu blog, malý eshop a podobně. Kdo to ale chce myslet vážně, nechá si udělat web na míru.”
  Toto je blábol pane Josefe.

  CMSska se hodí i pro větší a velké projekty. Drupal pohání třeba iPrima.cz nebo Whitehouse.org. Pomalu končí doba, kdy si najdu nějakého “ajťáka” nebo firmu, která mi udělá něco, co nebude možné udržovat. Redakční systém je univerzální, vždy najdu někoho, kdo ho umí a tomu zaplatím. Nemusím si vydržovat někoho, kdo mi milostivě něco někdy udělá. Proto je vhodné, když se klient neobrátí na IT firmu nebo na programátora, ale na IT architekta. Člověka, který navrhne nejvhodnější možné řešení. Je to možná náklad navíc, ale ušetří to plno času.

 8. Přesně tak, souhlasím s tím, co naspala Eva. Jinak na jedno kliknutí umí nainstalovat redakční systémy (WP, Joomla, Drupa a další) i hosting Endora (free i placená verze).

  A naprosto souhlasím s tím, že se CMSska hodí i pro velké projekty. Vždyť na WordPressu, Joomle nebo Drupalu se dá dneska udělat v podstatě všechno a je to nejlepší řešení. Pak se člověk doprošuje někomu, aby něco dodělal a navíc se v tom pak nikdo jiný nevyzná. Nemluvě o komfortu práce třeba ve WordPressu, když každou chvíli vyjde nová verze a nějaké vylepšení systému :). Já osobně nedám dopustit na WP :).

  PS: Asi dneska zkusím nasadit ten WP Super Cache. Tady jsem našel nějaké info o tom, tak do toho asi půjdu a jsem zvědav: http://kb.wedos.com/aplikace/wordpress-cachovani.html

 9. Eva Nachtmannová: Jasně, zaplatí si IT architekta a ten myslíte udělá co? Navrhne to tak, aby to šlo postavit na Drupalu? Ne, navrhne to tak, aby to bylo správně podle určitých pravidel.
  Pak když se to přiohýbá na drupal, tak se některá pravidla vyhodí a je z toho pěkná prasečina…
  Několikrát už jsem viděl PHP zdrojový kód v databázi.

  Nejsem zastáncem dělat “vše na zelené louce” a “znova vymýšlet kolo”. Ale využívat CMS pro velké věci mi nesedí.

  Jsem příznivec něčeho mezi… Tzn. frameworky. Nette, Zend, Symphony… Světe div se, ikdyž mi přijde pod ruku spatlaný projekt v nějakém frameworku je to stále milionkrát lepší než upravovaný projekt v drupalu.

 10. Omlouvám se, že jsem to nepřipsal do svého komentu, ale zapomněl jsem:

  Jinak první zásada, kterou Vám jakýkoliv zkušený programátor řekne, je: “V projektu nesmí být zdrojový kód, který se k ničemu nepoužívá.” Tak a jak to uděláte v hotovém CMS?

 11. “Prostě bez přemýšlení jen zmáčknout jedno tlačítko s logem CMS a pak provést instalaci.”

  Jestli se nepletu, tak přesně tohle umožňuje Endora.cz

 12. Podle mého názoru je naopak volba open-source CMS na téměř libovolný web velice rozumná. My jsme v roce 2009 začali dělat weby rovnou na WordPressu a nevzpomínám si na případ, kdy bychom narazili na limit systému, pokud se neohýbá na WordPress úplně nesmyslný web (eshop, aplikace), téměř nikdy se nestane problém. Naopak si v případě nespolehlivého dodavatele (a těch je kolem WP docela solidní množství) může jednoduše najít jiného, u nás takto příchozí klienti tvoří docela slušné procento.

 13. @Fit: Supercache mi přijde obludný, i když možná je nejlepší. Jsem spokojen s QuickCache

 14. Alex: Je to možný… Nicméně včera se mi plugin Supercache povedlo nastavit a zatím s tím jsem spokojen. Už mi to jede v ostrém provozu a co jsem četl nápovědu mého hostingu (Wedos), tak tam tento plugin doporučují. Takže jsem jej použil…

  Trochu jsem musel akorát vyřešit plugin Postviews, který počítá přečtení článku. Kvůli cachování to nepočítalo… Tak jsem doinstaloval plugin Ajax_the_views a jednou za hodinu se to aspoň přepočítá. Sice se to ukazuje se zpožděním na webu, ale lepší než nic.

Komentáře nejsou povoleny.