Seznam představuje Osnovy

Dnes byla na blogu fulltextového týmu seznam.cz představena nejnovější vychytávka onpage optimalizace stránek – Osnovy. Jedná se o možnost jak pomocí takzvaných záložek či ukotvení, můžete ovlivnit vzhled výsledků vyhledávání na seznam.cz. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně zajímavé využití měli by zbystřit všichni SEO mágové a oprášit své znalosti HTML.

Jak vypadají osnovy ve výsledku vyhledávání se můžete podívat na následujícím obrázku.

Seznam.cz osnovy

Vypadá to zajímavě že? Možnosti využití je takřka nespočet. Navíc se dá ovlivnit co tam bude napsané.

Co je to záložka/ukotvení

V podstatě se jedná o druh odkazu, který odkazuje na určitou část internetové stránky. Například na Webtrhu se používá, aby automaticky nascrolloval okno prohlížeče na konkrétní příspěvek.

Uvedení do praxe je velice jednoduché. Stačí k nějakému tagu, třeba nadpisu (<h2>) přidat atribut id=”zalozka1″. Pak na něj můžeme odkazovat následujícím způsobem:

<a href=”#zalozka1″>Naveď mě na nadpis1</a>

Vlastně se to běžně používá u velkých dokumentů jako je dokumentace anebo různé FAQ.

Pro detailnější popis jak vše funguje doporučuji http://www.jakpsatweb.cz/zalozky.html. Stránka přímo i záložky využívá, takže výsledek si můžete rovnou prohlédnout i ve výsledku vyhledávání zde.

Výzva pro onpage optimalizaci

Osobně si myslím, že to je hezká výzva pro SEO mágy. Pěkně zhodnotit stránky klienta a rozhodnout se, kde to bude ideální implementovat. Zkusím nahodit pár nápadů z voleje :)

 • eshop – Popis, Fotky, Diskuze/Reference
 • magazín, blog – Pod perexem by mohla být osnova na všechny H3. (podobně jak má wikipedie), o autorovi, diskuze (spousta lidí chce znát jen názor ostatních)
 • flash hry – spustit hru, popis, ovládání, podobné hry

Celkem zajímavé možnosti. Uvidíme jak se k tomu SEO mágové postaví. Je to krásná ukázka white hat onpage optimalizace.

Závěr

Myslím si, že touto novinkou rozhodně seznam nikoho neurazil. Otázka využitelnosti je zatím sporná. Bude to chtít změřit kolik lidí na odkazy se záložkou kliká. Neznáme ani technické parametry. Kolik se zobrazí maximálně položek osnovy, kolik slov/znaků se do jedné záložky smí dát maximálně anebo podle jakých priorit se budou volit? Na druhou stranu mi to přijde jako poměrně jednoduchý způsob jak zvětšit o pár pixelů své místo ve výsledcích vyhledávání :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

12 komentářů u „Seznam představuje Osnovy“

 1. Takze to je vlastne sitelinks s rozdielom, ze tie odkazy si len na tie zalozky z jednej stranky, ktora sa prave zobrazila vo vyhladavani?

 2. Pěkná novinka, na některých webech to i požívám, tak jsem to hned zkouknul a koukám, že to pužívá i google.com, takže je to asi opsané.

 3. Seznam postupně “opisuje” od Googlu, časem prý chystají i podporu Schema.org.

  Ale jsou to kroky správným směrem.

 4. Už Vám to někomu funguje? Mám to na jednom webu už týden a v SERP se to pořád objevuje bez osnovy.

  • Homer: zkus jednu konkrétní stránku na které to máš znovu přidat přes formulář. Pak dej vědět.

 5. Admin> přidal jsem dvě stránky a funguje to. Teď je jenom otázkou času, než to Seznam pobere i na ostatních stránkách.

 6. Zkus zažádat v helpdesku o přeindexování celého webu. Většinou to pomůže urychlit změny…

 7. Dát to na konec stránky? Děláte si srandu? Ta feature má být především užitečná, nemáte jí dělat jenom kvůli vyhledávačům. LOL. To přeci není nějaký výmysl googlu.

  Patří to zásadně jenom na začátek stránky, aby se mohl díky tomu čtenář snáž dostat k části, která ho zajímá.

  To je jako kdyby nevadilo skrývání elementů a vy jste radil nastavit display: none.

Komentáře nejsou povoleny.