Další Panda Farmer update nikoho nevystraší, bojíme se Tučňáka

Dnes v noci vyrazil do akce další Panda Farmer. Jedná se o update 3.9 jak jej na Search Engine Land označili. Podle Google má zasáhnout cca 1% výsledků vyhledávání. Jenomže nikoho to nějak extra nezajímá. Pokud se nesnažíte jít do extrémů, tedy netvoříte desítky či stovky tisíc stránek, tak vás jen tak nepřekvapí. Google na kvalitní originální text nemá zrovna vysoké nároky. To co smete Panda Farmer jsou jen nápadné obsahové farmy. Naopak máme strach z tučňáka…

Tučňáka, či Antispam Panda, je totiž postrachem mnoha lidí. Zatímco u farmera víte, za co to bylo, tak u tučňáka vůbec nemusíte. Google tak zřejmě s nějakým vylepšením nespěchá. Ostatně sám nám předvádí, jak se to dělat nemá. Kdysi Matt Cutts tvrdil, že za odkazy přece nemůžeme být penalizováni. No a dnes to možné je. Dokonce existují katalogy, které si berou peníze za odstranění odkazu. Masová hysterie, kterou tučňák rozpoutal navíc nahrává konkurenci. Penalizovaným webům často nezbývá než fandit Microsoft duu Yahoo! + Bing. Anebo snad někdo věří, že se během měsíců zbaví desítek tisíc nekvalitních odkazů?

Jinak od nasazení tučňáka jsem se setkal jen s jednotkami lidí, kde by se o něm dalo na sto pro mluvit. Většina z nich moc dobře věděla za co to je. Navíc mám podezření, že celý tučňák u nás funguje následovně: skript vytipuje problémové weby, následně výsledky projdou zaměstnanci Google a udělí ruční penalizaci. Přidám ještě jednu spekulaci, bez důkazů. Celá “akce tučňák” je u nás jen test pro mapování linkjuice. Zjistí se podezřelé vzorce linkbuidlingu a zasáhne se jak proti příjemcům odkazů, tak i zdrojům. Konečné slovo o penalizaci má člověk, nikoliv stroj. Prostě něco jako braně bezpečnostní akce proti neukázněným linkbuilderům, která má být hlavně vidět v médiích. Samotný algoritmus tučňák u nás jen pomohl s vytipováním.

Mě osobně by tato konspirativní teorie byla milejší, než představa nějakého algoritmu co si jen tak sám rozhodne, popřípadě mi strhne či přidá body. Klidně napište váš komentář. Odkazy jsou follow a v případě penalizace za nelegální linkbuilding vás bude stát odstranění jen 99 CZK.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

19 komentářů u „Další Panda Farmer update nikoho nevystraší, bojíme se Tučňáka“

 1. No moc neverim tomu ze to penalizunku rucne. Verim ze rucne overujou zaber uprav algoritmu, ale pak to musi bezet samo. Za poslednich nekolik mesicu jsem dostal penalizaci za offpage u jednoho webu a na jeho automatickou identifikaci by stacili i lidi ze Seznamu. Jinak Google za prichozi odkazy penalizoval uz pred cca 3-4 lety (minus fifty) (spamovani komentaru, stejny anchory atd.).

 2. Já si myslím, že to není tak úplně o tom, že bys za špatný odkaz dostal nějaký označení toho, že si špatnej web/děláš špatnej linkbuilding.

  Jen podle mě Pingvín přidal mínusové body špatným odkazů, takže se ti pak celkově sníží kvalita celého portfolia zpětných odkazů.
  Je to něco jako hodnocení u Redditu, když má víc kladných bodů než záporných, jdeš nahoru.
  Takže když máš víc kvalitních odkazů než těch špatných (v poměru, který neznám), jdeš nahoru.
  Místo toho, abych se teda soustředil na odebírání těch nekvalitních odkazů se můžu soustředit na to, abych získal víc kvalitních odkazů – to má pak pozitiva nejenom na SERP ale taky tím získáš traffic, brand..

 3. Mám na to podobný názor jako Radek, ale nemyslím si, že by to určoval poměr dobrých a špatných odkazů. A pokud by špatných odkazů bylo víc, vyřadil by tě z vyhledávání. Bylo by tak snadné vyřadit svoji konkurenci.

  Dám situaci:
  před tučňákem na tvůj web vedlo 1000 odkazů. Z nichž bylo 300 odkazů špatných, ale to Google nepoznal.
  Po tučňákovi Google poznal, že 300 je nekvalitních a ty nepočítá, takže na tvůj web vede jen 700 odkazů.
  Pak přijde koala, zjistí, že z těch 700 jsou všechny špatné a tvůj web končí…

 4. Taky by mi bylo milejší, kdyby tam byl i lidskej faktor.
  Jinak pěknej článek, nejlepší je ta poslední věta o 99 CZK :-)

 5. Ani se toho moc nebojím, zatím jsem dostal ban jen na jednom webu před dvěma lety. To se ale jednalo o opravdový obsahový spam (seznam mi tam žene lidi dodnes).

  Spíš mě straší to jak jsme závislí na vyhledávačích, již jsem zde nějaký článek na toto téma četl… bylo to zajímavé

  • freez: jasně :)
   fredomgc: koukám, že máš v podpisu odkaz na stránku o chilli. Nedávno tu proběhla diskuze, jestli je česky chiLLi anebo chiLi.

 6. Google určitě nemá čas hodnotit každý web, myslím si, že dle statistik stínuje nejhledanější slova a kontroluje, zdali je web na přední pozici s informací přínosný. Google vše staví na těch svých reklamičkách, což je největší podíl jeho zisku. Na KW Samsung Galaxy S3 jsem na Seznamu první, byl jsem i na Google, do té doby, než se slovní spojení stávalo trendem, nemám totiž reklamy od Googlu na webu, bum a byl jsem na 50 pozici. To je ale náhodička, na prvních pozicích se drží web mého kamaráda a světe div se, ten reklamy od Googlu má. Přitom jsem přišel s nejrelevantnějšími informacemi a Seznam to ocenil, Google po čase bohužel už ne.

 7. Tak doufám, že to nezakřiknu, ale penalizace se mi podařilo po měsíci zbavit. Jak už bylo několikrát naznačeno, tak penalizaci asi můžete opravdu chytit i za nevhodně umístěnou ppc reklamu (moc velkých reklamních jednotek “nad ohybem”). V kódu jsem umístil 3x 250×250, z toho jeden box skoro nahoru (nad h1 + float right) a web šel do 14 dní do pekel. Pak jsem tu nahoře odmazal a web je po 2-3 týdnech opět zpět. S odkazama se zatím vůbec nemanipulovalo …

 8. “Kdysi Matt Cutts tvrdil, že za odkazy přece nemůžeme být penalizováni. No a dnes to možné je.” – takhle to už funguje pár let…

 9. Jo, Scumbag Matt Cutts toho už napovídal. A lidé mu to věřili :-).

 10. Jestli tučňák shodí linky z farem, budiž.
  Pokud by přímo penalizoval za tyto linky, pak by to problém byl.

  Jak ale ošefovat situaci, kdy konkuruence bude vědomě odstřelovat tunami backlink soky právě takto?
  Stačilo by zaplatit pár pyžamářů a vzniknou desítky tisíc průšvihových odkazů. Dorazí tučnák a bude mordovat …
  Nechci budovat konspiračku, ale tohle by opravdu bylo reálné rizko.

 11. Nevím jestli se jedná o penalizaci Tučňáka, ale Google nám úplně shodil web z vyhledávání. Přitom P-RANK je 4. Po dotazu přes Google Wemaster Tools jsme se vrátili na jedno klíčové slovo. Díky za případnou radu.

  • Martin Staník: Google se občas “zamyslí” a chvilku trvá než se to dá dohromady. Pokud problém přetrvává chyba může být například v pomalém/nespolehlivém hostingu, nasazení nové reklamy atd. Těžko soudit.

 12. Pravda je, že průměrná rychlost načítání dle GA je 2,23 s což je celkem dost, ale zase nevím jestli to s tím souvisí. Na slovo Swarovski jsme např. na na Seznamu 6-tí na Google nejsme do 15 stránky :-(

 13. Martin Staník: vratit sa hore nie je vobec jednoduche a mam pocit, ze dovodov moze byt viac. Z praxe som napriklad odsledoval, ze problematicku situaciu mozu okrem prichadzajucich odkazov sposobit aj externe odkazy z webu.

Komentáře nejsou povoleny.