Zaplňujeme prázdné reklamní plochy

Tak jsem se právě vrátil z 3 denní dovolené. Podle očekávání email plný spamu a spoust informací k prostudování. Vzhledem k tomu, že jsem na cestu vstával ve 3 ráno jsem si dal spánek na doplnění energie a studovat se bude průběžně. 2 a půl dne bez počítače a internetu. Absolutně mi to nechybělo. Tedy až na psaní článků. Už jsem začal dostávat pomaličku absťák.

Když jsem se vrátil domů, zjistil jsem, že mi na AdExpert skončila většina reklam. Je pravda, že si za prázdný AdExper účet můžu sám. Když mi vypadl hosting na AH a podpora to nenahodila do několika hodin, reklamy na webech, co nejeli jsem zrušil. Přišel jsem tak o dlouhodobé inzerenty, kteří se asi jen tak nevrátí. Ale co už. Moje weby, moje zodpovědnost vůči inzerentům.

Jenomže teď mám spoustu volné plochy, která je nevyužitá.

Volné plochy je třeba zaplnit

Mít prázdné reklamní plochy nevypadá vůbec dobře. A hlavně nijak nevydělávají. Jako vhodná náhrada se hodí AdSense. Získáváte tak nejen nějaké ty drobné, ale také statistické informace. Spousta lidí dokáže svou reklamu pořádně podcenit. Google s jeho cílením AdSense má zase potenciál občas dělat doslova zázraky. Pod jeden článek na 404m.com mi naservíroval Google tak hezkou reklamu, že jsem se dostal na 5% clik rate s průměrnou cenou cca 0,2 EUR. Za první den si jej přečetlo 500 lidí, takže hezký zisk 5 EUR. zajímavé bylo, že další den už se nedařilo. Teoreticky to mohlo být jen pár hodin.

Vtip je v tom, že pokud vám reklamní plocha s AdSense dělá 20 EUR/měsíc, tak nemá cenu jí pronajímat, za méně než tuto částku. Jistě AdSense reklamy rotuje, mění je podle individuálních preferencí člověka, ale i tak vám dává “jen” 68% z částky, kterou dostane.

Jsou ale výjimky, kdy se AdSense prostě vyplatí nahradit. Měli by jste znát Affiliate programy, které se hodí na váš web a sledovat jejich akční nabídky. Občas vytáhnou nějakou neodolatelnou nabídku formou markantní slevy, anebo testování zdarma. Navíc prakticky všechny affiliate programy vám dávají volnou ruku. Můžete si vytvořit vlastní grafické reklamy, využít flash anebo i javascript. Omezuje vás pouze vaše fantazie. Když toto skloubíte dohromady, výsledek může být z dlouhodobého pohledu velice finančně zajímavý. Jako příklad můžu zmínit příchod Aukro.cz. 10 CZK/klik + 300 CZK za ověřenou registraci. To bylo jen na začátku, postupně už se to zhoršovalo. Ale když přišel, opravdu to stálo za to ;)

Další problém prázdných reklamních ploch, je že působí předraženě, pro inzerenty nezajímavá apod. Prostě tam ta reklama musí být. Jen jedna reklamní plocha může zůstat prázdná a to ta která upozorňuje, že je zde reklama na prodej. Vaše reklama musí budit dojem “Máte štěstí, že tu je ještě nějaké volné místo. Nepřemýšlejte a kupte si jí.”

Reklama se sama neprodá

Říká se, že dobrý web nemá nouzi o inzerenty. Určitě je na tom spousta pravdy. Jsou ale období, kdy prostě reklama mizí a inzerenti prostě nejsou. Tehdy máte možnost zkusit svou reklamu prodat. Jistě nikdo vás nenutí, však oni se časem (možná) nějací inzerenti vrátí, či přijdou nový. Ale proč si nezkusit získat inzerenty originálním způsobem. Aukce na webtrhu i webdeal jsou poměrně jistota, jak oslovit větší množství lidí. Sociální kanály jako Twitter či Facebook můžou zafungovat také dobře. Přes Aukro se dá natrefit nejen na nové inzerenty, ale i stálé návštěvníky. Další možnosti hledejte!

Co ale rozhodně musíte udělat je, nabídnout svou vlastní reklamu na svém vlastním webu. A to minimálně ve formě odkazu Inzerujte zde anebo Nabídka reklamy.

Zvyšte hodnotu reklamy

Nedávno jsem zkusil na 404m.com takový experiment. Pod reklamou v pravém sloupci, nad tlačítkem Flattr jsem začal vypisovat seznamy aktuálních inzerentů. Jedná se o klasický odkaz se vším všudy. Pár pozitivních reakcí už jsem ohledně toho dostal.

Existuje ale i spousta dalších možností jak zvednout hodnotu reklamy, zvláště té dražší, nad kterou inzerent opravdu uvažuje. K reklamnímu článku můžete přidat tweetnutí zdarma. Přeci jen, když už si jej napíšete, anebo je kvalitní tak proč se o něj nepodělit s komunitou. K banneru na 3 měsíce můžete přidat banner zdarma i na vašem dalším webu, který rozjíždíte. Někdo připravuje službu a koupí si u vás reklamu? Proč mu nepřidat zdarma recenzi na ní? Pokud máte se psaním zkušenosti, není pro vás problém napsat dobrou recenzi, která rozhodně nevyzní jako reklamní článek. Anebo rozhovory. To si takhle vyměňujete emailovou korespondenci o podobě a umístění reklamy a najednou vás napadne, tak já s nimi udělám navíc zdarma rozhovor. Sepíšete tucet otázek, pošlete jim to zpět. 2 otázky se upraví, k článku se přidá firemní foto jak všichni koukají na nově rozbalený stroj a máte super článek s přidanou hodnotou. Dokonce se vám může stát, že se stane článkem měsíce. Nikdy nevíte, co vám může spolupráce přinést, pokud popustíte uzdu vaší fantazii. Právě to zbožňuju na blogování. Všechno se může proměnit v inspiraci na článek :)

Závěr

Zkoušejte to, učte se a nebojte se nových věcí. Všechno jsou to zkušenosti. Ale chovejte se fér. Pokud si někdo koupí u vás za peníze reklamu, neměla by jí konkurence automaticky dostat zdarma, jen proto že má dobrý affiliate program. Chce to dodržovat respekt a profesionalitu vůči inzerentům. I když jde o peníze dá se budovat dobré jméno.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Zaplňujeme prázdné reklamní plochy“

  1. Moc pěkný článek, zvlášť odstavec Zvyšte hodnotu raklamy – tohle skvěle funguje.
    Nedávno jsem třeba podobným způsobem získal zakázku na Webtrhu – psaní článků o cestování – moje cena sice nebyla nejnižší, ale nabídl jsem, že na některé články mohu následně i odkázat ze svého blogu / jiných tématických webů – což byla nakonec přidaná hodnota, která asi rozhodla.
    Stačí najít a nabídnout nějakou přidanou hodnotu a funguje to opravdu vždy a všude – i v online marketingu všeho druhu.
    Tím spíš na WT, kde každý čeká, že ho ten druhý bude chtít maximálně odřít… ;-)

  2. Si si istý, že Adsense dáva len 68% z reklamy? Nie je to preklep v článku? Myslel som, že je to omnoho viac…

    • Dali: vychází to z oficiálního prohlášení Google. Zkus pohledat tady anebo na internetu podle čísla 68.

Komentáře nejsou povoleny.