Za co byla penalizace PR webů a na co si dát pozor

Z 22.6 na 23.6 dostaly PR (čteme PageRank) weby pořádný kopanec od Google. Srazil jim GPR na 0 a poslal je do supplement indexu. Nejednalo se o penalizaci stránek, ale celého webu. Nemá cenu rozebírat zdali to bylo zasloužené či nikoliv, spíše je třeba situaci nějak vyhodnotit. Protože dnes to byl PR s unikátním obsahem a zítra blog, který občas publikuje reklamní článek. Máme se bát, kam až to zajde?

Začneme fakty

23.6.2012 mi dorazil email z GWT. O email jsem přišel vlastní lehkovážností. Naštěstí je trochu rozsáhlejší zpráva přímo v GWT.

Vážený majiteli nebo správce webu http://dejecho.cz/,

zjistili jsme, že některé ze stránek vašeho webu možná používají techniky, které neodpovídají našim pokynům pro webmastery.

Konkrétně na webu hledejte potenciálně umělé nebo nepřirozené odkazy vedoucí na jiné weby, jejichž účelem by mohlo být ovlivňování hodnocení PageRank. Mezi nepřirozené odkazy může patřit například prodej odkazů za účelem zvýšení hodnocení PageRank nebo účast v projektech výměny odkazů.

Doporučujeme vám provést na webu změny, po kterých bude splňovat naše pokyny pro zajištění kvality. Až tyto změny provedete, předložte svůj web k novému posouzení pro výsledky vyhledávání Google.

Pokud máte dotazy ohledně řešení tohoto problému, další podporu naleznete ve fóru nápovědy pro webmastery.

S pozdravem

tým kvality vyhledávání Google

To podstatné jsem zvýraznil. Penalizace tak nepřichází za nekvalitní obsah, jak jsem si původně myslel, ale za odkazování na cizí stránky.

Rozebereme si to

Prodej odkazů můžeme škrtnout. Projekt jsem nevytvářel za účelem zisku, ale jako zdroj informaci a zkušeností. Krom jedné textové AdSense reklamy tam nic není. Nasadil jsem jí kvůli zjišťování cílení reklamy a klíčových slov vázajících se k článku. Jediný externí site wide odkaz vede na stránky wordpress.org.

V tomto případě je tedy penalizace za odkazy uživatelů, kteří vkládají články. Máme tedy „překvapivou“ odpověď a objevují se dvě otázky. Je to za nekvalitní odchozí odkazový profil, anebo za odkazování na nekvalitní weby?

Nekvalitní odchozí odkazový profil zní zajímavě, i když jsem nikdy o ničem podobném neslyšel. Ve většině článků jsou 3 odkazy. Většina z nich jsou odkazy formou klíčového slova. Nebyl by problém podle tohoto klíče udělat vzorec na rozpoznávání problémových webů. Takže obrana bude prokládat stránky bezodkazovým článkem, změnit maximální počet odkazů na X a jediná možnost, jak vložit odkaz bude podle normy ČSN ISO 690. Popravdě to pro PR web není problém, jenomže o ty jsou stejně každému víte kde. Těch je zanedbatelné minimum. Spíš mám strach jestli tento druh vzorce náhodou nezasáhne nějaký zajímavý blog, který dělá třeba recenze na grafické karty (odkaz na výrobce, distributora a nějaký zajímavý text v akci) anebo filmové recenze (X odkazů na ČSFD). Prostě škoda, každého dobrého webu, který by na něco tak podivného a náhodného doplatil. Ostatně nikde veřejně neleží upozornění jak nepsat odkazy.

Odkazování na nekvalitní weby je momentálně můj favorit. Pokud někdo rozjíždí web. Nechá si napsat 20 unikátní PR článků a publikuje je v rozpětí 72 hodin na 20 nejperspektivnějších PR webech, může to pro Google vypadat jako účast v nějakém výměnném systému. Tato varianta je také zmíněna ve zprávě z GWT. Google má ze zahraničí bohaté zkušenosti. U nás je minimum firem co nabízí SEO ve formě vytvoření X článků na Y webech (nemyslím teď PR weby). V zahraničí to ale frčí ve velkém a za o dost nižší ceny. Hmm jenomže tato varianta je ještě nepříjemnější než ta předchozí. Co lidí v systémech PlaCla a PostsGenius? Napíšou na svůj blog recenzi a nevědomky tak budou zapadávat do vzorce účasti v nějakém výměnném systému, protože to samé udělá X desítek dalších a to včetně formy odkazů, protože to tak inzerent chtěl.

Pokud máte nějaké další nápady. Tak šup s nimi do diskuze, ať to rozebereme :)

Co teď s PR weby?

Penalizace je to sice pořádná, ale lidé z Google stále chodí. Na rozdíl od zahraničí, totiž na šílené dotazy stále není dostatečné množství odpovědí a tak si Google vypomáhá supplement indexem. V porovnání s předchozími dny se to ale nedá srovnat.

Jen pro ukázku data z dejEcho.cz – návštěvnost z Google vyhledávání

 • 20.6 – 31
 • 21.6 – 27
 • 22.6 – 6
 • 23.6 – 3
 • 24.6 – 4 (zatím)

Já vím, žádná sláva to nebyla už předtím, ale v porovnání s velkými PR weby tam mám 50x méně článků :)

Penalizace přišla už 22.6. Zpráva došla s jednodenním zpožděním.

Web jsem poslal Google na znovuposouzení. Nemyslím si, že porušuji nějaké z těch nařízení. Uvidíme jak to dopadne.

PR weby co mají dostatek odkazů, zřejmě budou těžit spíše z návštěvnosti ze seznamu. Mě více vyhovoval Google. Na druhou stranu asi jsem jediný, který se na PR web divá jako zdroj návštěvnosti :)

Zvednutý prostředníček ukazováček Google

Když už Google mele, tak nemá problém semlít i nevinné oběti, které mu zapadnou do vzorce. Zvláště pokud v rámci zachování vysokých standardů bude zvětšovat množinu webů, které do něj spadají. Tady je odpověď jednoduchá. Pokud jste paranoidní prostě dávejte na všechny externí odkazy nofollow. Podle Google kodexů se tím ochráníte. Anebo si vezměte příklad ze špiček českého internetu a neodkazujte vůbec. Viz. zábavný článek od Tomáše Krause.

PS: Pokud chcete ochránit svůj GPR držte se obecného pravidla: Nikdy neodkazujte na stránku, která má GPR 0.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

27 komentářů u „Za co byla penalizace PR webů a na co si dát pozor“

 1. Myslím že gůgl se časem bude snažit zaříznout všechno, kde tečou prachy mimo něj. Proč by měl někdo platit někomu za odkazy, když z toho gůgl nic nemá. Proč by měl někdo platit za reklamní články, když ani z toho gůgl nic nemá. Místo toho všeho je tady AdWords. Chceší být na první stránce ve vyhledávání? Zapomeň na SEO a zaplať rovnou gůglu. Chceš aby ti přišli návštěvníci z jiných webů? Zapomeň na placené články a zaplať gůglu za kontextovou reklamu. Takhle si to myslím gůgl představuje, a kde ucítí že někdo platí za lepší návšťevnost někomu jinému než jemu, tak tam se bude snažit, aby se to dotyčnému nevyplatilo.

 2. Vubec nejlepsi by bylo PR clanky zasypat kvalitnim obsahem a publikovat je jen vyjimecne. Takovy upozorneni urcite neprislo na iDnes, Zive, Lupa a dalsim.

 3. Mozna taky neni od veci prihlidnout na pomer „prirozenych“ prichozich vs. prirozenych odchozich. Kdo odkazuje z ne pr webu ze se odkaz obcas „vrati“. Myslim ze odkazovani ze clanku samo o sobe neni na penalizaci, ale na takovej web by mel mit i prirozeny prichozi (je to asi slozity, ale v tom vidim rozdil od pr webu od blogu). Google to imho penalizuje protoze dle jednoho klice snadno identifikuje velky mnozstvi poor webu…

 4. Podle mě šli cíleně dle nějakého seznamu PR webů s tím, že robot připravil data, ale samotná penalizace byla provedena ručně.

  Mám článkový PR web třeba tady http://pr-clanky.vydrus.name/ a GPR byl shozen na nulu. Nicméně zajímavé je, že GPR hlavni části webu zůstalo na trojce: http://vydrus.name/ A to se přitom nejedná o nijak kvalitní web a články jsou tam neaktuální, psané ještě původním vlastníkem.

  Otázka je, jestli když dám na odchozí odkazy nofollow, tak jestli mi Google ran vrátí.

 5. Pokud odkazuješ jen na jeden web z nějaké linkfarmy, asi máš problém. Pokud stránky nejsou autoritativní a pokud je na nich jen minimum originálního textu, máš další problém. Podle puntíků pak od Pandy či Pingujína dostaneš penaltu v podobě výzvy a poté je čas udělat dětem pápá.

 6. No taky mi Google můj web sestřelil. Teď mám návštěvnost jen ze Seznamu. Díky bohu, že existuje. Popravdě mě to dost naštvalo. Snažím se na webu publikovat i další informační neplacené články, proto mi Alexa spadla pod milion. No co, něco s tím udělám. Vyházel jsem odkazy z hlavní stránky a tak uvidím, co bude. Odkazy v článcích asi nebudou problém. Neplacené publikované články u mě měli u odkazů nofollow. Jen placené články si užívali PR, respektive SR a těch tolik není.

  Mám dvě otázky.

  1) Napráskal nás někdo, konec konců nedávno vznikl seznam PR webů.

  2) Co na to Plácla? Pro tu to možná bude likvidační.

 7. Podle mě problém může být v širokém záběru tématů. Přeci jen s kategoriemi cestování, móda, hry a hračky, elektro apod. Potom ten web společně s odchozími odkazy z každého článku působí jako prostej katalog.

  Sám mám v placle několik PR webů, které jsou ovšem pouze na jedinečná témata, buď cestování nebo bydlení či kosmetika. Penalizace se mě nedotkla. Důvodem ovšem může být i to, že cca 20% jsou originální články bez odkazů, které jsem psal na weby dříve, nyní už cca 7 měsíců pouze PR články.

 8. Tak to abych teď našla, odkud všude odkazuji na dejecho.cz a smazala ty odkazy, když má GPR=0?

  To, co píše Fragia, jsem měla v úmyslu do komentáře napsat při čtení článku (podobně). Jen bych dodala, že při množství obsahu na českém internetu tato gúglí snaha přinese akorát více nerelevantní výsledky vyhledávání. Google vystřílí i informace, které lidi hledají. Vidím to na svých vlastních webech, ani nemusím dělat jiné rozbory. To, co mám na Seznamu na první stránce, na Google snad ani není a další web je na tom přesně naopak, ovšem ke škodě výsledků Google.

 9. Až tyto změny provedete, předložte svůj web k novému posouzení pro výsledky vyhledávání Google…

  Kde se to vlastne zadava k „novemu posouzeni“? Cvicne jsem vyhazel odkazy, pro jistotu vsechny a ted v Google Webmasters tools nemuzu najit kde mam zadat, aby to znovu posoudili?

  • TonyK: Najdeš to na adrese https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=cs
   birkof: přiznám se, že mě ruční penalizace nenapadla.
   Lydie: doporučuju ti odkazy směřující na dejEcho smazat, anebo na ně dát minimálně nofollow.
   Martin Kohout: žádná výzva nebyla, rovnou penalizace. Všechny články jsou originální.
   Salamek: odkazový profil jsem se snažil poskládat rozumně a postupně. Například 70% vede na jednotlivé články a jsou noffolow. Byl to testovací projekt, ne klasická linkfarma. Ale mluvit můžu jen za sebe.

  • Michal Kubicek: Já souhlasím, ale zároveň platí, že každý penalizovaný web má GPR 0.
   Lukáš Pítra: však jsem to taky napsal v článku.

 10. Na web dejecho.cz neodkazuje prakticky žádný jiný autoritativní, kvalitní web. Obsah není koncepční, odkazuje se z textů bez větší přidané hodnoty „na zakázku“ na jiné, obvykle nepříliš hodnoté weby a to téměř vždy ideálním klíčovým slovem (forced anchors). Opravdu se penalizaci divíte?

  I kdybych vás Google nenašel algoritmem, je dost možné, že si vede vlastní seznam podobných webů a penalizaci nadělil, právem, růčo.

 11. Admin: Just nic mazat nebudu, ať si Google trhne.
  Leda bych tím na sebe práskla své zištné důvody. Budu si dál odkazovat na koho chci :-)

 12. No na jednu stranu Google chápu, na druhou si samozřejmě přihřívá polívčičku s AdSense, náhodička, že…

  Trošku vidím problém v tom, že přirozené odkazy jako takové na odbornější weby téměř nevznikají, popřípadě ano, ale na FB, na Twitteru a v diskuzích, na jiných webech jen málo.

  Běžný nadšený blogger taky o nějakých Google pravidlech ví houby, píše to jak ho napadne a tímhle přechytračováním vyhledávačů dosáhli „SEO mistři“ pouze toho, že Google dnes ignoruje většinu meta tagů, indexuje nofollow, trestá weby i za příchozí odkazy atd. Akorát tak vzniká paranoia na někoho odkazovat, protože už za chvíli nebudeme pořádně vědět, co se vlastně smí.

 13. Je to možná dáno i tím, že na dejecho máš taky duplicitní obsah. Když článek schvaluješ používáš na kontrolu např. copyscape tak ti to vyhodí jako originální. Jenže uživatel ten stejný článek druhý den publikuje na dalších webech a tím pádem máš stejný „závadný obsah“. A když se publikuje článek na WordPressu tak se pingne a google oněm okamžitě ví. Když vidí desítek stejných článků publikovaných během pár dní na několika WP webech asi je něco špatně.

  • Petr: článek je ve frontě cca 24 hodin. Pak jeho části porovnávám s výsledky v Google. Jednou jsem omylem publikoval duplicitní článek. Všechny PR weby co už ho měli publikovaný se posunuli za dejecho. Jakmile jsem to zjistil tak sem ho smazal. Článek jde do indexu google velice rychle a dejecho má (mělo) slušnou autoritu.

 14. admin: to ale nevylučuje to co psal Petr. Publikace na „PR“ webech může mít (a často má) větší prodlevu než 24 hodin… a máš duplicitní obsah.

  Lukáš Pítra: „Obsah není koncepční, odkazuje se z textů bez větší přidané hodnoty „na zakázku“ na jiné, obvykle nepříliš hodnoté weby a to téměř vždy ideálním klíčovým slovem“.. Co je to koncepční obsah? Co je přidaná hodnota textu? Na koho smím a nesmím odkazovat a jakým způsobem? Tohle má za mě opravdu rozhodovat Google? Udělej to takhle, jinak nazdar? No to snad ne..

 15. Souhlasím s Michalem Kubíčkem, neodkazovat na PR=0 weby je blbost – nejen, že dost bezrankových webů je kvalitních, resp. není nekvalitních, třeba prostě proto, že fungují krátce.
  Ale hlavně i to je přece podezřelé a může to být v extrémním případě podezřelé i Googlu (jen můj názor…) totiž: jaká je pravděpodobnost, že při odkazování na zajímavé weby „normální“ uživatel při stovkách odkazů „náhodou“ neodkáže ani na jeden web s PR=0? ;-)

 16. Me se zda ze se na tu problematiku vsichni divaji s moc malym nadhledem. Google procrawluje obrovsky mnozstvi webu a z toho pak „odhadne“ co je neprirozeny. Ma obrovskej vzorek takze to proste vezme dle nejalejch obecnejch znaku ktery jsou u vetsiny webu stejny. Porovna linkprofily, strukturu obsahu, zmeny v case, mozna i informacni hodnotu (napr. vycuc kw z encyklopedie vs. vas unikatni/duplicitni clanek i jak uz nekdo zminil ty anchory atd. a dle toho identifikuje nizkokvalitni weby (myslim ze to snad neni tak slozity). Proste ta stranka musi mit nejakej smysl a oproti ostatnim clankum nejakou informacni hodnotu (nemusi to poznat dle onpage, takze musi prihlidnout i na prirozeny narust odkazu v case atd.) aby stalo za to ji davat do serpu…

 17. Google robot projede stovky stránek a ty pak pošle k posouzení k lidem a dle toho se udělá nějaký algoritmus na „zlé stránky“. Jenže někdo se mohl ukliknout a stránky skončí na špatném místě.

  Já můžu doporučit stránku poslat k posouzení hned, beze změn, pokud si věříte, že je v pořádku. Ale pokud je stránka vyřazená z vyhledávaní tak to maličkost nebude. Vsadil bych se, že jde o neoriginální obsah.

 18. Ja si myslím že ide o neoriginálny obsah a odkazovanie na nekonečné množstvo webov.

 19. Vše je to o rankách, odkazech a autoritě. Web s Grankem 0 nemůže mít autoritu. Jak Google pozná, že web s nulou je kvalitní, když na něj nevede žádný odkaz. Víme prd, co dělá majitel s webem o nulovém ranku. Pokud je web starší, penalizaci určitě má. Jelikož by za tu dobu už nějaké ty odkazy obdržel. 0 je důkazem nového webu nebo penalizace. Nic víc nic míň.

 20. Chci se zeptat, když mám články pro Placla, znamená to že je mám dát do nofollow, abych se vyhnul případné budoucí penalizaci? Díky

  • veve3: když je dáš do nofollow tak porušuješ pravidla systému PlaCla a ano snížíš tím šanci, že dostaneš penalizaci.

Komentáře nejsou povoleny.