Nejdůležitější jsou odkazy, zbytek není vlastně potřeba

V souvislosti s Antispam Pandou, která byla mimochodem přejmenována na Penguin, je teď poněkud rušno. Těžko říct jestli oprávněně. Na to je ještě brzo. V každém případě se otevřeli po čase zase staré diskuze ohledně relevantnosti vyhledávání Google a síle některých faktorů a řeknu vám, jeden takový krásný příklad se objevil na searchenginejournal.com.

Konkrétně v článku “Something” is Wrong with Google (since 2004) je ukázaná jedna taková podivnost. Když zkusíte zadat do Google slovo something, jehož hledanost globálně přesahuje 20 milionů měsíčně, dostanete se na stránku something.com. Což je stránka, kde najdete jen slovíčko something a následující html kód.

<html><head><title>Something.</title></head>
<body>Something.</body>
</html>

Je to dostatek na to, aby tato stránka převálcovala písničku od Beatles – Something, výklad slovíčka Something na wikipedii anebo aplikaci Draw Something?

Má tato stránka

 • Bohatý obsah pro uživatele?
 • Dobře strukturovaný kód pro vyhledávače jako meta tagy anebo header?
 • Dostatečně dlouhý text?

Je to šílené? A to teprve nevíte, na co přišel autor výše zmíněného článku. Udělal analýzu zpětných odkazů, kterých je 18582 a zjistil, že 41% jsou komentáře na blogu, 43% koméntáře na diskuzních fórech a jen 16% ostatní odkazy. Kde máme zdravý odkazový profil?

Důvod proč je doména nahoře je jasný. Vede na ní opravdu velké množství odkazů z autoritativních stránek. Když se podíváte na graf, který autor vytvořil, zjistíte že má 17% (143) odkazů z webů s GPR 6 – 9, což je i přes odpor rank kritiků, opravdu velmi silná autoritativní podpora. To se prostě nedá ignorovat.

Rozhodně doporučuji přečíst článek celý od začátku až do konce. Zvláště pokud se zrovna teď cítíte “poškozeni” současným stavem pozic vašeho webu na Google.

<sarkazmus> Takže co vám stačí na dobré pozice? No přece linkbuilding s nádechem spamu, tedy cpát své odkazy kam to jen jde. Hlavně aby měl web vysoké ranky. </sarkazmus>

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

16 komentářů u „Nejdůležitější jsou odkazy, zbytek není vlastně potřeba“

 1. Nebo to taky muze byt i tim, ze Google hodne da na exact-match domenu.
  Navic fraze something je v titulku a “obsahu”. Navic konkurence na danou frazi asi nebude vysoka.

  Kdyz to cele sectu, tak mi prijde, ze ten vysledek docela dava smysl.

 2. Pokud má být vyhledávání relevantní z pohledu uživatele, nikoli z pohledu provozovatele webu, tak jak naložit s tak obecným dotazem jako je “something”? Respektive jak “zvážit” zda má být výše doména, píseň, či aplikace. Vynechání wiki je zvláštní. Jenže proč automaticky tomu, co je na wiki dávat první pozici?

 3. jak píše Martin, co by vlastně měla být relevantní odpověď na hledání “something”? když se na to tak dívám, tak vlastně ten web je úplná trefa:)

  • Tento příklad je ukázkou toho co si Google nepředstavuje na prvním místě. Ta stránka v podstatě popírá všechno co Google požaduje po webmástrech.

   Hlavně jsem chtěl ale poukázat na výše zmíněný článek. Autor v něm poukazuje na spousta zajímavých věcí.

 4. To something není podle mně moc dobrý příklad. Tahle fráze sama o sobě naprosto nic reálného neznamená. A není možné určit co tím něčím člověk myslel, tudíž je mu nabídnuto celé široké spektrum odkazů, včetně recesistického na prvním místě. Tohle bude řešit až asi mnohem více cookie social vyhledávání, které určí, ha tenhle furt hledá songy, tak mu to dá na první místo písničku, tenhle se zas šťourá v encyklopedii, dostane wiki, no a tenhle pise casto z nudy bfljsasdfsadafdas tak mu tam hodíme something.com

  Mnohem závažnější by byly analýzy na reálný obsah, klidně i přes nejvyhledávanější fráze, ale takové, za kterými je zákonitě konkrétní věc

 5. Možno je to tým že stránka má viac ako 15 000 FB like a 21445 tweetov. Tiež 1430 stránok v google no a registrovaná od 22 november 1999

 6. Ty liky a tweety budou od všech webmasterů, kteří se cítí dotčeni Google zásahy. Dobrej test. Evidentně zcela chybí jakákoliv analýza toho webu do hloubky. To už by mohl Google dávno umět, ne? Otázka je jak to bylo předtím, jestli ten web byl vzadu a skočil na první místo po změnách nebo je to tak stále.

 7. Možná právě proto, že je to taková anomálie, tak se o ní hodně píše a odkazuje, což má zřejmě vyšší váhu než samotný obsah.

 8. Ten web neobsahuje nic pro uzivatele, mel by byt posledni. Nikdo nevyhledava slovo “something”, aby nasel to same slovo “samothing”. Zadna informace navic. Nema byt prvni v zadnem pripade.

  A jinak se mi to uz taky nekolikrat stalo, kdyz jsem na domenu daö provizorne jednu vetu, rankovala lepe nez web, ktery ma seriozni content.

 9. Mi ten vysledek pripada OK. Something.com je asi nejlepsi vysledek na to, kdyz zadam do vyhledavace “něco”. Samozrejme je to podporene odkazy, o kterych si narozdil od Draga nemyslim, ze jsou spamem, naopak prirozenejsi ty linky uz asi byt nemuzou. Nebo si nekdo myslite, ze majitel te domeny objizdi rucne nebo botem fora a diskuse pod clanky?

 10. Talmer:
  Doufám, žes mě nepochopil špatně? Jen ráda provokuju :-D

  Ráda bych tvořila jenom Something, ale nemám na to čas, protože se musím pachtit za Nothing. Tedy zpětnými odkazy. Stačilo se měsíc zažrat do tvorby obsahu a weby padaly z pozic jak hnilé hrušky. Což se pak projeví na bankovním účtu, poté na mé ochotě dávat dětem kapesné a pak mi to naštvaná dítka vrátí ještě jednou i s úroky.

  Takže je něco prohnilého v království Googlovském, jak se podobně píše v článku, který nahoře Drago odkazuje. (u nás má podobné štěstí nejspíš doména Domena)

  Ale vůbec, přeložil mi to zase jen Google, takže čemu mám vlastně věřit?

 11. Aktuálně mi na netu běží dva testovací projekty, které ukazují, že všechny snahy Google a Seznamu jsou zbytečné. Oba projekty i bez odkazů mají ranky a jeden začal s nástupem Pand dokonce vydělávat, což jsem vůbec nečekal. Chtělo by to začít používat nějakou umělou inteligenci, kterou obejít by bylo mnohem těžší.

 12. Musím říct, že ne na všechna klíčová slova vidím zkvalitnění výsledků vyhledávání.
  Dokonce i některé naše weby, které by asi moc vysoko být neměli, výrazně stoupli ve výsledcích vyhledávání.

 13. Koukám, že google už si dal práci a výsledek (pravděpodobně ručně) změnil a something.com je někde v nedohlednu

Komentáře nejsou povoleny.