Charakteristické ikonky

Každý den se setkáváme na internetu s desítkami, možná stovkami charakteristickými ikonkami, které vnímáme podvědomě. Známe jejich účel a nepochybujeme o něm. Například takoví ikonka od Facebooku Like it. Asi by jsme byli hodně překvapeni, pokud by nás přivedla na stránku s přihlášením k odběru novinek přes email. Jsou to právě velké korporace, které do nás touto formou hustí jakési podprahové informace.

 

Například, když zadám do vyhledávání na google Restaurace Tábor. Na prvním místě se objeví seznam restaurací. U každé je počet hvězdiček. To zřejmě znamená jak jsou dobré. Aniž by jsem věděl co vlastně dělám, můj mozek je neprojde abecedně ale nejdřív koukne na počet hvězdiček. Pak si je začnu asociovat s místem, kde se nachází. Tam jsou zase ty ikonky pro umístění na Google mapě. Jestlipak k sobě táhnou dostatek pozornosti? Ikonka A bývá většinou nejblíže k místu, které hledám. Zajímavější by bylo, ale dát jí na stránku bez jakéhokoliv popisu. Kolik lidí by předpokládalo, že když na ní kliknou tak se dostanou na stránku s mapou? Určitě ti, kteří google mapy využívají. K čemu by se ještě mohla dát využít? Tento druh komunikace může být zatraceně rychlý.

Napodobeniny známých značek jsou častým cílem celníků na různých tržištích. Dodnes nechápu proč vlastně ty produkty označují určitou značkou velké společnosti. Snad každému, kdo to kupuje je jasně, že se jedná o podvrh.  Prodejci se zbytečně vystavují problémům s policií, která jim to zabaví a hodí do drtičky. Anebo mají ty tři proužky, nějaký magický nádech? Kdyby jsem si udělal vyhledávač, pojmenoval jej Booble a použil barvu a styl Google loga, mohl by mít někdo podvědomí pocit, že výsledky jsou kvalitnější než na seznamu?

Když se Webtrh rozhodl otočit kormidlem o 180 stupňů, vznikla spousta klonů. Ačkoliv mezi technicky nejzdařilejší a nejperspektivnější patřil WebDeal hodně lidí s ním mělo/má problém protože jede na phpBB místo vBulletin. Zajímavé jak dlouhé roky návyku se najednou staly překážkou v pohodlném používání.

Podle mě jsme si extrémně zvykli na určité zaběhuté procesy a zlenivěli jsme přemýšlet. Podprahové vnímání nám k tomu ještě dopomohlo. Ideální by bylo se od toho odprostit, jenomže někdy je důležité rozhodnutí pro tvůrce stránek klíčové. Jestli uživatel nasharuje článek přes twitter je doslova otázkou zlomku vteřiny. Musí rychle najít povědomé tlačítko s logem Twittru. Za zlomek vteřiny už nad tím může mávnout rukou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů u „Charakteristické ikonky“

 1. “Dodnes nechápu proč vlastně ty produkty označují určitou značkou velké společnosti. ”

  Hadej. Mozna protoze znackove zbozi ma vetsi hodnotu, nez zbozi neznackove. Takze to jednak mohou prodat o neco draz, nez kdyby tam bylo smyslene logo, a jednak je o to vetsi zajem – pac pokud je to dobry podvrh, tak to (na prvni pohled) nepoznaji ani ostatni, ze to neni original. Takze v tom vypada (nebo si to alespon mysli) jako vetsi frajer, nez s no name trikem ;-)

  A pokud jsi nekdy prochazel nejakou vetsi trznici, tak bys videl opravdu dobre “podpultove” podvrhy, ktere opravdu na prvni pohled nerozeznas od originalu :-) Takze proto to delaji, proto to prodavaji. Proto se jim to vyplati. Vyplati se jim to dokonce i presto, ze jim nejake kusy obcas zabavi a zlikviduji… (btw pekne hnusne neekologicke mrhani prostredky – kdyby ty veci alespon dali nejake charite nebo neco…)

 2. V kvalitě těch výrobků na stánku či v oficiálním prodeji opravdu nemusí být velký rozdíl, vždyť se to všechno dělá v Číně/Asii a někdy i jedné továrně :-)

 3. Také souhlasím s tím, že je to neekologické. Na druhou stranu, vidět bezďáky, jak si vykračují ve značkovým oblečení Ralph Lauren a podobně, to by bylo něco. :-)

 4. No s tím oblečením s tržnice je to těžké, osobně například boty si už na tržnici v životě nekoupím. Nejen že mi nic nevydrželi, ale ještě jsem si pěkně zničil klenbu nohy, po pár letech jsem prozřel, jak je možný, že boty z tržnice se po třech měsících rozpadnou a ády za dvanáct stovek mám třetí rok a přestali mě konečně bolet nohy a kotníky. Asi na tom označení “značkové” něco bude, ale nemusí to platit vždy, to je pravda.

 5. Hvezdicky a podobne znaky ( ★★★ Check this http://spam.tld ★★★) pouzivam v reklamnich tweetech, maji nekdy i 2x vetsi proklikovost nez jenom textovy tweet.

 6. Abych byl imunní vůči jednomu nebo druhému systému, tak jsem dříve jednou za x měsíců změnil návyky -> windows vyměnil na linux, operu za firefox, gnome za kde. Člověk pak nezlenivěl.

 7. To máš svatou pravdu Drago. Třeba s tím webtrhem je to přesné. I já vidím, že webdeal je vymakanější než webfair, ale chodím raději na webfair…protože mi tak nějak připomíná webtrh (tam chodim taky)…Dvakrát do roka chodím do KFC na Twistera…a prostě nevím proč, když vedle u Řeka dělají stejnou porci za méně peněz a chutná lípe…Ale prostě když už du na baštu, tak do káefcéčka a nevím proč. Njn a marketingoví specialisté to vědí a budují ten brand…

Komentáře nejsou povoleny.