Tolik tlačítek a tak málo místa

Určitě jste zkoušeli přidat různá tlačítka pod/nad článek v naději že tím přilákáte více čtenářů. Některé služby fungují dobře, jiné fungují jen někde a najdou se i takové, které by fungovat měli, ale nějak to prostě nejde. Korunu tomu všemu nasadil ještě google s jeho G+1 tlačítkem. To by údajně mělo v dostatečném množství dokonce pomáhat i v SERP. Jenomže kam ty všechny tlačítka nacpat, aby je uživatelé používali?

Twitter

Jedno z největších překvapení nabídla služba Twitter. Zprávy se přes ní šíří velice rychle a během pár desítek minut může na stránky přivést stovky potenciálních čtenářů. A to dokonce lidí přímo z oboru. Takovýto efekt je srovnatelný snad jen s propagací na specializovaném diskuzním fóru.

Twitter nabízí celkem dvě tlačítka. Jedno je klasický “Tweet button”, který přidá obsah stránky na zeď majitele účtu a druhé je poměrně nové follow tlačítko.

Tweet button si můžete vytvořit zde. Po kliknutí na něj se zobrazí text v title stránky, URL v zkráceném tvaru a odkaz na účet majitele stránky. Výhodou je, že zkrácená URL se na zdi zobrazuje v plném znění. Bohužel se nedá sledovat kolik přes ní přišlo lidí, jste odkázání na své statistiky (Pokud by to nějak šlo, tak to prosím napište do komentářů, určitě nejsem sám koho to zajímá). Jestliže sáhnete po variantě, kde se zobrazuje počet tweetů, tak je třeba brát čísla s rezervou. Jednak k přepočtu dochází jednou za čas (po kliknutí se změní číslo jen naoko) a také se často započítávají nějak podivně.

Tweer button doporučuji dát na konec blogpostu, popřípadě obsahové části stránky.  Tlačítko by mělo mít klasický formát, který je hojně rozšířený. Pomocí API se sice dá vytvořit vlastní verze, ale moc to nedoporučuji. Někteří lidé jsou zvyklí klikat automaticky, pokud se jim článek líbí. Často o tom jestli návštěvníci kliknou, anebo půjdou dál rozhodují desetiny vteřiny, tak ať tyto desetiny nepřijdou nazmar, protože tlačítko vypadá jinak.

Když už jsme u toho twitter API. Atribut v odkazu data-text ovlivňuje obsah samotného přednastaveného tweetu. Není problém jej například ve WP předgenerovat tak, aby se zobrazoval titulek článku a pokud bude místo přidat tam ještě pár #štítků, což může přivést nové uživatele služby twitter, kteří pomocí #štítků hledají specifické tweety.

Jak funguje twitter follow tlačítko jsem psal nedávno. Pokud provozujete takové ty klasické blogy, kde je v pravém rohu fotka blogera a pod ní trochu autobiografie, tak právě sem patří. Popřípadě by se dalo dát ještě na stránku s kontaktem, anebo do spodní stránky, kam se většinou dává odkaz na provozovatele. Viděl jsem jej i v části, kde je odkaz na RSS.

Facebook

Facebook za poslední rok hodně ztratil na použitelnosti. Zdi přátel jsou zaplavované nepotřebným balastem a jen málo lidí uchránilo svůj profil od zásahu rodiny či kamarádů. Ti, jak je často známo, jsou zdrojem různých zbytečností. Na druhou stranu pokud je vaše stránka zaměřená právě na tyto zbytečnosti Facebook tlačítko nesmí na stránce chybět a to čím větší tím lepší.

Social bookmark tlačítka

Je to divné, ale služby jako linkuj.cz stále fungují a dokonce dokáží přivést na stránku reálné návštěvníky. U odbornějších stránek doporučuji nezatěžovat se tlačítkem a přidávat odkaz na článek manuálně. Většinou stejně moc kliků nezískáte, takže stránky s vtipy a karikaturami nemáte šanci porazit. Na druhou stranu odkazy se počítají a pár návštěvníků to přivede.

Mimochod social bookmarking většinou nabízí linkbuildeři v rámci paušálu (v průběhu měsíce co si je platíte nasubmitují všechny aktuální články do často používaných SB služeb). Mají to dobře vymyšlené, pak aby si je člověk platil každý měsíc, protože je lenivej to dělat ručně :)

Pozitivní zkušenosti mám s linkuj.cz, vybrali.sme.sk a jagg.cz. Všechny posílají návštěvníky.

G+1

Novinka od google, která by měla pomoct při specializovaném vyhledávání. Tlačítko Google+1 si můžete vytvořit zde. Zatím je ještě brzo na nějaké závěry. Popravdě s ním nemám praktické zkušenosti. V každém případě by mělo teoreticky zvedat autoritu webu. Více info zde.

Další tlačítka

Co by vám rozhodně nemělo uniknout, zvláště pokud děláte web pro BFU, je tlačítko přidat obsah na seznam.cz. Jedná se o tlačítko po jehož zmáčknutí si zaregistrovaný uživatel seznam.cz na svou seznam stránku přidá váš RSS kanál. Domovská stránka seznamu je vlastně taková velká RSS čtečka. Přeci jen domovskou stránku seznamu prý uvidí za měsíc přes 2M lidí, tak snad se z nich alespoň pár procent naučilo nevědomky RSS kanály používat. Navíc existují konspirační teorie, že čím více máte odběratelů RSS kanálu přes seznam čtečku, tím rychlejší je například indexace stránek. Tedy to platilo před nasazením nového seznambota 3.0. Ať je to jakkoliv Google počet odběratelů přes svou čtečku sleduje a dá se dohledat i v GWT. Pochybuji že by to seznam také nevyužil. Tlačítko se dá vygenerovat zde, úplně dole na stránce.

Teď mě žádná další nenapadají. Tedy alespoň pro české stránky. Jestli máte ještě nějaký nápad tak klidně napište do komentářů.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 Replies to “Tolik tlačítek a tak málo místa”

  1. Seznam má návštěvnost 2 miliony lidí za den, ne za měsíc. ;)

  2. delicious.com nepoužíváš? já s tim mam dobrý zkušenosti, hlavně s věcmi kolem webdesignu, nabízí mi to zajímavé články (v AJ), u odborných věcí to má význam, pro BFU ne.

  3. Pěkný souhrn, osobně jsem ale na nějaké přidávání článků do linkuj a pod rezignoval, stojí to moc času a pokud není článek zábavný, lidi to nesdílejí.
    Naopak, pokud je kvalitní, lidi sdílejí sami i bez butonů…

Comments are closed.