.cz doména pokořila hranici 800K

Dneska v 8:20 a 48 vteřin k tomu padla hranice 800 tisíc aktivních .cz domén. Česká národní doména tak pokořila další metu. Pravidelný růst v podobě 10K domén/měsíc je podle vyjádření CZ NIC způsoben přechodem na nový registrační systém FRED v roce 2007. Z celkového počtu 800K domén vlastní skoro polovinu lidé s pouze jednou doménou. Nejvíce domén, registrovaných na jednoho člověka je 2752. Ale jak dobře víme, spousta domainerů má více kontaktů. České doméně nezbývá než poblahopřát a věřit, že do konce roku 2013 překoná magickou hranici jednoho milionu aktivních domén.

Co znamená více registrací?

Čím více registrací tím více peněz pro CZ NIC. Vzhledem k tomu, že CZ NIC je nezisková organizace, většinou se snaží narůstající příjmy nějak přerozdělovat. Možná se tak dočkáme opětovného snižování ceny .cz domény. To poslední bylo 1.2.2011, kdy nákupní cena pro registrátory klesla na 140 CZK (viz. článek .cz domény opět zlevní). Mohla by se tak dostat na úroveň .com, domény, která se naopak možná bude zdražovat. Tedy nepočítám li samozřejmě DPH.

Víc domén, méně prostoru k registraci

Narůstající počet domén samozřejmě snižuje šanci najít vhodnou kombinaci slov k registraci. Podle mého odhadu jakmile doména přesáhne 300K až 400K domén už začíná být problém najít vhodnou doménu. Samozřejmě nezáleží jen na čistě počtu domén, ale i na konkurenci. Ta je na internetu ovlivněna například affiliate programy. U nás si vezměte třeba cestovní ruch. Máme tu hned několik dominantních cestovních kanceláří, které vyplácí slušné provize. Není se tak čemu divit, že na většině použitelných zájezdových domén je buď MFA, minisite anebo podobných ziskuchtivý projekt.

Možnosti jak to řešit je několik. Doménu koupit od původního vlastníka, anebo sáhnout po jiné alternativní TLD. Pokud nemůžete najít alespoň něco podobného na .cz, tak se často za naší národní doménu hledá náhrada u .com anebo .eu. I když aby jsem se přiznal o žádném prodeji .eu domény jsem za poslední půlrok neslyšel. Zato několik prodejů .com domén se ke mě doneslo. Přitom ceny začínají na několika tisících, ale teď z hlavy si vzpomenu na tři, které jsou v řádech několika desítek tisíc. Jeden z toho byl za 50K. Když nad tím přemýšlím, tak v roce 2011 jsem prodal víc .com domén než .cz domén. A nemyslím, že se situace zlepší, zvláště pokud klesne cena .cz domén.

Závěř

Česká národní doména prostě roste. Velkou zásluhu na tom nesporně má vedení CZ NIC, které se rozhodlo zavést progresivní systém bez zbytečných formalit a otevřít registraci .cz domény celému světu. Co víc si přát. Možná IDN ;)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „.cz doména pokořila hranici 800K“

  1. Jaj boze, keby tak u nas nebol sk-nic, ktory robi vlastne presny opak ako CZ NIC

  2. Tak to bylo těsně, zrovna dneska jsem registroval doménu, mám tu mail od nic.cz z 8:18 … tak to jsem byl asi 799 99x :)

Komentáře nejsou povoleny.