Sociální sítě a autorita stránky

Začátek tohoto měsíce by se dal nazvat takovou menší SEO revolucí. Minimálně alespoň co se týká linkbuildingu. Nemám teď na mysli pochybnou registraci do katalogu, ale spíše linkbuilding zaměřený na posilování autority konkrétní stránky, popřípadě celého webu.

Na sociálních sítích se sdílí velké množství informací formou odkazů na jejich zdroje. Už dávno se spekulovalo jakou váhu asi mají na autoritu zdroje. Začátkem tohoto měsíce se zástupci vyhledávačů k této problematice vyjádřili.

Page Rank vs Social Rank

Nofollow už dnes neznamená příkaz pro robota nechoď dál. S příchodem CMS, které se dokážou sami nainstalovat už nofollow byl prakticky na každém odkazu, který nebyl součástí navigace stránky. Nešlo ani tak o link juice, který neměl kam téct jako spíše o problém s odkazováním na nové zdroje informací. Brzo se tak nofollow stal jen alibi pro případné vyhnutí se bad ranku. Roboti skrz něj dále hledají nové informace na rozlehlých pláních internetu. Princip page ranku se tak trochu začal vytrácet.

Další ránou pro page rank se stali právě sociální sítě. Doslova moře odkazů, které stačilo kategorizovat a rázem by se daly vybrat nejlepší a nejaktuálnější zábavná videa, bulvární články anebo informace ze zákulisí jakéhokoliv očekávaného projektu. Stačí to jen dostatečně rychle indexovat a přepisovat výsledky na právě aktuálně nejvíce hledané slovní spojení. Ostatně o tom o čem se nejvíce mluví o tom se i píše a na to se i hodně odkazuje. Navíc se dá sledovat i aktuálnost témat. Ovšem kdo ze sociálních sítí by riskoval zaplavení spamem. Prostě tam plácli nofollow a konec.

Tak se začaly objevovat teorie o existenci jakéhosi Social Ranku, který je známí též pod označením HumanRank, LikeItRank, AuthorRank, NofollowRank anebo TweetRank. Princip je jednoduchý čím více autoritativních lidí na článek odkazuje tím větší má stránka váhu. Zjednodušeně řečeno jako kdyby stránku nahradil člověk a počet odkazů na něj vedoucích počtem followerů. Když tento člověk s velkým počtem followerů na někoho dá odkaz tak bude mít větší váhu než od člověku kdo jich má málo.

Co na to vyhledávače

Ovlivňování pozic

Jak Bing tak Google svorně přiznávají, že sledují sociální sítě. Například velké množství odkazující na Twitteru může v “menší” míře ovlivnit výsledky ve vyhledávání. Například na službě Bing Social Search je to velice důležité kritérium. Google se jen přiznal že za jistých nespecifikovaných a výjimečných okolností může mít velké množství odkazů vliv na články zabývající se aktuální událostí. Oba dva vyhledávače jsou v tomto dosti opatrní. Očividně nechtějí prozradit jak moc můžou tyto odkazy ovlivnit SERP.

Autorita osobnosti

Zajímavá je otázka padla ohledně identifikování osob v sociálních sítích. Například Bill Gates má na twitter přes 1,8M followerů. To už by mohla být autorita.

Bing si na to dává pozor. Rozlišuje jednotlivé lidi, takže slovní spojení, které se jich týkají mají vliv na výsledky vyhledávání. Zároveň se snaží k lidem přiřazovat kým jsou a co dělají.

Google se jen přiznal, že lidi porovnává s tím, že přece nemůže si být jistý kdo je vlastně kým v reálném životě.

Co facebook

Bing zajímají jen odkazy a obsah na fan stránkách a statusy, které jsou označené jako pro všechny. Pokud tedy chcete, aby Bing zaregistroval odkaz musíte příspěvek na zdi odznačit jako Všichni (takový ten zámeček nalevo od tlačítka Sdílet).

Google se staví k Facebooku stejně jako k Twitteru.

Nová doba linkbuildingu?

Když se něco provalí  většinou už je pozdě s tím začínat. V tomto případě je podle mě ještě čas. Není tu moc lidí, kteří nabízí za peníze tweetnout nějaký ten odkaz a už vůbec ne lidé, kteří to dělají kvůli linkbuildingu. Jak facebook skupiny, tak i tweety se většinou prodávají za účelem získání návštěvnosti. Navíc u nás má stále dominantní postavení seznam a o tom nevím, že by nějak masivně a rychle dokázal pracovat s výsledky sociálních sítí.

V každém případě se těším na vaše komentáře.

Zdroje


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Sociální sítě a autorita stránky“

 1. Toto tuším už dávno a snažím se toho v menší víře využívat. Každopádně, nevím, zda to pomáhá nebo ne, sociální linkbulding mi doplňuje klasický. Měřit se to moc dobře nedá.

 2. Nedávno som robil menší test s nofollow :).
  Vytvoril som jednoduchý web na .info doméne a odkazoval naň odkazmi s atributom nofollow.
  Žiadny adsense, žiadny analytics ani google addurl a napriek tomu bol web za pár dní zaindexovaný :).
  Nofollow už nie je to, čo býval.

 3. rawat:
  Co ma atribut nofollow spolocne s indexaciou webu? Vyhldavacu oznamis ze EXISTUJE stranka, ale nechces danemu odkazu resp. cielovemu webu “prilepsovat” na sile svojim webom. Tam nejde o to ze mu zakazes atributom nofollow indexaciu…

 4. @tx- zrejme si nepohopil, tak si to prečítaj ešte raz.
  Nofollow znamená nesledovať, čiže bot by nemal cez ten odkaz stránku navštíviť.
  Google sa o stránke nemal ako dozvedieť, iba cez odkazy nofollow a cez to stránku navštívil práve cez tieto odkazy.
  Nikdy som nepísal, že s nofollow zakážeš indexáciu, takže treba čítať :)

 5. Taky plánuju seriál věnovaný linkbuildingu. Na ten tvůj se taky těším.

 6. Olda Šálek: lehce jsem si toho i u tebe vsiml a myslim ze to funguje :)

Komentáře nejsou povoleny.