Sesbírané rady ohledně PPC

Skoro každý den procházím různá fóra, která se zabývají monetizací webů, blogů, portálů anebo minisites. Je zajímavé jak se mění různé rady a pohledy na vydělávání. Pokusil jsem se sepsat nejzajímavější tipy. Většina je cílena na adsense, ale podle mě se dají použít jak pro ostatní PPC systémy, tak i pro affiliate, který často pro specifické blogy či magazíny funguje daleko lépe.

 1. Nebuďte lenivý. Každý článek by se měl objevit na linkovacích stránkách jako linkuj.cz, vybrali.sme.sk anebo nalinkovat do facebooku. I když často pochybujeme o účinnosti může se právě přes tyto stánky dostat někdo, kdo bude v budoucnosti chtít kupit reklamu, anebo má svůj blog kde se o článku zmíní.
 2. SEO vám na reklamu neklikne, to zvládnou jen reální návštěvníci. Komentáře z cizích blogů, podpisy, odkazy v textové (neklikatelné) podobě jsou sice jen dočasným zdrojem návštěvníků, ale lepší vrabec v hrsti než holub na střeše ;)
 3. Smysluplné příspěvky na fórech a v komentářích vždy přinesou více návštěvníků než Máš to hezké, Také si to myslím, Jj má pravdu.
 4. Nejvíce návštěvníků z podpisu na fóru získáte, pokud je váš příspěvek odpovědí na otázku, hned pod otázkou (1. příspěvek je otázka, 2. příspěvek je detailní odpověď na otázku.) Proto se vyplatí odpovídat i na sebehloupější otázku, která se už po Xté objevila :)
 5. Experimentujte s umístěním reklam. Občas přehodit reklamní pozice, upravit design není na škodu. Vrátit to můžete vždy.
 6. Lepší je postupné přidávání obsahu než nárazové. Většina CMS systémů umožňuje zařadit článek do fronty. Ideální počet publikovaných článků za týden je 3 – 4 (poměr cena/výkon).
 7. Adsense občas experimentuje s designem reklamních ploch. Někdy je dobré, aby reklama vynikla jindy, aby zapadla. Použít se dá i paleta barev, která se bude náhodně měnit.
 8. Grafická reklama má téměř vždy lepší proklik než klasická. U 468×60 je i dostatečná konkurence. Specifické velké formáty se zase dobře ujmou u herních webů.
 9. V jednoduchosti je krása. Složitý design je dobrý pro stránky nového filmu, popřípadě velké firmy. V přeplácaném designu se jakákoliv reklama ztrácí. Prostě keep it simple.
 10. Ve velkém množství rad se opakuje 336×280 textová reklama pod každým nadpisem článku má nejlepší efektivitu.*
 11. Správný odkaz je modrý (#0000ff) a podržený. Všeobecně platí, že by měl odkaz mít stejnou barvu jakou ostatní odkazy na stránce. **
 12. Komentáře na blogu o tom co teď letí určitě přinesou pár desítek lidí denně, ale pokud máte odborný blog s naprosto odlišným zaměřením určitě nepřinesou kliky.
 13. 1 – 2% proklik se rozhodně nepovažuje za nízký.
 14. Je nutné dbát i na ostatní reklamní plochy na stránce. Pokud máte 5 reklamních ploch a jedna z toho je adsense, tak se není čemu divit, že má proklik jen 0,5%.
 15. Pojmenujte si každou reklamní plochu pomocí kanálů. Pro optimalizaci je nutné vědět co vlastně potřebujete optimalizovat.
 16. Za zobrazování reklam ve službě AdSense pro obsah obdrží majitelé stránek 68 % částky.***
 17. Pokud vyděláváte měsíčně na blogu/portálu několik tisíc určitě se vyplatí investovat do kvalitního hostingu a designu. Obojí má vliv na proklik. Není nic horšího než, když návštěvník odejde jen proto, že už půl minuty čeká na načtení článku.
 18. Po prvním šeku (výplatě) nezlenivět, na to máte čas, až budete vydělávat 3000 EUR/měsíc ****
 19. U galerií s obrázky často chybí dostatek textu. Adsense prý reaguje na jméno obrázku. Četl jsem doporučení přejmenovávat obrázky, tak aby popisovali co na nich je. Místo 0007.jpg nebo image01.jpg používat dovolena-v-chorvatsku-zlaty-roh-1.jpg. Do alt pak napsat vše s diakritikou.
 20. Často platí, čím specifičtější je obsah tím více je placeno za reklamu. Za klávesnice je cca 0,15 EUR za mini klávesnice cca 0,24 UER. Nemůžu teď najít nějaký lepší příklad, takže snad je to pochopitelné, kdyžtak najdu jiný.

* U nás je nutné zvážit miniaturu u výsledku seznamu. Robot co dělá náhledy totiž adsense reklamu nahrazuje prázdným místem.

** Lidé většinou odkaz často přehlédnou. Pokud je podržený vědí že je to odkaz.

*** Pokaždé se se mnou někdo hádá takže důkaz.

**** Tahle rada se mi fakt líbila :)

Ok tak 20 by pro dnešek stačilo. Mám tu sice ještě pár dalších, ale ty si necháme třeba na příště, pokud se bude tento druh článku líbit. Takže napište váš názor, jeden nofollow odkaz automaticky v ceně ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 komentářů u „Sesbírané rady ohledně PPC“

 1. Dík za pěkný souhrn. Vždycky se rád dozvím, že už jen chvilku a můžu začít být líný :).

  Zvlášť to radu 10 jsem neznal, asi vyzkouším, i když ten formát je dost obludný.

 2. Musím souhlasit že v jednoduchosti je síla, s novým defaultním themesem pro wordpress twentyten jsem spokojen a používám ho jen v lehkých úpravách na několika svých webech. Výsledek je čistý a přehledný a reklama se do něj snadno implementuje.

 3. Moc hezký souhrn. S tou reklamou v bodu 10 máš sice pravdu, ale zase je to věštšinou na úkor „krásy“ toho blogu, protože pak to působí přeplácaně.

  S pojmenováváním obrázků je to velmi důležité, protože to skutečně funguje. Mě třeba na web chodí 10 lidí denně jenom na obrázky z google imgres.

  Pokud jde o linkování tak vybrali.sme.sk je lepší než linkuj. Jednou se mi tam podařilo získat 4 hlasy u článku a navštívilo ho přes 100 lidí.

 4. Joj, velmi som rád, že to niekto zhrnul. Ja som niečo podobné písal s rozmiestnením plôch.

 5. Určitě jsem chtěl okomentovat víc bodů, ale kdo to má číst desetkrát/dvakrát dokola, že? Takže ty zásadní.

  8. Na webu s dobrym tématem vám neobrázková reklama může při mnohem menšim prokliku vydělat mnohem víc peněz. Záleží na zaměření webu.

  10. Pozor na porušení podmínek. Na webu můžete mít reklamu umístěnou v rozporu s podmínkama třeba rok než si toho někdo všimne. Doporučuju dát čárku pod nadpis, reklamu do rámečku nebo odlišit pozadí.

 6. dobrý souhrn a je v něm hodně pravdy, jen bod 10. bod? je otázkou zda nám záleží a do jaké míry je tím ovlivněna návratnost uživatele,, ne vždy je ideální návštěvníka za pár centů poslat pryč hned na začátku

  • Ok takže ke zkratkám.
   PPC – Pay Per Click – Je obchodní model internetové reklamy
   CPC – Cost Per Click – Je množství peněz, které zaplatí inzerent za proklik

 7. pozeram, ze admin ma nastudovane info z wikipedie.) kazdopadne, pod nazvom clanku „rady ohladom PPC“ si skor predstavim nieco ako keyword research, zvysenie quality score a znizenie cpc, optimalizacia landing pages, trackovanie konvertovania etc. proste vsetko ohladom reklamy na Adwords (Yahoo/MSN)

  ak si dalej precitam obsah clanku pride mi na mieste nazov typu skor „zvysenie ctr“ alebo „rady ohladom adsense“.)

  peace

  F.

 8. Pěkný článek.

  Já na reklamu neklikám. Pokud mě web zaujme (jako například tvůj), tak na reklamy občas kliknu. Ale pokud mě jen zaujme nějaký odkaz, tak si ho zkopíruji a dám do adresy…

 9. Jojo ten nadpis ohledně PPC je trochu mimo, čekal jsem spíše jak optimalizovat Sklik a AdWords:-)

  Ale jinak tipy pěkné, díky ;-)

 10. Super článek, pěkně všechno pokupě, co kdokoliv má web s adsense musí znát. Dík.

 11. Přesně tohle je typ článku, který se nejen hezky čte, ale jsou v něm konkrétní použitelné informace. Bravo a díky!

Komentáře nejsou povoleny.