Jak na indexaci seznamu

Poslední dobou se nějak množí dotazy ohledně seznamu a jeho fungování/nefungování. Vybral jsem pár nejdůležitějších a zkusil na ně odpověď, anebo dohledat nejpřijatelnější odpověď.

 • Jak co nejrychlejší indexování stránky seznamem?
 • Takže, pokud jsou stránky úplně nové první co musíte udělat je Přidat stránku do seznamu. Je to jediná zaručená metoda, která urychlí celý proces, který trvá podle mích zkušeností 3 – 4 týdny. Během prvního týdne si stránky projede crawler, v druhém týdnu dostanou srank a začnou se objevovat v seznamu po zadaní site:domena.tld, ale nepůjde je ještě najít ani když použijete unikátní řetězec. Mezi 3 – 4 týdnem se pak začnou objevovat stránky ve výsledcích běžného hledání.
 • Pomáhá registrace do katalogů?
 • Ačkoliv je efektivita registrace do katalogu sporná, nenajdete snad nikoho, kdo by jasně řekl že je k ničemu. Každý zpětný odkaz se počítá.
 • Bere seznam do úvahu nofollow odkazy?
 • Ano, noffolow odkazy mají vliv na pozici ve vyhledávači. Podle mého osobního názoru mají vliv i na srank. Bouhžel ten skáče natolik, že není možné to říct s jistotou.
 • Bere seznam v úvahu javascript odkazy?
 • Tohle jsem bouhžel nezkoušel. Pokud má někdo nějaké zkušenosti tak napište do diskuze.
 • Pokud udělám minisite a dám jej registrovat do vyhledávačů jaký můžu čekat srank?
 • Pokud nevedou žádné jiné odkazy a minisite je interně prolinkované o rozsahu 5 – 10 stránek, tak podle mích zkušeností 30 – 40. S tendencí postupně upadat.
 • Některé stránky jsou v indexu do 24 hodin jak na to?
 • Seznam má rád zaběhnuté stránky s historii, které mají růstovou tendenci. Piště každý den na blogu nový článek a nabádejte čtenáře ať odebírají RSS kanál. Ti co k tomu používají seznam vám tak pomůžou s k rychlejší indexaci obsahu. Vyzkoušeno (včerejší článek) a potvrzeno nejen mnou.
 • Ze seznamu se mi ztrácí indexované stránky.
 • Tady je odpovědí několik:
 1. Redirekt problém. Pokud používáte nějaký redirekt 302 (plugin, .htacces, webhosting má akcelerátor), seznam proti tomu v posledních měsících dost bojuje. Ujistěte se, že redirekt je rovnou 301 (permanentní).
 2. Nedostupnost stránek. Pokud se pomalu načítají (zahraniční hosting, přetížený server) stránky mohou dočasně vypadnout z indexu.
 3. Na stránce je více cizojazyčného textu než českého. Častý problém u WordPressu, kde se použije anglická (nepřeložená) šablona a málo textu. Tento problém je hlavně u kódování UTF-8. Stránky s WIN-1250 nebo ISO 8859-2 tento problém nemají automaticky jsou považované za české. Pokud používáte UTF-8 tak vždy se postarejte, aby na stránce bylo dostatek českého textu. Jednomu webtržníkovi jsem dokonce doporučil, aby si dal do footeru české prohlášení o obsahu a klíčová slova k webu pak odkazovali na mainpage. V podstatě tak spojil potřebné s užitečný. Za 3 týdny mi napsal, že stránky už přibývají a navíc se mu zlepšila pozice. Zatímco u přibývání stránek je to sporné (možná seznamáci něco opravili) tak zlepšení pozice by jsem i tomuto klidně připsal.
 4. Ujistěte se, že v meta description není více anglických slov jak českých. Tohle sice není z mojí hlavy, ale prý to pomohlo.
 5. Ujistěte se, že nějaký nový sitewide odkaz není na závadný obsah. Seznam prochází a reviduje stránky postupně, můžou vypadávat s tím jak postupně odkazují na stránky se závadným obsahem.
 • Jak poznám, že něco není v pořádku?
 • Sledujte srank. Pokud máte třeba 80 a padne na 60 něco se děje špatně. Mělo by vás to vyprovokovat k tomu, aby jste se vrhli alespoň na letmou analýzu. Zjistěte jestli neubylo stránek z indexu, jestli některé stránky nevrací místo kódu 200 dočasné redirekty 302 (prostě co vrací hlavička servru když se jí dotkne robot a ne prohlížeč, který redirekt řeší prostě přesměrováním).  Rozsáhlejší výpadky webhostingu můžou být také příčinou, ale pak by stálo za to zapřemýšlet spíše o nějakém profesionálnějším řešení (dražší webhosting, VPS).
 • Soumrak patičkářů pravda nebo fikce?
 • Patičkové odkazy stále poměrně dobře fungují u starých MFA a minisites. U nových projektů se spíše přechází na intextové odkazování. Co rozhodně seznam nebere s rezervou jsou odkazy v hlavičce formou lišty. Pokud se při každé návštěvě robota změní jejich obsah (příznak generování nějakým výměnným systémem), tak je penalizace na spadnutí. Osobně ale mám pocit, že se spíše jedná o ruční/poloautoamtickou penalizaci než nějaké automatické řešení.
 • Je pro seznam duplicitní text problém?
 • Sice tvrdí že ano, ale moje zkušenosti jsou takové že se s ním dá v pohodě dostat do indexu. Určitě záleží na rozsahu, pokud je formou přijatelné citace tak by to neměl být problém. Chce to tam mít i nějaký vlastní text.
 • Jaký má vliv doména na současnou verzi seznamu?
 • Jak bylo už mnohokrát prezentováno vývojáři seznamu, tak už prakticky žádný. Respektive byl natolik degradován, že je to naprosto jedno. A špatná vs dobrá doména na seznam nemá zásadní vliv.
 • Kontroluje seznam záznamy whois?
 • Ano kontroluje jak majitele domény tak i DNS. Dokáže poznat že linkujete na vlastní projekty v rámci jednoho i více serverů.
 • Má stále penalizované weby (snížený srank) za directoglobal.com/mlink.cz i když jsem vše dávno odstranil co teď?
 • Seznam na rozdíl od google neodpouští tak rychle, takže zatím čekat. Mě osobně nepomohl změnit hosting, design i naprosto předělat obsah. Srank je prostě 10 i když by měl být někde kolem 50 – 60 :)
 • Může někdo garantovat zvýšení sranku? Prostě to nabízet?
 • Do sranku 60 to mám vyzkoušené. Teoreticky by šel zvednout i na 70, ale výše by to bylo už moc drahé. Je potřeba si ale uvědomit, že to nebude levná záležitost a na jak dlouhou dobu to bude.
 • Když budu mít zvýšený srank zvedne se i návštěvnost?
 • Tohle je zavádějící otázka. Většinou je vysoký srank důsledkem velkého množství zpětných odkazů, optimalizace linkovací politiky projektu (např. intext odkazy na kategorie, podobné články atd.) a také rozsáhlosti projektu. Prostě srank jednak roste s počtem odkazů, ale také lze vytáhnout až 50 jen pomocí vybudován velkého množství obsahových stránek, které odkazují na tu hlavní. Navíc srank postupně roste i s věkem webu. Když se nad tím vším zamyslíte tak ve výsledku to musí být masivní, známý projekt, který už má něco za sebou. V podstatě se dá říct, že rostoucí srank by podobně jako google page rank měl být spíše důsledkem dobře vedeného projektu. Odpověď je tedy ano ale spíše jako důsledek nikoliv důvod.
 • Prudký pokles ve výsledcích vyhledávání na seznamu postihl moji stránku, co se mohlo stát?
 • Důvodů může být opravdu velké množství. Zkuste se zamyslet jaké jste udělali v poslední době (poslední 3 týdny) úpravy na web. Jaké skončili reklamní kampaně. Pokud nemůžete na nic přijít zkontroluje si srank pokud také klesnul, zjistěte jestli neubylo počet indexovaných stránek. Velká síla webu je právě v indexovaných stránkách. Pokud je úbytek markantní zkuste znovu zvážit jestli neproběhla na webu nějaká úprava. Pokud je odpověď ne, tak zkuste projít návštěvnost jestli neklesla třeba v důsledku výpadků nebo pomalu se natahujícímu webu. Jestli proběhla nějaká údržba hostingu počkejte týden. Pokud se po týdnu nic nezlepší (pozice, počet indexovaných stránek, srank) bude to chtít asi konzultaci s nějakým SEO odborníkem. V každém případě místo nadávání na seznam doporučuju věnovat čas na linkbuilding (napsat pár promo článků, diskutovat o vylepšeních na tématických fórech atd.)
 • Nový web mi vyskočil nahoru a pak zase spadl. Asi jsem něco pokazil :(
 • Podobně jako google i seznam nechá na chvilku ochutnat nový web krásy první stránky. Většinou je to doprovázeno i krátkodobým zvýšením sranku (u mích minisites to bylo vždy vyskočení na srank 40 a pak spadli na 20 – 30). Netřeba se bát. Tak to prostě chodí :)
 • Když nahlásím podvodníka přede mnou za jak dlouho mi uhne z cesty?
 • Nevím nezkoušel jsem. Nejsem zastáncem této metody. Možná někdo z diskuze poradí.
 • Kdy je MFA pro seznam nežádoucí?
 • Na tohle se nedá jednoznačně odpovědět, ale dlouhodobě si vedou dobře spíše minisites kde více prostoru zabírá text než reklama + odkazy. Já dávám na minisites vždy alespoň 1KB textu, který většinou sám napíšu. Vím, že stačí menší množství, ale já to tak prostě dělám. Hlavně u MFA necpěte odkazy do hlavičky. Statická patička na své další projekty nevadí (odzkoušeno). Pokud je naopak tématická tak slušně pomáhá (odzkoušeno).  I když já osobně teď přecházím spíše na intextové linkování.
 • Existuje nějaká metoda na monitorování svého webu na seznamu? site:domena.tld mi nepřijde moc efektivní, protože neodráží to co je právě ve výsledku hledání, ale jen na HDD serveru seznamu.
 • Na každou stránku si do footeru přidejte MD5(“identifikator stránky”).”domenaTLD”. Pak je možné se na tento identifikátor přes MD5 ptát seznamu. Vždy by měl vyhodit jen jeden výsledek, popřípadě výsledek na první stránce. Pomocí robota takhle lze testovat kolik stránek se opravdu na seznamu zobrazuje, aniž by je bylo nutné hledat je podle nějaké rozsáhlejší fráze. Chce to už ale nějaké znalosti programování v PHP. Pokud nechcete zkoušet MD5 klidně tam můžete hodit i něco jako 404MCOMjak-na-indexaci-seznamu. Prostě nějaký unikátní shluk písmen, který poslouží k hledání. Ale přes MD5 lze udělat poměrně slušné automatizované řešení.

Tak to je pro dnešek vše. Už je to trochu dlouhý článek. Příště můžeme pokračovat :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

13 Replies to “Jak na indexaci seznamu”

 1. Registrace do cca. 30-40 katalogů by měla stačit na první stranu málo konkurenčního dvouslovného keywordu. Přesná hledanost kolem 100 denně.
  Alespoň se mi tak jeden web umístil.

 2. ad 4) Seznam JS odkazy nevidi… ale pocitam, ze se bude ubirat stejnym smerem jako Google

 3. Bere seznam v úvahu javascript odkazy?
  Seznam určitě ne.

 4. Ještě k seznamu, který poslední dobou vůbec neindexuje nové weby a nesmyslně se propadají indexy stránek, které jedou na wordpressu.

 5. ahoj, mam dvě domény, jedna necelý rok stará srank 60 good linkbuilding a druhá stará 4 měsíce low linkbuilding a srank taky 60. Dá se ještě nějakým způsobem zvednout? díky /jedná se o e-play.cz a freebit.cz/

 6. Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze pokud pridate sve stranky do 20-30 kvalitnich* katalogu, tak budete mit minimum SR40 PR2.
  * – Pozor na linkfarmy.

 7. Velice pěkně sepsané, mnoho zajímavého knowhow na jednom místě, toto bych doporučil zalinkovat na webtrhu aby te pořád mladí webtržníci neotravovali se stejnými dotazy.

 8. ad 1) mám zkušenost, že stačí vložit několik odkazů na podobné již indexované weby (plus registrace do cca 10 velkých katalogů) a stránky seznam přes site:urlwebu najde zhruba za týden

  ad ) Kontroluje seznam záznamy whois?
  Ano kontroluje jak majitele domény tak i DNS. Dokáže poznat že linkujete na vlastní projekty v rámci jednoho i více serverů.

  – Tak tao informace je hodně zajímavá, děkuji za ní, o tom jsem nevěděl ani mě nenapadlo si tuto otázku vůbec kdy položit !

 9. Tak ono kontrolování serverů a jejich spojitostí jsou strašákem číslo 1 pro všechny co linkují v rámci jedné sítě. Zajímalo by mě jak to obejít? existuje nějaká možnost jak dynamicky měnit IP adresy jednotlivých stránek.

 10. Kontroluje seznam záznamy whois?
  Ano kontroluje jak majitele domény tak i DNS. Dokáže poznat že linkujete na vlastní projekty v rámci jednoho i více serverů.

  Myslím si správně, že bych za tohle mohl být nějakým způsobem penalizován? Vlastním velké množství webů s podobnou tématikou, které jsou mezi sebou prolinkovány, ale weby jsou unikatní, žádný kopírák.

 11. Někde jsem četl, že stačí aby na vás linkovalo 5-8 webů s srank 70-80 a dostanete se na podobný rank. Zatím jsem se nejvýš dostal na 60.

Comments are closed.