Google se nám zlobí – na directoglobal

evil_google.jpg

Před pár dny proběhl minipřepočet google page ranku. Při tomto přepočtu se většinou rozdává penalizace těm zlobivým a těm, kteří byli hodní a drželi se google politiky cukru a biče naopak se jejich page rank vrátil do původního stavu. Z velkého množství webů a minisites, které mám jsem zaznamenal propad jen u jednoho webu a to z 1 na 0. Celkem mě to nepotěšilo protože plánuji jeho redesign a povýšení z minisite na informační web s rozsahem 100 podstránek unikátních informací. Nijak sem tomu ale nevěnoval pozornost, protože občas se to hold u google stane a některé weby jsou penalizované, aby za pár měsíců se zase bez jediné změny na nich vrátili do původní podoby. Druhý den se ale na webtrhu objevila zajímavá diskuzu.

Jeden webtržník dostal velkou penalizaci, protože prý má na stránkách directoglobal. No říkám si to je nějaká blbost. Mám tam 29 webů a jen jeden dostal penalizaci. Jenomže se začínají ozívat další a další. Až jednoho napadlo, aby jsem udělal pomocí crawlera test, kolik webů dostalo penalizaci. Nastartoval jsem teda crawlera a prošel to. Výsledek byl velice zajímavý. Celkem crawler nabral 934 webů, které mají jako měnu CZK, podle directoglobal mělo 736 webů GPR větší jak 0. Po mém testu jsem zjistil, že zůstalo pouze 425 webů s page rankem větším jak 0. No musím uznat, že si google pěkně smlsnul když penalizoval 42,55% webů na directoglobal.

Důvod penalizace může být různý. Directoglobal není adfox nebo adsense reklama v javascriptu. Penalizace mohla přijít za nadměrné množství odkazů, které nemají nic společného s tématikou webu. Mnoho lidí také používá třeba 12 slotů na stránce + další externí odkazy. Nebo kombinuje directoglobal s backlinks nebo mlink (či jak se ten nový systém jmenuje) a tomu už říkám jasná sebevražda. Těžko říct kolik % lidí prostě doplatilo za „přelinkovanost“ svého webu a klasický algoritmus jim prostě snížil ranky a kolik z toho byla akce proti directuglobal. Upřimně stále se mi moc nechce věřit, že by to google vůbec za to stálo.

Ok nastala doba penalizací co teď?

Stránky jako třeba můj blog mají ranky spíše pro ozdobu. Podle statistik mám pár set věrných čtenářů (moc vám všem děkuju), kterým je jedno jestli má můj blog page rank 2 nebo 4. Hledají informace a novinky. Pokud jim to budu pravidelně dodávat v patřičné kvalitě, tak se sem budou vracet. Nové čtenáře získávám přes vyhledávače, komentáře, různé linkovací služby (linkuj, jagg) a na tyhle zdroje se penalizace nevztahuje. Navíc lidé, kteří si kupují reklamu na mém blogu jí nekupují hlavně kvůli rankům (360Kč za page rank 4 a srank 90 je trochu moc). Osobně si myslím, že lepší monetizaci by jsem zatím v ČR nenašel. Takže pokud mě to bude stát GPR tak mi je to prostě jedno.

Moje minisites až na jedno penalizaci neschytaly. Pokud by získaly, stejně většina lidí kupuje odkazy hlavně kvůlu seznamu, což je největším zdrojem BFU a všichni moc dobře víme že za pár stovek měsíčně se dá pomocí directoglobal pohnout s pozicí na seznamu sakra dobře. Levné odkazy proto pujdou na dračku, stačí když budou levné a s Srankem alespoň 10 (srank 10 = zaindexováno seznamem).

A větší weby (nad 50K UIP/měsíc), kterých by tak rád měl majitel directoglobal v systému více? No tak těm jsou ranky úplně ukradené.

Další informace o penalizaci

Pokud jste dostali penalizaci a chcete svůj rank zpět existuje několik možností. Vydržet a za 3 – 6 měsíců to google prostě vzdá a vrátí vám ranky (vyzkoušeno), anebo všechny problémové věci z webu odstranit. Nesmí to však být jen directoglobal, ale také cokoliv ostatního co připomíná koupené odkazy. Následně bude váš web monitorován. Po dalším minipřepočtu se vám ranky vrátí. Monitoring ale bude pokračovat. Pokud nasadíte cokoliv co jenom vzdáleně bude připomínat koupený odkaz tak přijdete znovu o ranky. Takže budet na google muset pomaloučku polehoučku, anebo se na něj prostě vykašlat a přetrpět si období útisku :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

27 komentářů u „Google se nám zlobí – na directoglobal“

  1. s tím rel=“nofollow“ mě to napadlo už dávno, jenom přečtení podmínek mě zarazilo :-)

  2. Docela evidentně to byla akce proti directu, protože ačkoliv nemám proidaný jediný slot. Slítnul jsem ze GPR4 na 2.

Komentáře nejsou povoleny.