13 zajímavostí o IDN

Na namepros.com jsem našel pár velice užitečných rad pro IDN domény a rozhodl se, že vyberu ty nejlepší a udělám z nich seznam. Jen pro informaci nezasvěcených: IDN domény jsou, domény v nichž je použita diakritika nebo znaky z kteréhokoliv jazyka. Takováto doména se přepisuje do speciálního formátu. Například doména itálie se přepíše jako xn--itlie-yqa. Ačkoliv je .cz na IDN domény připravena, podle průzkumu češi IDN nechtějí.

 1. Pokud chcete začít nakupovat top české IDN keyword domény s .com nebo .info tak už včera bylo pozdě. Stále se, ale dají koupit hezké české IDN s .net, .org nebo .biz. Dlouhou dobu bude ale jedinou správnou volbou .com
 2. Pokud používáte při hledání nových domén google, nezapomeňte že výsledky jsou kromě case insensitiv (nezáleží na velikosti znaků) také společné i pro neidn slova. Takže slovo Itálie nám v google vrátí 80,4M, ale pokud chceme opravdu vědět kolik stránek obsahuje Itálie tak si musíme pomoct při vyhledávání operátorm +. Na dotaz +Itálie tedy dostaneme 5,86M výsledků.
 3. Zatímco Češi si bez IDN v klidu vystačí, v jiných krajinách má IDN tak silnou podporu, že dokonce chtějí vlastní IDN TLD. Největším zastáncem IDN je Rusko.
 4. Každý moderní prohlížeč dnes podporuje IDN domény, prostě se s nimi do budoucna počítá. (Pozor IE6 ne)
 5. Podle mnoha lidí,kteří vlastní rozsáhlá portfolia IDN domén, roste podíl type-in trafiku s klesajícím podílem IE6 a to hlavně v Rusku, Japonsku a Číně
 6. Nejdražší prodaná doména současnosti je ギャンブル.com což je japonsky hazard (gambling), obchod se uskutečnil 12.10.2008 a cena byla 150K USD
 7. Seznam IDN domény indexuje, ale nepřidává body za URL. Můžete pouze získat body, za část co je po xn--. Prostě s ní pracuje jako s řetězcem, doménu nepřekládá. Google jí naopak překládá a zobrazuje v pořádku.
 8. Nejlevnější gTLD podporující IDN je .info (0,99USD u godaddy.com)
 9. IDN parking v současné době podporuje hlavně sedo a namedrive.
 10. Největší rozvoj IDN se očekává práve v roce 2009
 11. IDN jsouinvesticí na dlouhou dobu. Nepočítejt, že koupíte IDN doménu a za měsíc jí prodáte. Podle mnoha domainerů se vyplatí s prodejem počkat 3 – 5 let.
 12. Největší obavou růstu ceny IDN domén je zavedení IDN TLD.
 13. Cena 1 znakové .com IDN se pohybuje kolem 20 USD.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů u „13 zajímavostí o IDN“

 1. Pořád to moc nechápu, v nic.cz vidím, že je doména itálie.cz volná a xn--itlie-yqa.cz je také volná. Co mám tedy zaregistrovat a mám vůbec registrovat?

 2. Ahoj,
  jak si mám na godaddy zaregistrovat IDN doménu? Diakritiku mi nejde do vyhledávání zadat. Existuje nekde nejaká pomůcka na převod např.: itálie -> xn--itlie-yqa.cz ??

 3. IDN se registrují trochu jinak než klasické domény. U godaddy na této stránce:
  http://www.godaddy.com/gdshop/registrar/idn.asp?ci=10645
  Musíš si zvolit i jazyk (zvolený jazyk nemusí diakritiku dané země podporovat, třeba němčina ě, toto opatření se týká pouze jazyků na které určitě nemáš nainstalované ani kódování v počítači). Pro českou diakritiku je to celkem jedno co zvolíš. Přímo češtinu podporují pouze .com a .net.. Pro .info, .org a .biz si můžeš pomoct volbou polštiny nebo němčiny.

 4. .info neni nejlevnejsi TLD. Domeny se prece nekupuji jenom na jeden rok, a od druheho roku jsou uz ceny stejne. Sleva za prvni rok, i kdyz je treba 70 nebo 80% je z toho pohledu uplne zanedbatelna.

  Jinak nejlevnejsi TLD je .net.

 5. Ahoj, me se podarily pred nejakym casem zakoupit шопинк.com a шопинк.net.

  Na nakupy z Ruska idealni jmena.

 6. Tak zkousel jsem asi 10 freehostingu a zadny mi IDN nesezral..

  Neznate nekdo IDN-MFA freehosting ?

 7. to meill.eur: bez problemu a free je godaddy (AAAdomeny.com) (velka reklama v topu), ja vsechny tyhle háčkové a čárkové věci hostuji u hostingsolutions neni to free ale multihosting, coz mi staci

Komentáře nejsou povoleny.