Jakou variantu domény zvolit

otaznikAsi otázka, která se při propagaci produktu nebo služby prostě musí vynořit. Domény jsou dnes dost levná záležitost, a tak není problém koupit pro každý produkt vlastní doménu a vybudovat na ní krátkou prezentaci, která přesvědčí zákazníka.

E a I před názvem produktu/služby

Určitě lákavá a na hledání “levné” řešení, které je stále in. Ovšem nehodí se na všechno. Písmena E a I jsou spojena s úžíváním internetu už od začátku (i = interent, e = elektronický). Pokud děláte internetové stránky doména eStranky nebo eStranka zní opravdu dobře ovšem například pro prodej sešitů už je dost matoucí. Co si představíte pod pojmem eSesity? Prodej databázového software, virtuální poznámkový blok nebo prodej sešitů přes internet? Prostě E a I se váže výhradně k věcem spojeným s internetem.

Dvouslovná doména

Rozhodně nepodceňovat. Místo abcDesign je lepší zvolit ProfesionálniDesign, wwwdesign, internetovestranky nebo internetovaprezentace. Sice delší ale získáte zase výhodu při optimalizaci pro vyhledávače. Zároveň se ale připravte na to, že bude potřeba registrovat i pomlčkovou verzi.

Elegantní řešení pro zaběhnuté firmy

Jako elegantní řešení může sloužit i využití domény třetího řádu pro propagaci produktů. Například, kdyby jsem chtěl prodávat hrušky tak můžu použít hrusky.404m.com. Teď to sice zní směšně, ale pokud Vaše firma programuje účetnictví a je v tomto oboru známá tak například domena ucetniprogram.znamafirma.cz může posloužit jako slušný domain hack pro lidi, kteří zadají do vyheldávání název produktu a jméno Vaší firmy. Lidi se často ptají jestli je lepší používat produkt.domena.cz nebo domena.cz/produkt. Dnešní trend je používat adresáře jako posílení SEO postavení domény. Viz. například nastavení mého blogu. Hezké url jsou dneska už samozřejmostí, takže by jsem doporučoval u produktu spíše subdoménu než vlastní adresář.

Jiná koncovka než .cz?

Pokud podnikáte v české republice a máte zde firmu snažte se držet .cz domény. Ostatní doméný jako .com nebo .net se určitě hodí pro mezinární prezentaci Vaší firmy. Pokud máte ovšem nějaký projekt, který není vázán na hranice našeho státu (nepočítejme že čeština je závazek) pak není problém sáhnout po .com varintě. Mějte ale na paměti, že pár lidí občas zabloudí na .cz variantu. Například pro informační minisites se dobře hodí doména .info. Pro projekt online reklamy je hezká doména .net. Pokud však používáte jinou koncovku než .cz použijte jí přímo na stránce a v logu. Čím víc lidí si to zapamatuje tím lépe pro Vás.

Vytvoření unikátního jména

Občas to prostě nejde. Trh je buď přesicený, anebo by druh reklamní kampaně neladil s příliš dlouhou doménou. Je nutné vymyslet proto krátký a snadno zapamatovatelný název. Většinou má 5 – 7 znaků. Často se volí lichý počet znaků kvůli hezkému efektu v logu (Prostřední písmeno pak vytvoří nějaký efekt).

Na co se u volby domény zaměřit

Uvědomte si k čemu jí budete používat – budou na doméně statiské stránky, anebo i subdomény s dalšími službami jako login, ucet, statistiky.

Jaká bude forma propagace Jestliže pujde o doménu, která bude těžit ze SEO tak se nemůže jmenovat ubo.info. Místo toho musíte zvolit delší formu ultimate-buy-opportunity.info. Naopak pokud doménu hodláte propagovat například pomocí radia tak nemůžete doufat, že si někdo zapamatuje tak dlouhý název. Musíte vybrat něco, co si člověk zapamatuje i při řízení auta a doma se pak koukne.

Je doména opravdu výstižná – To si můžete snadno ověřit. Zeptejte se pár lidí, kteří jsou z cílové skupiny co by pod takovou doménou hledali. Vyplatí se zeptat i klientu jak se k Vám dostali. Co nejdříve zadávali do vyhledávání. Prostudujte statistiky v seznam našeptávači. http://search.seznam.cz/stats?collocation=domena

Nebojte se být kreativní – Pokud zaměřujete svůj portal na mladé lidi nebojte se jít do šíleností jako jsou čísla, která nahrazují slova. Music4u může mít velice hezké logo. Mladí lidé se dokáží i rychle přispůsobit alternativním doménám. Můžete zkusit i nějaké hezké domain hacky. Zanedlouho vyjde nová doména .me, kterou bude moct registrovat každý. Co třeba mp3.pro.me. Popřípadě zneužít .be na mp3.prote.be. Určitě vymyslíte i další varianty.

Nejlepší variantu má spekulant – Ano i to se může stát. Prostě se Vám líbí něco co už je zabrané a jenom to parkuje. Najděte si proto kontakt na majitele ve whois. Buď email anebo telefon. Ne každá doména musí nutně stát desetitisíce. Spousta domainerů prodá doména za tisícovku. Nepočítejte, ale že získáte nějakou top doménu. Na tu už je potřeba trochu větší obnos. V každém případě za optání nic nedáte (kromě ceny hovoru).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Jakou variantu domény zvolit“

  1. Proč se domníváš, že je nutné registrovat pomlčkovou verzi dvouslovné domény?

  2. Protože si jí v nejhorším příapdě zaregistruje konkurence a přijdeš o zákazníky, kteří hledají právě tvoje služby. Lidé dělají chyby a tím že si koupíš i pomlčkovou variantu se postaráš, aby na nich nezískal i někdo jiný.

  3. Presne, kdyz domena stoji cca 300, tak je zbytecne nevzit 2 varianty – s pomlckou i bez. Tak napnuty rozpocet aby se tam 300CZK neveslo snad nema nikdo.

    Jinak poznamka k propgaci – kdyz ridim auto, tam me zaujme treba reklama na nejakou domenu, ale az na jeden jediny pripad ze 100 a vice jsem ji nikdy do prohlizece nezadal, proste jsem na ni po 5ti minutach jizdy zapomel. Tu jednu jsem si pamatoval, protoze billboard ve me vyvolal zvedavost co to je (imho to je nesmysl, ten projekt). Nebudu analyzovat v cem je chyba, to by bylo na cely clanek. :)

  4. Když mi bude chtít konkurence odvést zákazníky, může k tomu použít spoustu jiných kombinací (jiné pořadí slov nebo třeba jinou .tld), takže mi to přijde úplně stejné..

  5. No, ja si zaregistroval obe, kdyby si nekdo zapamatoval nazev a pri zadavani se spletl. Vzhledem k vynalozene castce navic (300 CZK) mi to prijde jako dobry pomer cena/výkon. Navíc jsem nevěděl, která varianta je pro SEO lepší, takže jistota mít obě mi přišla rozumná. :)

Komentáře nejsou povoleny.