.io

.io je národní doménou Britského indickooceánského území. Jedná se o skupinu 63 ostrovů v Indickém oceánu zhruba uprostřed cesty z Afriky do Indonésie. Celkem zabírají 60 km2 a žije na nich 3,5K lidí.

Doména byla představena v roce 1997. IANA jí svěřila britské společnosti Internet Computer Bureau (ICB), která má ve správě i .sh a .ac. První .io doménu si registrovala společnost Levi Strauss & Co. v roce 1998. Jednalo se o levi.io. ICB pro doménou používá stránku nic.io, která v roce 1999 za ní vyhrála cenu Gold Internet Industry Award za nejlepší zákaznickou podporu.

Doménu druhého řádu si může registrovat kdokoliv. Speciální .com.io je vyhrazena pro obyvatele a společnosti se sídlem na Britském indickooceánském území.

.io má také pár dalších nevšedních omezení. Nesmí se na ní nacházet žádný obsah pro dospělé ani porušovat jakýkoliv zákon, kteréhokoliv národa světa. Dále maximální délka registrace je 5 let. Standard je přitom 10.

.io domény jsou také poměrně drahé. Cena za registraci se běžně pohybuje kolem 90 USD/rok. To je jeden z důvodů, proč jich je hodně stále volných.

Velice oblíbenou se stala doména .io u IT veřejnosti. Je spojována s technologiemi obecně. Často je používána pro open source projekty, startupy, hry a API. Jako důvod se uvádí, že io zní jako I/O (input/output – vstup výstup).

Oblíbená je také jakou součást domain hack, kdy písmena io jsou koncem slova. Například v amerických prezidentských volbách v roce 2016 jí použil Marco Rubio jako zkracovač URL – rub.io.

Mají jí rádi také Italové, kteří jí používají pro osobní stránky, protože io zní jako já.

Články o doméně .io na 404m.com