Cloaking je black hat SEO praktika. Jedná se o maskování části textu buď před vyhledávači, anebo před návštěvníky. V obou případech je důvodem získat lepší pozice ve vyhledávačích.

Prakticky Cloaking vypadá následovně. Stránka obsahuje text bohatý na cílová slovní spojení. Často není moc kvalitní. Může se jednat o i formu Keyword Stuffingu. Hlavním důvodem je, aby vypadala co možná nejlákavěji pro robota vyhledávačů. Ten stránku projde vyhodnotí a patřičně zařadí. Když však na stránku přijde návštěvník uvidí jen část textu, anebo úplně jiný. Většinou je stránka plná reklamní inzerce.

Nejčastěji se ke Cloakingu využívá javascript a CSS. Zlý SEO šaman totiž předpokládá, že vyhledávací robot není schopný chápat stránku jako celek. Pomocí Javascriptu anebo CSS je tak možné text zneviditelnit (stejná barva jako pozadí), anebo předsunout mimo viditelnou část stránky.

Tato forma black hat techniky, byla dlouhou dobu celkem problematická. Vyhledávače si musely dávat pozor, aby neoznačily normální stránku, protože na ní byly interaktivní prvky. Naopak ty špatné byly velice důmyslné. Také často bylo otázkou co je a co už není Cloaking. Třeba texty menším písmem co byly na začátku stránky, ale pomocí CSS se posunuly jinam nemusely okamžitě znamenat black hat seo.

V současné době už vyhledávače dokáží chápat stránku jako celek. I tak ale můžete být omylem penalizováni. Představte si, že máte černé pozadí stránek, uprostřed bílý čtverec a na něm černý text. Pokud uděláte chybu a bílý čtverec se nenačte tak to vypadá, že chcete zamaskovat text. Je dobré si stránky prohlédnout ve více prohlížečích a ujistit se, že vše funguje jak má.

 

One Reply to “Cloaking”

  1. Zajímalo by mě, jak je to s hlavičkou stránky. Na dost velké části webů, je hlavička udělaná bannerem a h1 s názvem webu, protože nepasuje do grafiky, je schovaná pod něj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.