Doména Jidlo.cz prodána za 750.000 CZK

Dneska pro vás mám exkluzivní rozhovor s kupcem nejdražší .cz domény roku 2020. Tomáš Rohlena pro společnost Webmint s.r.o. získal prémiový kousek Jidlo.cz za 750.000 CZK (907.500 CZK včetně DPH). Dozvíte se něco nejen o úspěšném webu o jídlech a receptech, který na doménu přesunuli, ale také i zákulisí vyjednávání a převodu domény.

Nejdříve nám prosím řekni něco o sobě a tvém projektu.

Ahoj, jmenuji se Tomáš Rohlena a už dlouhá léta budujeme projekty pro naši firmu Webmint s.r.o.

Věnujeme se tvorbě a provozování primárně vlastních webových portálů, přijde mi to smysluplnější, ač na slušný výsledek si musí člověk nějaký rok počkat. Velkou část našeho portfolia tvoří food weby, které nás baví, protože se rádi dobře najíme a tak se skloubí zábava s prací. Nedávno jsme podle trackerů překročili, na našich webech, 1,2 miliardy pageviews za dobu našeho působení (respektive od 2006, data za roky předtím už jsou v propadlišti dějin). A stále nás baví vymýšlet a budovat další projekty.

Proč zrovna jidlo.cz? Určitě je za tím nějaký příběh? :)

Kdysi jsme měli projekt Tradiční recepty, který jsme prodali. Po letech jsme si říkali, že by to chtělo nějaký jiný podobný projekt, tak jsme se pustili do Receptnajidlo.cz, který jsme postupně, od nuly, budovali a plnili obsahem. Paradoxní je, že já ač jsem od mládí dost zaměřený na IT a později na weby, tak mám pár kamarádů kuchařů a řezníků a tak jsem díky nim trochu přičichl k oboru gastronomie. Nesmrtelná hláška jednoho z nich “lidi budou žrát vždycky” se mi v životě potvrdila :)

Ale čas šel dál a projekt potřeboval trochu posunout, aby z něj nebyl jen běžný receptový web. Proto jsem hledal, kde se co dá koupit a Jidlo.cz bylo k prodeji. Doména se mi hodně zalíbila pro jednoduchou brandovatelnost a zapamatovatelnost. Začali jsme jednat o koupi, s vyhlídkou dodat projektu širší záběr.

Doména jidlo.cz je bezpochyby prémiový kousek. Jak probíhalo vyjednávání? Byl nějaký zásek?

Celé to v podstatě s přestávkami trvalo několik let :) Většinou se snažíme do projektu sehnat menšího finančního investora, a v tomto případě jsme se s našimi potencionálními investory nedohodli (přeci jen jsme měli už rozjetý projekt a chtěli příliš velký podíl), tak jsme nákup odložili. Ale stále mi to nedalo a nakonec jsme zainvestovali sami.

Vyjednávání bylo s majitelem vcelku v klidu, měl svou představu o ceně. My také a relativního kompromisu jsme dosáhli bez větších problémů. Celé se to táhlo jen kvůli financím, jak už jsem zmínil. Přeci jenom zaplatit 750 000,- Kč plus DPH za jednu doménu nebylo jako dojít si koupit nákup do sámošky :)

Hodně čtenářů by zajímalo jak probíhá prodej takové domény? Sepíše se smlouva? Jsou u toho právníci? Co převod?

Za svůj život už jsem kupoval a prodával několik zajímavějších domén a právník u toho nikdy nebyl. Samozřejmě si protistranu člověk zkontroluje, aby to nebyl podvodník. A i tak je to trochu o nervy, než se transakce dokončí. Dříve se to řešilo ověřenou smlouvou u notáře. Ale dnes stačí běžná smlouva o prodeji a transakce se dokončí u kafe v kavárně. Převody peněz jsou rychlé, bankovnictví v prohlížeči taky průkazné a převod domény je co by dup. V podstatě jde jen o to poslat peníze a poslat AUTH ID pro převod domény. Převést a potřást si rukou :)

Díval jsem se, že už jste vše z receptnajidlo.cz na jidlo.cz přesunuli. Splnilo to očekávání?

Celý projekt jsme rok připravovali, aby se spouštělo na nové doméně už s rozšířenou funkcionalitou. První fáze je hotová, ale samozřejmě nekončíme. Provozovat web znamená dnes neustále vylepšovat a posouvat, jinak vás předběhne konkurence nebo technologicky zastaráte. Zatím vše probíhá dle plánu. Kdo někdy rebrandoval velký web na novou doménu, tak mi dá za pravdu, že to chce čas. Za rok můžeme objektivně hodnotit a řešit co příště udělat lépe. Nicméně minimálně my z toho máme velkou radost a uživatelé jsou snad také spokojeni. Pro nás tím, že jsme rozšířili portál o restaurace, rozvozy a obchody se posunula možnost monetizace i do jiných sfér než jen prodej reklamního prostoru.

Myslíš že samotná doména sehraje v budoucnosti důležitou roli, při růstu projektu? Stane se součástí loga, název aplikace pro mobily, bude dominantním znakem reklamní kampaně?

O tom nepochybuji. U velkých projektů je potřeba mít dobrý brand, dá se budovat od píky pomocí marketingu nebo si pomoci jednoznačností brandu (jako jidlo.cz). To je naše cesta. Logo je v podstatě doména sama o sobě a v marketingu je myslím velmi nosná. Už vidíme na reklamních příjmech, že lepší doména udělá vyšší zisk. A při případném exitu to bude platit dvojnásob, jak můžu potvrdit z našich předchozích zkušeností.

Máš v plánu další nákupy prémiových kousků? :)

Rozhodně se dalším nákupům nebráníme. Ale musí zapadnout do koncepce našich projektů. Už teď koukám po dalších, ale trh z prémiovýma doménama je dost bídný po pravdě. Většina pěkných kousků není k prodeji a nebo je cena přemrštěná. Což i dokážu pochopit, domén už víc nebude, tak proč si nepočkat na lepší nabídku. Nicméně, když je člověk šikovný, může i za regfee získat pro svůj projekt zajímavý kousek a když je projekt úspěšný, tak teprve rebrandovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup