Za poslední rok zrušeno více jak 1M webových stránek kvůli porušování zákona

Za poslední rok zrušeno více jak 1M webových stránek kvůli porušování zákona

Americká organizace National Intellectual Property Rights Coordination Center (Národní koordinační centrum pro práva duševního vlastnictví) – NIPRCC, se ve spolupráci s dalšími organizacemi po celém světě postarala o zrušení více jak jednoho milionu webových stránek. Hlavním důvodem bylo porušování autorských práv, respektive prodej padělků automobilových dílů, elektroniky, předměty denní hygieny a spoustu dalších.

NIPRCC je považována za hlavní zbraň vlády USA v boji s padělky a pirátstvím. Vznikla v roce 2000 v reakci na dlouhodobou kritiku, že se jednotlivé federální agentury nedokázaly efektivně bojovat s padělky. NIPRCC má za úkol koordinovat činnost a předávat informace. V podstatě je to centrála, přes kterou proudí všechny informace a organizují se akce nejen v jednotlivých státech USA, ale i po celém světě. NIPRCC také přímo spolupracuje s výrobci známých značek, filmovým a herním průmyslem.

Tento rok například při jedné operace zabavili 33.600 domén ve spolupráci s HSI (Homeland Security Investigations), Europolem, Interpolem a dalšími 26 agenturami z různých zemí. Na akci se dále podílely i komerční společnosti, kterým se podařilo zabavit 1,21M domén a dosáhnout odstranění 2,2M odkazů ze sociálních sítích a online tržišť třetích stran.

Zákazníci byli údajně často v ohrožení života. Například HSI šetřila padělky airbagů a automobilových senzorů, které byly doslova životu nebezpečné. Zabavili přitom 5 domén.

Ve spolupráci s ministerstvem obrany zase docílili zabavení domény, na kterém byl web nabízející padělky integrovaných senzorů.

Podle NIPRCC je každý rok trh zaplaven novými padělky doslova všeho. Jsou jak offline tak i online. Přitom mohou ohrožovat lidské životy. Je nutné jednat nejen rychle, ale také organizovaně. Jedině tak se dá ochránit americká ekonomika a zdraví nic netušících lidí.

Závěr

Většina článků a informací výše je PR. Takže to chce brát s rezervou. Pravdou však je, že na internetu je všechno snadno dostupné a doslova na dosah ruky. Bez spolupráce mezi státními organizacemi a soukromými firmami by to nešlo ani omezit. Například Google dokáže velice rychle reagovat na reklamu na padělky. To samé Facebook. Lidé se k padělkům dostávají přes prostředníka – vyhledávače, sociální sítě, případně emaily.

Nakonec je to však o nás samotných. Pokud chceme nakupovat padělky, tak si je najdeme.

V každém případě cca 1,24M zrušených webů je síla :)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář