Google plus končí

“We are shutting down Google+ for consumers.” (Vypínáme Google+ pro uživatele), takto suše oznámil Google na svém oficiálním blogu konec svého snu – velké sociální sítě, která bude spojovat všechny jeho služby. Tématu ani nevěnoval vlastní blogpost, prostě je to součástí článku Project Strobe, který je snahou omezit zneužívání dat Google získaných přes jejich API třetími stranami. Právě API Google+ obsahovalo chybu, která mohla ohrozit osobní údaje více jak půl milionu uživatelů.

Na “vystěhování” mají uživatele 10 měsíců (do srpna 2019). Během následujících měsíců obdrží uživatele více informací a Google připraví návody jak stáhnout a přemigrovat jejich data.

Společnosti mohou nadále Google+ užívat, Google v nich vidí potenciál a plánuje možnosti sociální sítě pro ně rozšířit jako samostatného soukromého produktu.

Google plus jako sociální síť

Svou velkou sociální síť spustil Google v červnu 2011 a pěkně rozvířil stojaté vody internetu. Použil oblíbenou marketingovou metodu pozvánek k získávání prvních milionů uživatelů. Pozvánky do uzavřeného beta testu plní roli exkluzivity a lidé na ně slyšeli. Během prvních dvou týdnů se registrovalo 10 milionů uživatelů. Za měsíc už to bylo 25 milionů.

Vypadalo to, že Google plus jen tak něco nezastaví. Na internetu se objevovali posměšné hlášky na účet Facebook typu “Poslední prosím zhasněte.” a samozřejmě se rozjela i lidová tvořivost.

 

Google plus vypadal hezky, nebyly tam žádné reklamy, nikdo neřešil otázku osobních údajů a celé to bylo takové nové a pokročilejší. Vlastně v té době nebyl důvod, aby Google plus neuspěl.

Navíc jej Google využíval pro své potřeby. Každý zaměstnanec tam měl svůj profil a mohli jste je sledovat anebo se na něco i ptát. Hodně to připomínalo staré dobré blogování.

Jistě bylo tu pár věcí, které se mnoha lidem nelíbilo. Například nutnost použít skutečné jméno a příjmení. Na sociálních sítích jsme si zvykli vystupovat pod pseudonymy a hrozilo maximálně zablokování účtu. Jenomže Google Plus spojoval další důležité služby jako Analytics, AdSense anebo AdWords. O ty jste nemohli přijít.  Ovšem i tyto problémy se postupně překonaly.

 

Tak kde se stal problém?

Google byl prostě takový lepší Facebook. Nepřišlo mi že by vlastně ani chtěl být něco víc. Jistě měl pár vychytávek a technicky fungoval lépe, ale byl to prostě ve své podstatě Facebook. Nikde nebyla vidět snaha udělat z toho něco víc. V té době byl navíc Facebook na vrcholu. Reálně jej lidé používali, měli jste tam skutečné přátele, rodinu a všichni posílali žádosti do her :)

Zatímco většině lidí zakládal Facebook nějaký jejich skutečný kamarád a skuteční lidé tvořili i jádro přátel. Další jste získali díky algoritmu, který vám začal nabízet další vzdálené rodinné příslušníky, méně známé kamarády, kolegy v práci atd. U Google to neplatilo. První lidi co jste si přidali byli vaši virtuální přátelé anebo lidi, které jste chtěli sledovat protože publikovali zajímavý obsah. Skutečné – reální lidi jste měli na Facebooku.

Když jsem procházel články o historii Google Plus, tak jsem našel jednu zajímavost. Google Plus údajně byl problém používat na mobilních zařízeních. Neměl vlastní aplikaci jako Facebook a Twitter. Mobilní verze webu přibyla později. A co si budeme říkat na sociálních sítích jsou lidé hlavně na mobilech.

Za projektem Google Plus byl člověk Vic Gandotra. Ten odešel a zaměstnanci Google, kteří pracovali na projektu nevěděli co bude dál, protože neexistoval žádný plán co ze sítí dělat.

Co si budeme povídat poslední roky už koncept Facebooku nefunguje. Většina z nás stream informací nečte. Jsou tam lidé, kteří se baví o ničem ale je neslušné si je odstranit z přítel. Organický dosah stránek a skupin už je nicotný. Takže co vlastně na Facebook děláme? Využíváme messenger, abychom probírali aktuální věci s několika lidmi. Taková náhrada SMS komunikace.

V roce 2015 byl proveden průzkum účtů na Google Plus, který zjistil že z 2,2 miliardy profilů jen 9 % někdy publikovalo nějaký veřejný obsah. V 37% se přitom jednalo o komentáře na YouTube a v 8% případů to byla systémová zpráva o změně profilového obrázku.

Google Plus byla v podstatě mrtvá sociální síť. Dokonce i v článku o ukončení provozu uvádí Google že u 90 % aktivních profilů eviduje aktivitu jen v řádech jednotek vteřin. Tedy kouknu, že se nic nezměnilo a jdu pryč.

Menší průzkum

K večeru jsem na Twitter uspořádal takový menší průzkum ke Google Plus. Všem kteří během těch čtyř hodin hlasovali moc děkuji.

Ze 106 lidí, kteří hlasovali v otázce “Používali jste Google+?” většina (76 %) na Google Plus měla účet.  24 % přispívalo a 9 % sledovalo.

Dále mě zajímalo zdali by jim Google+ vyhovoval pokud by měl stejnou aktivitu a počet uživatelů jako jejich oblíbená sociální sítě. Jak se ukázalo 44 % ano, 36 % ne protože se jim nelíbí UI a 20 % prostě ne. Zajímavé je že nikdo nezvolil variantu “Ne, protože Google”.

 

Poslední otázka byla “Co z následujících věcí se vám nejvíce nelíbilo? (pokud není v hlasování, klidně napište).”

 • Nutnost dostat pozvánku (12 %)
 • Nutnost reálného jména (20 %)
 • Propojení se službami G (24 %)
 • Kruhy (44 %)

Jak je vidět velmi mocný marketingový nástroj s pozvánkami k beta testu, které pak mohou rozesílat další beta testeři neseděl každému. Překvapilo mě že největší problém byly Kruhy. V porovnání s náročnými listy (seznamy), které používá Facebook mi přišly o dost jednodušší.  Ale od toho jsem hlasování udělal :)

A přidávám ještě komentáře k hlasování:

Ano kvůli SEO jsem také jednu dobu Google Plus používal. Však také kolovalo hodně spekulací o autoritě autora, která se musí budovat, aby jednou třeba nahradila linkbuilding :)

Tady jeden komentář od uživatele, který stále Google Plus používá místo Twitter. Jeden obrázek v odpovědi to mají od FB. Pro krátké diskuze dobré, ale pro komplexnější to občas chce více než jeden.

Také jsem jednu dobu využíval Google plus spíše ke sledování a několik článků vzniklo právě na základě informací přímo od lidí z Google k SEO.

Závěr

Koncept Facebooku už prostě nefunguje jak dříve. No a sním definitivně umřel i Google Plus. To je asi tak vše :)

Tedy abych nezapomněl. Pokud jste hodně publikovali na Google Plus, tak až připraví Google nějaké nástroje na migraci anebo stažení dat. Zkuste zapřemýšlet dát je na nějaký blog. Možná jste toho napsali více než si připouštíte a můžete z toho udělat základ pro blog. Pokračovat pak nemusí být zas tak těžké ;)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Google plus končí“

 1. Problém Google je, že je to fašista. Nezná jiný způsob komunikace k uživatelům, než přitlačit ke zdi a použít svou sílu jako nátlak.

  Google jako společnost je hluchá, slepá a nevnímající nikoho. Dělá si co chce, a necítí nijak potřebu si zjišťovat, jak na to bude reagováno. Nikdy Google necítil potřebu se vyjádřit k čemukoli, co se kolem něho diskutovalo. Prostě ztratil schopnost viděl realitu na internetu i u uživatelů.

  Jak s tímto můžete uspět v sociální síti? I kdybyste měli ty nejlepší podmínky, projedete to. Prostě naštvete lidi, i kdybyste nechtěli.

  Já jsem také na Google+. Nikdy jsem ten účet nezakládal, nikdy jsem ho ani nenavštívil. Zato mě Google asi 200 x spamoval jen tento rok. Jménem Google, i jménem lidí, kteří si mě na Google+ přidali do přátel. O tom, že mě Google+ jejich jménem bombarduje ani netušili. Z toho pohledu jsou počty uživatelů na síti Google+ jen bohapustým žvástem. Já jsem údajně také jeden z nich.

  On si Google myslel, že je ředitel vesmíru! Nejdříve podmínil vstup pozvánkou, dnes by byl rád, kdyby o Google+ byl alespoň nějaký zájem. Jak už jsem psal – Google létá kdesi v černých dírách či jiných končinách vesmíru, ale realitu není schopen poznat, ani nechce. Proto to zazdil.

  Pak si myslel, že si může dovolit cokoli. Tolik spamů, nevyžádaných reklam a otravování! Dokonce i pár lidí mi vynadalo, proč je pořád obtěžuji s reklamou na Google+! Já, který jsem si nezaložil účet, nikdy jsem Google+ nepoužil! Google si stačil vylhat uživatele, vylhat jim přátele – a rovnou všechny bombardovat reklamou jejich jménem! Škoda, že nemůže někomu, kdo za to v Google může pocuchat fasádu, protože tohle je hodně za čárou.

  Zkrátka milý Google mě násilím založil konto. Ze svých databází zjistil, s kým se bavím, a přidal je násilím do přátel. A mým jménem – jako ta největší bezpáteřní mrcha – Google mé přátele spamoval tím, že tvrdím, jak je Google+ skvělý. Takovou sviňárnu si může dovolit jen Google. A ještě se divit, že se to nikomu nelíbí.

Komentáře nejsou povoleny.