Jak funguje automatického doplňování ve vyhledávání Google

Pokud začnete něco psát do vyhledávacího políčka Google, tak vám začne nabízet různé možnosti, co asi chcete napsat. Tato funkce se nazývá automatického doplňování. U Seznam.cz je obdobná, říkají jí našeptávač. Jejich účelem je ušetřit vám čas – spoustu času. V průměru vám ušetří 25 % času. Pokud byste sečetli všechna hledání na Google od uživatelů, kteří jí využijí, tak jim ušetřila 200 let psaní za pouhý jeden den.

Spousta lidí si myslí, že automatické doplňování vám připravuje doporučené hledané fráze. To je omyl. Google se snaží předpovědět, co chcete napsat. Na druhou stranu, spousta lidí při psaní změní anebo zpřesní to co původně chtěli naspat a mohou se díky tomu dostat na úplně jinou stránku.

Google vychází z toho co lidé hledají. Sleduje jak počet tak i trendy. Podle toho určuje prioritu při návrhu slov i celých vět.

Zároveň však dává pozor, aby se do automatického doplňování nedostali nevhodná slovní spojení, což se u rychle rostoucích trendů může stát. Google zejména maže:

  • Sexuálně explicitní slovní spojení, které nemají nic společného se zdravím, vědou anebo sexuální naukou.
  • Nenávistné slovní spojení, zejména takové která směřují k potlačení práv skupinám anebo osobám na základě rasy, náboženství anebo dalších demografických údajů.
  • Slovní spojení, která evokují násilí.
  • Nabádání anebo aktivity spojené s nebezpečím.

Dále je z automatického doplňování odstraněn spam. Přeci jen vše se dá s dostatečným množstvím prostředků ovlivnit.

Zajímavý je i samotný rozhodovací proces, kdy slovní spojení ponechat a kdy smazat. Základem je zdali doplněné slovní spojení může uživatele šokovat anebo nějak jinak překvapit. Pokud ano, tak není ideální.

Samozřejmě ne vždy se to úplně daří, protože zvláště u rychle rostoucích trendů může určitá fráze působit právě šokujíce. Google říká, že je třeba se na vše dívat v kontextu. Ten kdo to bude hledat, tak ví proč to hledá a nepřekvapí jej to.

Co se dostane do automatického doplňování rozhoduje čistě algoritmus Google. Ten nejen vše doplňuje ale také čistí od nevhodných slovních spojení. Samozřejmě při miliardách hledání mu něco občas ujede, a proto má uživatel možnost nahlásit pokud se stane chyba (pod rolovací lištou je vpravo odkaz na nahlášení).

Google v poslední době své automatické doplňování vylepšuje. Za určitých okolností se může objevit přímo odpověď na zadanou otázku aniž by musel uživatel odkliknout hledat. Prozatím to umí jen aplikace na mobilních telefonech, kde je Google vyhledávání integrováno.

Závěr

Automatické doplňování přímo ovlivňuje, co bude uživatel hledat. Tedy vhodnou analýzou můžete zjistit jaké výsledky automatické doplňování nabízí k vašemu tématu a přizpůsobit tomu obsah anebo vytvořit úplně nový.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup