Předehnala u nás v oblíbenosti .eu doména .com?

Včera se objevila na Facebook profilu jednoho z největších českých registrátorů domén Wedos statistika aktivních domén. Překvapivě nebyla na druhém místě v oblíbenosti .com ale .eu.

Wedos je relativně mladá společnost. Na trhu je od konce roku 2010 a podle svých slov je největším poskytovatelem sdíleného webhostingu. Dokazuje to i veřejnými statistikami CZ NIC. Na českém trhu tak něco znamená.

Statistiky Wedos jsou k 29.01.2018 následující:

Pořadí Doména Počet domén %
1 .cz 221946 78,74%
2 .eu 29646 10,52%
3 .com 20681 7,34%
4 .net 3295 1,17%
5 .info 1724 0,61%
6 .sk 1586 0,56%
7 .org 1478 0,52%
8 .pl 928 0,33%
9 .biz 366 0,13%
10 .name 228 0,08%

Aktivních .eu domén je u Wedos registrováno o 43 % více než .com. Mohlo by to nasvědčovat že Češi mají .eu doménu radši?

Než se pustíme do takto odvážných úvah je třeba následující fakta:

 • .eu doména je levnější než .com. Současná cena domén .com je 7,85 USD pro registrátora. Do budoucna je navíc chce Verisign zdražovat tempem 10 % za rok. Zkusil to v roce 2012, ale soud mu to zakázal. Naproti tomu se .eu doména pohybuje kolem 4 EUR. Záleží jak si to registrátor domluví s EURid. Vzhledem k cenám hostingů tvoří doména podstatnou část nákladů a ať chceme anebo ne, většina lidí na to bere ohledy.
 • .com doménu nikdo nepropaguje. Zatímco CZ.NIC a EURid neustále investují peníze do společných marketingových akcí s registrátory anebo pořádají vlastní propagace, tak už dlouhou dobu jsem o ničem podobném od Verisignu neslyšel. .com je stále králem doménových aukcí, ale její sláva jede spíše setrvačností. Přidejte si k tomu jak se snaží i registry nTLD a na propagaci .com už nezbývá registrátorům místo. Jim je ostatně jedno co prodávají. Záleží na maržích a co jim registry přispějí.
 • .eu doména jako dárek. Wedos dává k novým hostingům dárky a mezi nimi je i možnost vybrat si .eu doménu. Ačkoliv si myslím že většina lidí si spíše vybere .cz doménu, pokud mají tak pomlčkovou verzi anebo flash disk než .eu kterou budou muset za rok prodlužovat. Ale to je spíše dohad.

Závěr

.eu doména není záležitost domainerů. Mnoho z nich stále .eu nevěří. Ovšem noví webmasteři a online podnikatelé už nejsou ovlivněni jako my. Nevidí v .com doméně její dávnou slávu. Ostatně domén je dnes spousta. V budoucnu možná .com zapadne pro zbytek světa mezi nTLD. Verisign chce navíc vydělávat peníze pro své akcionáře. A tento rok končí zákaz zdražovat. Jestli každý rok zdraží o 10 %, tak v roce 2030 bude stát její prodloužení přes 24 USD a to bez poplatků ICANN a marže registrátorů. .eu nic takového v plánu nemá. 24 USD vs 4 EUR, to je vážně rozdíl a důvod pro mnoho lidí dát přednost právě .eu.

Zdroj:

Právě teď je u nás 281.919 aktivních domén. Nejoblíbenější je naše národní doména .CZ. Na druhém místě je .EU a na…

Zveřejnil(a) WEDOS.cz dne Pondělí 29. ledna 2018

d


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů u „Předehnala u nás v oblíbenosti .eu doména .com?“

 1. Globalne je .com jednicka, a preference jsou od typu zakaznika a sluzby co mas. Diky comarkeringum a akcim u Wedosu je tenhle vysledek logicky, u nas je zas poradi uplne jiny. Takze delat zavery na zaklade cisel jednoho “registratora” je opravdu mimo.

  • Wedos je velký hráč na našem trhu. Možná největší ve sdíleném hostingu. Reklamu mají všude, takže se tomu ani nikdo nediví. Domény nejsou jejich hlavní byznys, proto vychází čísla jinak než u tebe. Imho 280 tisíc domén je podle mě zajímavý vzorek.

   • O to vic potvrzujes ma slova, ze delat takovy zavery na zaklade jednoho registratora jedouci agresivni marketing na akcnich cenach je proste ukvapene, navic kdyz v zaveru Drago globalizuje svuj nazor i mimo CR, kde situace je jeste uplne jina :)

  • Kluci z Hluboké umí marketingem ovlivnit chování trhu. Třeba z nasazení DNSSEC udělali velkou věc až oni. A to jen automaticky nasadili zákazníkům DNSSEC, aby překonali hranici 50% na kterou si chytře počkali. Pak to propagovali přes sociální sítě několik týdnů. Pro většinu jejich zákazníků není .EU podivnost ale nejlevnější doména a dobrá náhrada za .CZ.

 2. Pravda je ale napr. aj to že .eu domena sa propaguje takmer všade a veľmi často. Napr. na SK trhu – každú chvíľu sú nejaké akcie .eu – zadarmo alebo za 1€ apod. – tak sa nedivím takýmto výsledkom a .eu bude možno na sile ešte naberať. Napr. ja osobne by som si .eu na nejaký seriózny projekt (s výnimkou niečoho o EU) pravdepodobne nechcel, ale chápem ľudí čo ju kupujú – pretože väčšina úplných začiatočníkov s domenami a webmi apod. chce ušetriť každé euro :D

 3. Tohle jsou nase cisla (mimo jine mame verejny stats nonstop)

  CZ 121 861
  .COM 92 795
  .EU 16 771
  .SK 15 981
  .IT 15 306

  Znamena to, ze cesi maji radi .it asi tak jako .sk :) a .com zhruba jako .cz :)

 4. Cena bude důvodem, proč EU sestřelila u Wedosu COM. Oblíbenost v tom žádnou roli hrát nebude.

Komentáře nejsou povoleny.