Verisign dostal zákaz zdražovat domény

Verisign společnost, která má na starosti doménu .com, dostala od U.S. Commerce Department zákaz až do roku 2018 zvedat ceny .com domén. V případě, že by bylo nutné z nějakých mimořádných důvodů cenu zvýšit musela by to nejdříve posvětit právě U.S. Commerce Department.

U.S. Commerce Department (Ministerstvo obchodu Spojených států amerických) má s Verisign dohodu o provozování domény .com. Právě tento pátek došlo k její prodloužení na dalších 6 let. Ovšem za podmínky, že Verisign nebude nadále zdražovat.

Nynější cena 7,85 USD by tak měla až do roku 2018 zůstat stejná.

Za udržení ceny lobovala ICA (Internet Commerce Association), která zastupuje majitele internetových stránek. Té vadí neustále zdražování. Považuje jej za ekonomicky neopodstatněné. Jako argument uvádí doménu .net, která stojí registrátory pouze 5,86 USD. Přitom stejně jako .com využívá tu samou infrastrukturu a má i stejné provozní náklady.

Jen pro zajímavost akcie Verisign v pátek spadli o 17%, což ukazuje jak je pro komerční subjekt provoz nejrozšířenější domény na světě klíčový.

Závěr

Můj osobní názor je, že Ministerstvo obchodu Spojených států amerických v tomto případě zakročilo správně. .com doména je potenciálně důležitá “surovina”, která by podobně jako naše národní doména měla být kontrolována spíše neziskovým subjektem, který nebude sledovat své komerční zájmy.

Na druhou stranu je nutné také zmínit, že .com není národní doménou. Je to produkt či spíše majetek provozovaný soukromou firmou. To jen většina světa si z ní udělala svou národní doménu. U Američanů to můžeme dokonce chápat doslova. Takže opět jsme u základního problému. Volný trh anebo regulace?

Asi začnu všechno provozovat na .cz doménách a budu mít klid. CZ NIC má peněz na rozdávání, tak nemusí zdražovat, dokonce by mohl snad i zlevnit. Vždyť má od 19.11.2012 roční příjmy 125 000 000 CZK.

Zdroje


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Verisign dostal zákaz zdražovat domény“

  1. Imho každá regulace je špatná, ale špatný je i monopol.
    Mám na CZ doméně několik webů a kdyby se CZ.NIC rozhodl zdražit doménu na 4000Kč ročně, asi bych dost www stránek musel zrušit.

  2. Ano, .com je americka narodni domena. Tak je to z historickych duvodu, menit se to uz nebude.

    Puvodne se platilo za registraci $100, takze tech 10 je v pohode, jenom ten trend zdrazovani byl blby.

Komentáře nejsou povoleny.