Google opět posílá více návštěvnosti obsahovým webům než Facebook

Podle společnosti Parse.ly, která zpracovává a analyzuje data webových stránek, je opět hlavním zdrojem návštěvnosti obsahových webů Google. Posílá jim až 44 % lidí, Facebook 26 %. Přitom na začátku roku to bylo obráceně. Facebook byl s 40 % jedničkou a Google měl 34 %.

Analýza byla postavena na statistikách z 2500 webů, které využívají služeb Parse.ly, včetně tak velkých online médií jako je Wall Street Journal, Time Inc., Mashable annebo Huffington Post.

A co stojí za tímto propadem?

Předně Facebook pořád něco mění. Jejich algoritmus, který zpracovává externí články je neustále “upgradován” a dosah příspěvků poslední rok spíše připomínal náhodně generované číslo. Prakticky u žádného obsahu jste si nemohli být jistí jestli se mu bude dařit anebo ne. Jediné co funguje je silná komunita, která váš obsah opravdu vyhledává a je svými interakcemi schopná posílit dosah.

Pamatujete na projekt “Instant Articles”? Nahrávání obsahu přímo do Facebook pod příslibem, že vám pak návštěvnost pošle nějak nevyšel. Tedy spíše se o něm přestalo mluvit.

Pokud chcete mít úspěšné video, tak jej musíte nahrát na Facebook. Odkaz na YouTube nestačí, respektive nefunguje tak dobře. Jenomže s tím je moc práce a ne každého baví nahrávat stovky megabajtů dat na obě platformy a pak ještě v každé zvlášť upravovat.

Google naopak celkem úspěšně prosazuje své AMP (accelerated mobile pages). Zvláště tvůrci zpráv se k projektu přidávají a jsou za to odměněni návštěvností z mobilních zařízení.

Závěr

Vytváření nových příspěvků na FB, udržování profilu a odpovídání na dotazy zákazníků je spousta práce, často hodně nevděčná. Navíc s tím nemůžete přestat musíte pokračovat nebo se vám rozpadne pracně vytvořená komunita. Když vám to pak přestane fungovat, protože se Facebook rozhodně upravit algoritmus a vaši stálí fanoušci prostě nové příspěvky nevidí, tak to zrovna nepotěší. Tohle může trvat týdny i měsíce, protože FB zrovna něco zkouší. Jedinou jistotou je zaplatit si. Není se čemu divit, že to někteří radši zabalí a FB používají jen jako vedlejší komunikační kanál připomínající v lepším případě spíše nástěnku pro tiskové zprávy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Google opět posílá více návštěvnosti obsahovým webům než Facebook“

  1. Pravda pravda – tak isto mám osobné skúsenosti s tým ako organický dosah na facebooku kolíše – nejaký týždeň napr. publikujete na FB príspevok a robíte tak isto každý deň a dané príspevky majú dosah niekoľko tisíc ľudí (zadarmo) potom fb niečo zmení a dosah príspevkov sa úplne prepadne a ponejakej dobe zas sa to zlepší a zas zhorší atd. donekonečna. Ono v dnešnej dobe ak chcete mať fakt nejaký lepší dosah na fb – tak si treba zaplatiť – ale čo niekedy ani nevadí – pretože ak sa správne zvolí cielovka tak cena za reklamu na FB je smiešne nízka.

Komentáře nejsou povoleny.