Fotky v dnešním obsahu

Před pár dny jsem zahlédl tweet, kde ve 45 vteřinovém videu bylo vidět, jak postupně narůstal počet fotek na titulní stránce New York Times. Teď se mi jej podařilo dohledat na YouTube ve vysoké kvalitě a rozhodně by byla škoda, pokud byste to propásli :)

https://www.youtube.com/watch?v=1o1zEwnu8mM

Je zajímavé, jak ze začátku se objevovaly fotky jen při významných událostech. Postupem času se staly více a více běžně až se začaly být součástí každé titulní stránky. Samozřejmě otázkou je jestli to je boj o čtenáře, který často spěchá a nakupuje to co mu “padne při cestě do práce do oka”, anebo to prostě už dnes bez hodně obrázků nejde. Těžko říct. Potřebujeme vidět fotky politiků, když se o nich píše? Vypadá článek bez fotek méně důvěryhodně?

Internet byl také ze začátku bez obrázků. Tedy až na zelenou rotující lebku v GIF, tu musel mít na stránkách každý. Postupem času obrázků přibývalo, jak se data stala neomezená. Teď jsme na tom podobně jako u novin. Magazín bez fotek působí snad až podivně. Přitom většinou se jedná o ilustrační fotky, které s textem nemají nic společného.

Když jsem v roce 2014 začal experimentovat s PBN, tak jsem měl dva blogy bez jakékoliv grafiky. U jednoho to nefungovalo. Vyhledávačům se nelíbil a ani návštěvnost tam nebyla nějaká extrémní. Dokonce jsem si chvíli říkal, že snad existuje souvislost mezi délkou textu a nutností tam mít nějaká multimédia. Ten druhý obrázky nepoužíval, ale měl kratší texty, citace a předformátovaný text pro kusy zdrojového kódu.

Co jsem však zjistil bylo jaký velký vliv mají obrázky na šíření přes sociální sítě. Pokud sdílíte odkaz a k němu nenačte Facebook žádný obrázek, tak v tom davu nezaujmete. Mimochodem ilustrační obrázky z profláknutých fotobank také nejsou žádná sláva. Chce to vlastní unikátní obrázky anebo alespoň upravit ty zakoupení, co může používat každý.

To jsem testoval u mého webu o Pokémon GO. Novinky v aktualizacích se sdílí hlavně přes sociální sítě. Takže u nich hraje obrázek vliv, protože o aktualizacích píše každý a čtenář si musí vybrat ;)

Aktualizace Pokémon GO 0.81.1

 

VS

 

Aktualizace Pokémon GO 0.69.0

Ten dole přivedl zhruba 3x tolik návštěvníků.

Je tu však jedna zvláštní okolnost, kdy se vyplatí používat pořád dokola stejný obrázek a to když píšete opravdu dobrý seriál na pokračování. Lidé co čekají na pokračování anebo četli jeden z předchozích dílů a líbil se jim, pak zareagují. Vyvolá to v nich původní pocity.

Závěr

Samozřejmě vytvářet další a další ilustrační obrázky je dřina. A co teprve je vymýšlet. Možná vám pomohou některé starší články:

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Fotky v dnešním obsahu“

  1. Ludia su asi lenivy citat. Mozno len “nemaju cas”. Kazdy si pozrie obrazok, titulok a staci… Vlastne je to smutne.

  2. To video mi taky prolítlo na Twitteru, ale moc nechápu ten údiv. Kdyby v roce 1852 měli technologii jako dnes, tak tam taky prsknou barevnou fotku přes půlku titulky. Je to v podstatě to stejné, jak píšeš o počátcích internetových stránek, kdy byla forma omezena technikou.
    Nemá to nic společného s tím, že by se lidem nechtělo číst. Logicky mozek zaujme lépe obrázek, který mu přináší okamžitý náhled, než nudné černé čárky, které si nejdříve musí přeložit.

    Na internetu je tahle situace ještě umocněna tím, že obsahu je více, než kdy v minulosti, a navíc je (většinou) zdarma. Čtenářova pozornost je tak atakována ze všech stran 24/7, a nejen proto taky vnímá hodnotu obsahu úplně jinak.

    Kniha, za kterou sis zaplatil a čteš si, aniž by ti jiný autor vnucoval tu svoji, si tak může dovolit dlouhé odstavce bez obrázku. V online magazínu je to ortel smrti.

Komentáře nejsou povoleny.