Muž odsouzen za únos domény a vydírání

Muž z Arizony byl pravomocně odsouzen za přesměrování firemní domény na stránku s obsahem pro dospělé. Dostal podmínku a musí zaplatit odškodné 9K USD.

Jednalo se o bývalého zaměstnance IT firmy z Phoenixu, pro kterou v roce 2011 spravoval firemní doménu a hosting u společnosti GoDaddy. Když se firma v roce 2015 rozhodla, že potřebuje aktualizovat nějaké informace u domény, tak zjistili že jim chybí přístupy. Muž tvrdil, že přístupy už nemá.

V tomto období také kontaktní informace u domény byly několikrát změněny na falešní údaje. Následně byla doména přesměrována na stránku pro dospělé a přestala fungovat firemní pošta. Poté žádal po své bývalé firmě 10K USD, pokud jí chtějí zpět. To firma odmítla a začala věc řešit právní cestou. Soud vydal během několika dnů předběžné opatření a doména musela být nasměřována zpět.

Před pár dny byl muž odsouzen. Dostal 4 roční podmínku a musí zaplatit odškodné ve výši 9K USD.

Závěr

A právě z těchto důvodů by doména vždy měla být psána na majitele, což spousta menších společností či živnostníků neřeší. Nechají si někde udělat stránky, kde doména je v podstatě v ceně a správu předají tvůrci webu.

Samozřejmě je daleko jednodušší když všechna správa je na člověku, který tomu rozumí. Dokonce se nebojím říct, že často jsou tím zažehnány různé pohromy. Například existovala společnost, která přesvědčovala majitele domény, že teď hned potřebují registrovat další TLD, jinak o ně přijdou anebo je získá konkurence. Když se místo člověku, který tomu nerozumí dovolají někomu z oboru, tak dojde maximálně na výměnou sprostých slov.

No nakonec záleží na důvěře …


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Muž odsouzen za únos domény a vydírání“

  1. Spravoval som ako externsita a neskôr ako zamestannec domény, hostingy a weby pre niekoľko desiatok firiem. No vždy som trval na tom, že majiteľom domény aj hostingu musí byť konkrétna firma, v prípade holdingu materská firma. Zo začiatku som mal veľké problémy to vysvetliť spoločníkom, kým pochopili, čo všetko sa im môže stať, ak “to nechajú na mňa”. Našťastie sme rýchlo určili kontaktnú osobu z vedenia firmy, aj keď som to naďalej pre nich robil ja. Laici si neuvedomujú, ako proces registrácie a zmien u domén funguje a že samotná dôvera v správcu nestačí.

Komentáře nejsou povoleny.