Objev měsíce: SEO plugin, který není jen pro SEO 😎

Objev měsíce: SEO plugin, který není jen pro SEO 😎

Dneska bych se s vámi rád podělil o objev jednoho pluginu pro WordPress, který jsem tak nějak „pasivně“ hledal už delší dobu :)

Nejdříve chci říct, že osobně považují koncept Wikipedie za top SEO. Takto podle mě má vypadat onpage optimalizace obsahové stránky. Interní prolinkování, rozdělení obsahu (odkazy na části textu v rámci stránky), detailní stránka s popisem multimédií včetně licence a všechno podloženo odkazy na důvěryhodné zdroje. Ani bych se nedivil pokud by to tak braly i algoritmy vyhledávačů. Jedinou výtkou je v současnosti anonymita. Trendem dneška je podepsat se pod obsah. I když u Wikipedie je to celá organizace.

Wikipedie jede na CMS mediawiki. Umím s ním pracovat, dokonce jsem na něm jeden projekt rozjel, ale přiznám se že mi přijde na dnešní dobu složitý. Frontend super, ale pokud se o to máte starat už je to horší. Pamatuji si, že jsem aktualizoval starší verzi na sdíleném webhostingu bez SSH a automatická aktualizace nefungovala. Přepsal jsem jí, aby proběhla. Zabralo mi to celkem dost času stylem – opraveno, co další chybu to vyhodí.

Osobně mám rád WordPress, takže hledám pluginy, které by mi pro specifické projekty z něj tu Wikipedii udělali :)

Jednou z funkcí Wikipedie je prolinkování obsahu. Na to jsem začal používat plugin Internal Link Building. Ten jsem vám zde doporučil už dříve. Dnes už je zastaralý a nevychází k němu aktualizace. Lepší je podívat se po alternativě.

Plugin pro obsah

Jakmile začnete psát delší texty, tak bez vhodného rozdělení obsahu na menší části (sekce) se neobejdete. Odstavce potřebujete už při jednotkách stovek slov, nadpisy při vyšších stovkách slov a jakmile překročíte tisícovku už by to chtělo pomalu obsah. Zvláště pokud mixujete obsah pro začátečníky a pokročilé uživatele. Pokročilý uživatel nepotřebuje vidět souhrn informací, většinou jde po konkrétních věcech.

Právě tento problém jsem musel začít řešit u mého webu o Pokémon GO. Pro pokročilejší hráče píšu obsáhlejší články s taktikami na raid bosse. S tím jak je více raid bossů je těžké na mobilních zařízeních dohledat právě toho proti, kterému právě teď potřebujete znát taktiku.

Ve Wikipedii to řeší obsah na začátku stránky, který odkazuje na kotvy (anchor), což jsou odkazy v rámci jedné stránky. Technicky jsou to klasické odkazy, které obsahují #nazev prvku, kam se má stránka nascrollovat.

Už teď dělím obsah nadpisy, takže mi stačí když se každý nadpis změní v kotvu a na začátek článku umístí obsah. Po delší době jsem tak zkusil zapátrat jestli nevyšel nějaký nový plugin, který by právě toto řešil a to zcela automaticky. A bingo! Dokonce jich je několik. Vybral jsem si Table of Contents Plus.

Na začátku každého delšího článku, kde je určitý počet odstavců se tak automaticky vytvoří následující obsah podobný tomuto:

Navíc pokud použijte více nadpisů, ta se vše krásně naformátuje. Menší nadpisy mají větší odsazení, takže i v případě velmi dlouhých textů je vše krásně rozděleno.

A ten SEO bonus? Vyhledávače chápou rozdělení jedné stránky pomocí kotev a umožňují svým uživatelům se dostat na konkrétní část. Dělá to jak Google tak i Seznam. Myslím si, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že přiřazeným nadpisům bude zvýšena váha v SERP, zvláště pokud se na ně bude klikat. No a samozřejmě je to řádek odkazů navíc. Schválně se koukněte na porovnání dvou výsledků. Další řádek rovná se více prostoru a navíc jsou to klíčová slova, které si můžete sami zvolit. Klíčová slova, která uživatel může hledat a uvidí je ve výsledcích ;)

Závěr

Plugin Table of Contents Plus jsem použil hlavně kvůli uživatelům s mobilním telefonem. Nejvíce je znát na stránce Jak dobří jsou legendární pokémoni, která má 1705 slov. Porovnal jsem období před (31.7.2017 – 10.8.2017) a po (14.8.2017 – 24.8.2017) nasazení na vzorku mobilních návštěvníků.

Stránka Časové období Segment Zobrazení stránek Unikátní zobrazení stránek Prům. doba na stránce Míra okamžitého opuštění Procento odchodů
/dobri-jsou-legendarni-pokemoni/ 14.8.2017 – 24.8.2017 Mobilní návštěvnost 1 207 1 081 0:03:17 57,46 % 38,36 %
/dobri-jsou-legendarni-pokemoni/ 31.7.2017 – 10.8.2017 Mobilní návštěvnost 1 096 1 000 0:02:31 78,24 % 37,14 %

Jak je vidět tak Průměrná doba na stránce vzrostla o 46 vteřin a Míra okamžitého opuštění stránky klesla o 20,78 %.

Je také nutné vzít v potaz fungování UI internetových prohlížečů a mobilních telefonů. Pokud někdo klikne na strána na odkaz v rámci stránky, tak tlačítko zpět jej vrátí zase na obsah. Takže se má možnost přečíst si jinou část článku, jinou stránku (pokud je doporučený obsah poblíž) anebo i reklamu ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů u „Objev měsíce: SEO plugin, který není jen pro SEO 😎“

  1. Ej ej eejjj neskutočný plugin, veľmi veľmi pekne ďakujem vyrieší mi to zopár dosť veľkých problémov na niektorých weboch, ktoré so nevedel ako a čo s nimi.

  2. Zajímavé. Vyzkouším a jsem na to zvědavý. Schválně si dám do GA poznámku kdy jsem zavedl a po čase doufám budu mít podobné výsledky.

  3. Díky za super tip. Na některých webech už kotvy jsou a opravdu na to chodí lidé přímo z vyhledávání (ikdyž to jsou malá čísla), takže s tím zkusím více pracovat. Jinak mít na začátku delšího článku nějaký obsah bych už považoval za nutnost, osobně se u delších článků právě podle obsahu rozhoduji, jestli si ten článek vůbec přečtu, pokud nějaká osnova na začátku chybí, tak mě to hodně odrazuje.

  4. Parádní plugin. Moc děkuji za info. Nikdy bych na něj sám nenarazil a i kdyby, tak ty dva roky od poslední aktualizace by mě odradili. Nicméně plugin funguje, tak snad tomu tak bude i do budoucna. Každopádně mě to opět donutilo se zamyslet nad tím, jak články vlastně správně psát. Ne že bych nepoužíval odstavce nebo strukturované nadpisy, ale třeba ten obsah používám málokdy. No a zrovna nedávno jsem napsal snad svůj nejdelší post v životě, který rozhodně obsah potřeboval. Takže ještě jednou díky :)

  5. Díky za tip na super plugin, ALE, koukám, že nebyl už 2 roky aktualizován. Nebyla by nějaká častěji aktualizovaná alternativa?

  6. Děkuji hlavně za ten SEO bonus. Určitě kotvy na mých kilometrových stránkách najdou uplatnění.

Komentáře nejsou povoleny.