Jak nakonec dopadla cenzura českého internetu

Česká repulika je jedna z mála demokratických zemí na světě, kde existuje cenzura internetu. Tedy stát může nařídit poskytovatelům internetu zákonem, že musí zabránit svým zákazníkům v přístupu na konkrétní stránku. Nikoliv soud, který řeší nebezpečné weby v rozporu se zákonem (rozsudek, předběžné opatření), ale státní úředník (Státní dozor, odbor 34 ministerstva financí).

Minulý rok bylo kolem celého tohoto nedemokratického zákona poměrně rušno. Dokonce CZ NIC rozjel iniciativu Přichází Cenzor!, ale  i přes podporu internetové veřejnosti se mu s tím nepovedlo nic udělat. Kdo pro cenzuru internetu hlasoval se můžete podívat na stránkách Poslanecké sněmovny ČR.

Zákon platí od 1.1.2017 a jak to nakonec celé vlastně dopadlo?

Poskytovatelé internetu mají seznam zakázaných webů připravený pěkně online v PDF souboru. Ano v PDF, žádné XML anebo alespoň plaintext.

Na seznamu jsou celkem dvě domény 1xbet.com (od 26.07.2017) a thelotter.com (od 15.08.2017). První mi vrací chybu “Tento web nemůže poskytnout zabezpečené připojení”, druhý funguje normálně. Pokud si to chcete vyzkoušet nezapomeňte vypnout DNS Google, jinak případnou cenzuru neodhalíte (díky za upozornění @Ravenhir).

Menší anketa je i na Twitter

Samozřejmě by to chtělo spíše seznam ISP, kteří blokují a kdo ne. Na druhou stranu to můžeme také brát, kdo má přístup k necenzurovanému internetu v Česku ;)

Závěr

Na první pohled to vypadá že “Vlka se nažral a koza zůstala celá”. Někteří ISP neblokují a obejít celé nařízení je navíc až dětsky snadné (opera na to navíc má tlačítko). Jenomže takovéto nedokonalé zákony může v budoucnu někdo vytáhnout a pak budeme mít problém. Snadno může přikázat ISP ať blokují pořádně anebo do seznamu naházet další weby. Třeba i “náhodou” nezávazné. Jak vlastně probíhá vymazávání z těchto seznamů? Jaké jsou postupy a lhůty? A to nemluvíme o rozšiřování těchto zákonů třeba na online hry s příchutí hazardu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Jak nakonec dopadla cenzura českého internetu“

  1. Tak hlavně ten 1xbet.com nakoupil x domén jako 1xbet2.com, 1xbet3.com…. 1xbet99.com a myslím, že šel i přes 100 a všechny odkazují na původní doménu, takže to tahle strašně obešli a když bude chtít ministerstvo přidal další domény, tak to bude trvat dlouho a jim jen stačí použít další doménu.

  2. Edit: Tak dokonce ani neodkazují na původní doménu, ale jsou to samostatné weby, ale to je asi jedno.

Komentáře nejsou povoleny.